Wypowiadanie umów, rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia, rozwiązanie umowy za porozumieniem stron, rozwiązanie umowy przez pracownika, ochrona przed zwolnieniem, wygaśnięcie stosunku pracy
FryKluMan
 

Karta obiegowa.

Postprzez FryKluMan » 2008-09-26, 13:27

Kiedy powinno nastąpić rozliczenie z pracownikiem, który otrzymał wypowiedzenie ze zwolnieniem ze świadczenia pracy? Firma w trakcie wypowiedzenia zmieniła siedzibę.
Uważam, że dopiero na koniec wypowiedzenia, ale w tym przypadku to nie wiem.
Dzięki za pomoc

Agnieszka
 

Postprzez Agnieszka » 2008-09-26, 13:37

tak na koniec miesiaca - u nas tak było :)

Reklama
hadron
Znawca
Znawca
 
Posty: 455
Dołączył(a): 2008-09-25, 08:42
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Karta obiegowa.

Postprzez hadron » 2008-09-27, 16:39

FryKluMan napisał(a):Kiedy powinno nastąpić rozliczenie z pracownikiem, który otrzymał wypowiedzenie ze zwolnieniem ze świadczenia pracy? Firma w trakcie wypowiedzenia zmieniła siedzibę.
Uważam, że dopiero na koniec wypowiedzenia, ale w tym przypadku to nie wiem.
Dzięki za pomoc


A na czym miało by polegać to rozliczenie z pracownikiem? Przecież nie świadczy on faktycznie tej pracy a w dniu rozwiązania umowy o pracę pracodawca wyda mu świadectwo pracy.

FryKluMan
 

Postprzez FryKluMan » 2008-09-28, 09:53

Jestem w grupie osób zwolnionych z przyczyn ekonomicznych. Chodzi mi o na przykład rozliczenie pożyczki z ZFŚS, której pracownik nie zdążył spłacić. Czy pracodawca może potrącić od razu wszystko? Nasz pracodawca dotychczas w takiej sytuacji umarzał pożyczki. Czy pracodawca może np. sześciu pracownikom zwolnionym umorzyć a jednemu nie?
Pozdrawiam

FryKluMan
 

Postprzez FryKluMan » 2008-09-28, 09:54

I jeszcze dodam, że pisałam podanie o umorzenie tej pożyczki, ale nie uzyskałam odpowiedzi.

hadron
Znawca
Znawca
 
Posty: 455
Dołączył(a): 2008-09-25, 08:42
Lokalizacja: podkarpackie

Postprzez hadron » 2008-09-28, 10:09

teraz już wiadomo wszystko; rozliczenie w tym przypadku wg zasad ogólnych następuje z dniem rozwiązania stosunku pracy

Pisałeś, że złożyłeś podanie o umorzenie pożyczki - należy przede wszystkim zapoznać się z regulaminem ZFŚS bo to on powinien regulować zasady i tryb m.in. umarzania pożyczek. Przepisy ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych regulują ogóle kwestie. Sprawdź więc co mówi regulamin i jaki jest tryb umarzania pożyczki.

Poza tym należy również sprawdzić kto jest uprawniony do korzystania z ZFŚS w Twojej firmie. Wg. mnie wątpliwe abyś mógł korzystać po rozwiązaniu z ZFŚS ale np. emeryci w niektórych zakładach mogą i korzystają z takiego funduszu.

Pozdrawiam

FryKluMan
 

Postprzez FryKluMan » 2008-09-28, 17:34

Witam!
Dzięki za radę. I małe sprostowanie jestem kobietą.
Wiem, że przepisy ogólne o ZFŚS, mówią, że pracodawcy nie wolno potrącić niespłaconej reszty pożyczki jednorazowo przed rozwiązaniem umowy (jest to niezgodne z umową pożyczki i przepisami ogólnymi). Poza tym nie dostałam kopii tej umowy. W mojej firmie jest tradycją, że jeśli pracodawca zwalniał z przyczyn ekonomicznych to umarzał takie pożyczki i odprowadzał tylko należny podatek do US. Jestem z nim w sporze i może zmienić tą tradycję. Asekuracją jest to moje podanie o umorzenie w związku ze zwolnieniem z inicjatywy pracodawcy. Wydaje się, że pracodawca powinien się ustosunkować do tego pisma podając mi uzasadnienie podjętej decyzji. Tym bardziej, że pogorszył mi się stan zdrowia. Co o tym sądzicie?
Pozdrawiam
Zestresowana N.

hadron
Znawca
Znawca
 
Posty: 455
Dołączył(a): 2008-09-25, 08:42
Lokalizacja: podkarpackie

Postprzez hadron » 2008-10-07, 13:44

"Tradycja" to za mało. Najważniejsza jest litera i przepis prawa - zwłaszcza w sporze. Niemniej przyjęta tradycja jest również brana pod uwagę bo może nastąpić dyskryminacja pracowników. Napisz proszę czy Wasz regulamin zawiera przepisy dot. umarzania pożyczek i jakich sytuacji dotyczą. Jak działa pracodawca umarzając pożyczki - czy ma na to podstawę prawną?

FryKluMan
 

Postprzez FryKluMan » 2008-10-29, 10:14

Witam!
W moim byłym zakładzie była następująca procedura ("tradycja") umarzania pożyczek:
komisja ZFŚS zbierała się i protokołem ustalała warunki, które dział płac uwzględniał w przypadku takim jak mój. Tylko ja nie otrzymałam do dziś tej decyzji na piśmie, a dobrze żeby w przyszłości nie było problemu. Niestety tradycją tej firmy jest również załatwianie takich spraw na tzw. "gębę" i ignorowanie prośby o udzielenie odpowiedzi na temat podjętej decyzji. Być może przyczyną jest to, że jesteśmy w sporze przed sądem pracy. Nie otrzymałam też odcinka od wypłaty, z którego jasno wynikałoby czy potrącony został podatek od umorzonej reszty pożyczki...
Pozdrawiam
F


Powrót do Rozwiązanie stosunku pracy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości