Umowa na okres próbny, umowa na zastępstwo, umowa na czas określony, umowa na czas wykonania określonej pracy, umowa na czas nieokreślony, określanie warunków zatrudnienia, zmiana warunków zatrudnienia, zmiana danych w umowie, staż pracy, stosunek pracy, zatrudnianie w spółkach, zatrudnianie cudzoziemców
abaddon72
 
Posty: 6
Dołączył(a): 2010-10-08, 19:59

Miejsce wykonywania pracy w umowie o pracę

Postprzez abaddon72 » 2017-06-16, 09:30

Pracodawca prowadzi kilka zakładów produkcyjnych o zbliżonym, ale nie identycznym profilu produkcji w tej samej miejscowości. Dotąd, gdy czasami występowała potrzeba przesunięcia pracownika do innej pracy, dokonywał wypowiedzenia zmieniającego. W 2017 roku prowadzi nabór większej liczby pracowników i chciałby mieć możliwość bardziej swobodnego gospodarowania zasobem zatrudnionych – tak, aby możliwe było przesuwanie ich do odpowiedniej pracy w danym zakładzie w zależności od potrzeb. Czy jest to możliwe poprzez odpowiednie skonstruowanie umów o pracę?

piotrek81
 
Posty: 5
Dołączył(a): 2010-10-01, 18:27

Re: Miejsce wykonywania pracy w umowie o pracę

Postprzez piotrek81 » 2017-06-16, 09:31

Im bardziej ogólnie określi się w umowie warunki umowy o pracę, tym większą swobodę manewru będziecie mieli w przyszłości w zakresie możliwości skierowania pracownika do innej pracy, niż ta, którą ten aktualnie wykonuje. Warunek jest oczywiście taki, że ta inna praca ma odpowiadać kwalifikacjom pracownika i rodzajowi pracy oznaczonemu w umowie o pracę.

Reklama
madziula20
 
Posty: 8
Dołączył(a): 2010-10-15, 10:31

Re: Miejsce wykonywania pracy w umowie o pracę

Postprzez madziula20 » 2017-06-16, 09:34

Jeżeli określisz w umowie rodzaj pracy w sposób ogólny, strony stosunku pracy pozostawiają do decyzji pracodawcy – w ramach jego uprawnień kierowniczych – uszczegółowienie zakresu czynności pracownika. Tak wyrok Sądu Najwyższego z 2 października 2008 r., I PK 73/08

Kasia1973
Znawca
Znawca
 
Posty: 3374
Dołączył(a): 2009-10-15, 08:20

Re: Miejsce wykonywania pracy w umowie o pracę

Postprzez Kasia1973 » 2017-06-16, 11:34

pod warunkiem że te zakłady pracy to ten sam pracodawca. Jeżeli praca w którymś z zakładów odbywać się będzie np. raz na pół roku, to moim zdaniem nie jest prawidłowym zaznaczenie jako miejsce pracy kilku zakładów - może to podważyć PIP w przypadku kontroli lub zgłosić sam pracownik. W takim wypadku można skorzystać z
art. 42 ze znaczkiem 4 KP, gdzie jest mowa o: Wypowiedzenie dotychczasowych warunków pracy lub płacy nie jest wymagane w razie powierzenia pracownikowi, w przypadkach uzasadnionych potrzebami pracodawcy, innej pracy niż określona w umowie o pracę na okres nie przekraczający 3 miesięcy w roku kalendarzowym, jeżeli nie powoduje to obniżenia wynagrodzenia i odpowiada kwalifikacjom pracownika.
Z tym że mowa jest w tym przepisie o powierzeniu innego rodzaju pracy a nie przeniesieniu w inne miejsce pracy i spotkałam się z interpretacjami że taki ruch nie jest dozwolony w ramach tego przepisu.


Powrót do Zatrudnianie pracowników

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości