Ogólne zagadnienia dotyczące praktyki stosowania przepisów z zakresu prawa pracy, ubezpieczeń społecznych, ubezpieczenia zdrowotnego, hr

Moderatorzy: admin, RobertP, anita.p

matfijka

Akta osobowe pracownika - brak chronologii

Postprzez matfijka » 2008-08-06, 09:28

Witam

Wróciłam do pracy po urlopie macierzyńskim i wychowawczym - w sumie rocznej nieobecności w pracy. Osoba, która mnie zastępowała wpinała do akt osobowych dokumenty przed moim powrotem do pracy, nie trzymając jakiegokolwiek porządku. W związku z tym mnóstwo dokumentów jest wpiętych i opisanych niechronologicznie.
Czy jest jakiś sposób na poprawienie tego? Czy i w jaki sposób mogę nadać nowe numery dokumentom już ponumerowanym?
Ostatnio edytowano 2015-06-03, 19:55 przez matfijka, łącznie edytowano 1 raz

czarna 1

Postprzez czarna 1 » 2008-08-11, 12:08

Mam zamiar zatrudnić emerytowaną sprzataczkę na umowę zlecenie na okres choroby innego pracownika ( ciążą).Czy jest to dla mnie korzystniejsze niż umowa na zastępstwo? Jakie należy odprowadzać składki ZUS oraz jak napisać w umowie, nadmieniam, że jest to praca w szkole.

Reklama
czarna 1

Postprzez czarna 1 » 2008-08-11, 12:45

Przepraszam za błąd, nie w tym miejscu wpiasałam swoje pytanie.Pozdrawiam.

hadron
Znawca
Znawca

Re: BRAK CHRONOLOGII W AKTACH OSOBOWYCH

Postprzez hadron » 2008-09-25, 09:54

matfijka napisał(a):Witam

Wróciłam do pracy po urlopie macierzyńskim i wychowawczym - w sumie rocznej nieobecności w pracy. Osoba, która mnie zastępowała wpinała do akt osobowych dokumenty przed moim powrotem do pracy, nie trzymając jakiegokolwiek porządku. W związku z tym mnóstwo dokumentów jest wpiętych i opisanych niechronologicznie.
Czy jest jakiś sposób na poprawienie tego? Czy i w jaki sposób mogę nadać nowe numery dokumentom już ponumerowanym?

Zobacz rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika (Dz.U. Nr 62, poz. 286).

§ 6.3. Dokumenty znajdujące się w poszczególnych częściach akt osobowych powinny być ułożone w porządku chronologicznym oraz ponumerowane; każda z tych części powinna zawierać pełny wykaz znajdujących się w nich dokumentów.

Pozdrawiam

aptekus

Postprzez aptekus » 2008-09-25, 14:52

hej.
Ostatnio miałam podobny problem, wiec ponadawałam nowe numery i spisałam nowe wykazy.

Pomocne może byc zastosowanie "numeru z literką" - jeśli konieczne jest wciśnięcie jakiegoś dokumentu miedzy juz wpięte.

hadron
Znawca
Znawca

Postprzez hadron » 2008-09-25, 19:20

moim zdaniem należy prawidłowo - chronologicznie poukładać dokumentację w teczce akt osobowych i następnie ponumerować je od nowa tworząc jednocześnie nowy wykaz części B. Systematyka w aktach osobowych jest wskazana przede wszystkim dla kadrowego i służy celom porządkowym.

bierz pod uwagę, że jeżeli kiedyś teczka trafi do Sądu Pracy lub w ręce inspektora pracy (zwłaszcza) może się to nieprzyjemnie skończyć.

Porządek w teczce jest wysoko wskazany.

Pozdrawiam

Powrót do Prawo pracy w praktyce - tematy ogólne