Dokumentacja czasu pracy, planowanie pracy, praca nadliczbowa, praca w dni wolne, systemy i rozkłady czasu pracy

Moderatorzy: admin, RobertP, notosiup

ram
 

Nadgodziny

Postprzez ram » 2008-10-09, 15:58

Pracownikowi w rozliczeniu trzymiesięcznym równoważnym wyszło 32 nadgodziny. Jak należy zapłacić pracownikowi za soboty i niedziele jeżeli w regulaminie zakładu jest zapis,że na zajmowanym stanowisku pracuje od poniedziałku do niedzieli od godz. 10 do 22. Płacić 100% jak za sobotę i niedzielę - Kodeks pracy, czy regulamin zwalnia mnie z tego obowiązku?

Agulka
 

Postprzez Agulka » 2008-10-09, 16:10

Musisz zobaczyc do harmonogramu tego pracownika - czy sobota i niedziala była jako pracujaca a miał w inny dzien wolny(wtedy dostaje normalna dniówke) czy moze pracawał w te dni ktore sa dniami wolnymi od pracy-za ktore nie dostal wolnego(tu wynagrodzenie + dodatki)

Reklama
hadron
Znawca
Znawca
 
Posty: 455
Dołączył(a): 2008-09-25, 08:42
Lokalizacja: podkarpackie

Postprzez hadron » 2008-10-09, 22:36

Agulka napisał(a):Musisz zobaczyc do harmonogramu tego pracownika - czy sobota i niedziala była jako pracujaca a miał w inny dzien wolny(wtedy dostaje normalna dniówke) czy moze pracawał w te dni ktore sa dniami wolnymi od pracy-za ktore nie dostal wolnego(tu wynagrodzenie + dodatki)


Dodam do Agulki jeszcze przepisy k.p.

Art. 1512. § 1. W zamian za czas przepracowany w godzinach nadliczbowych pracodawca, na pisemny wniosek pracownika, może udzielić mu w tym samym wymiarze czasu wolnego od pracy.
§ 2. Udzielenie czasu wolnego w zamian za czas przepracowany w godzinach nadliczbowych może nastąpić także bez wniosku pracownika. W takim przypadku pracodawca udziela czasu wolnego od pracy, najpóźniej do końca okresu rozliczeniowego, w wymiarze o połowę wyższym niż liczba przepracowanych godzin nadliczbowych, jednakże nie może to spowodować obniżenia wynagrodzenia należnego pracownikowi za pełny miesięczny wymiar czasu pracy.
§ 3. W przypadkach określonych w § 1 i 2 pracownikowi nie przysługuje dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych.

Art. 1513. Pracownikowi, który ze względu na okoliczności przewidziane w art. 151 § 1 wykonywał pracę w dniu wolnym od pracy wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy, przysługuje w zamian inny dzień wolny od pracy udzielony pracownikowi do końca okresu rozliczeniowego, w terminie z nim uzgodnionym.

Art. 15111. § 1. (95) Pracownikowi wykonującemu pracę w niedziele i święta, w przypadkach, o których mowa w art. 1519a ust. 3 i art. 15110 pkt 1-9, pracodawca jest obowiązany zapewnić inny dzień wolny od pracy:
1) w zamian za pracę w niedzielę - w okresie 6 dni kalendarzowych poprzedzających lub następujących po takiej niedzieli,
2) w zamian za pracę w święto - w ciągu okresu rozliczeniowego.
§ 2. Jeżeli nie jest możliwe wykorzystanie w terminie wskazanym w § 1 pkt 1 dnia wolnego od pracy w zamian za pracę w niedzielę, pracownikowi przysługuje dzień wolny od pracy do końca okresu rozliczeniowego, a w razie braku możliwości udzielenia dnia wolnego od pracy w tym terminie - dodatek do wynagrodzenia w wysokości określonej w art. 1511 § 1 pkt 1, za każdą godzinę pracy w niedzielę.
§ 3. Jeżeli nie jest możliwe wykorzystanie w terminie wskazanym w § 1 pkt 2 dnia wolnego od pracy w zamian za pracę w święto, pracownikowi przysługuje dodatek do wynagrodzenia w wysokości określonej w art. 1511 § 1 pkt 1, za każdą godzinę pracy w święto.
§ 4. Do pracy w święto przypadające w niedzielę stosuje się przepisy dotyczące pracy w niedzielę.

Gość
 

Postprzez Gość » 2008-10-27, 13:04

Witam wszystkich
Mam prośbę i pytanie o nadgodziny. Pracuję w firmie w której co jakiś czas zdarzają się godziny nadliczbowe. Mam jednak wątpliwośći co do ich obliczeń przez moją kadrową. Sprawa wygląda tak ze kierownik biura napisał podanie do szefostwa i ta wyraziła na nie zgode od 20-09 do 15-10. Ja przychodziłam do biura w różnych porach począwszy od 7:00 jak i 7:50 (standardowy czas pracy jaki mam to 8:00-16:00). Rozumiem, ze skoro była zgoda na nadgodziny to kazde 5 minut przed pracą i po pracy będzie rozliczone?? Mam rację czy też nie??. Jeśli tak to prosze o pomoc jak mam to wytłumaczyć mojej kadrowej.
I jeszcze jedna sprawa jeśli nadgodziny wykonałam we wrześniu i pażdzierniku. A od 01-10 zmieniło się moje wynagrodzenie to jak będa liczone nadgodziny?
Dziękuje z góry za opowiedź.

Agulka
 

Postprzez Agulka » 2008-10-27, 13:41

Z tymi 5 minutami moze byc róznie, poniewaz liczy się faktyczny czas rozpoczęcia pracy - mozna przyjsc na 7.50 ale przez ten czas nie swiadczyc pracy - np. w tym czasie ktos sobie kawe parzył czy przygotowywał się do rozpoczecia pracy - jesli rzeczywiscie pracowałas juz od 7.50 do powinno byc to zaliczone do nadgodzin, tylko ze ciezko to sprawdzic skoro kadrowa czy kierownik przychodza poźniej. Lepiej taka zgode miec na pismie ze wskazaniem godzin od kiedy do kiedy świadczysz prace z tytyłu nadgodzin.

We wrzesniu nadgodziny liczone powinny byc wg stawki wrzesniowej ,a pażdz. z tego samego miesiaca - chyba ze masz wiekszy okres rozliczeniowy.

Gość
 

Postprzez Gość » 2008-10-27, 13:46

Dzięki za odpowiedź. :) :-D

edusia
 

Postprzez edusia » 2008-10-29, 21:51

Proszę powiedzcie mi jak Wy rozwiązalibyście taka sytuację:
W placówce pracują 3 osoby na tym samym stanowisku (kucharki) pracuja tak: 2-ie od 6 do 14 a 3-cia 12 do 20. pracują 7 dni w tygodniu (soboty, niedziele) - każdego miesiąca wychodzą im nadgodziny np 32 w październiku każdej. w jaki sposób rozliczać te godziny, jeżeli szef nie "pozwala" im płaćić za niedziele i soboty, a urlop mogą brać tylko w czasie ferii i wakacji?

Agulka
 

Postprzez Agulka » 2008-10-30, 10:02

To jest niezgodne z prawem nikt nie może pracowac non stop po 7 dni w tygodniu (chociazby nawet płacił za nadgodziny). Czy w ewidencji jest to wykazane?
Powinny miec zaplacone za nadgodziny albo czas oddany i miec zapewnone wolne z tytułu 5 dniowego tyg. pracy i dodatkowy dzien wolny za swieto.

Albo ten pracodawca nie widział k.p. na oczy albo zatrudnia te biedne kopiety na inna umowe niz umowe o prace.
Uwazam ze panie powinny zgłosic to do PIP - inaczej nigdy sie to nie zmieni, a ty jako kadrowa nie powinnas wykonywac polecen pracow., które narazaja innych na szkode - bo mozesz też za to odpowiedziec


pozdrawiam

edusia
 

Postprzez edusia » 2008-10-30, 22:52

Agulka, to co ja mam zrobić? zatrudnione są one na umowę o pracę -szef twierdzi,że jak odbiorą sobie dni wolne za te nadgodziny w okresie ferii "to nic się nie stanie". ja zapłaciłabym im tak jak się należy i problem byłby z głowy- ale wg niego "oszczędności " są najważniejsze! poradźcie mi co zrobić bo zaczynam się bać!

Agnieszka
 

Postprzez Agnieszka » 2008-10-31, 11:23

A jak wpisujesz do ewidencji ten czas wolny ze odebrały? a umawiacie się ze odbieraja kiedy indziej - w wielu firmach tak jest, a jezeli obu stronom to pasuje to pracod. moze byc spokojny ze pracownicy nie podadza go do PIP. W razie jakies kontroli pracod. odpowiada - bo sam kazał Ci tak robic.

edusia
 

Postprzez edusia » 2008-10-31, 21:48

w ewidencji wpisuję tak jak pracują- czyli 7 dni po 8 godz. Panie zgadzają się na takie rozwiązanie- czyli odbieranie tych dni z nadgodzin w czasie ferii lub wakacji, ponieważ praca ich w tym czasie jest bezsensu, bo nie ma wychowanków-czyli posiłki nie są w ogóle przygotowywane- musiałby wtedy siedzieć z założonymi rękami- same chcą odbierać dni wolne w taki sposób, ale chyba muszę -żeby było wszystko ok przygotować jakiś wniosek pracownika, na podstawie którego można przyjąć takie rozwiązanie?

Agnieszka
 

Postprzez Agnieszka » 2008-11-03, 13:10

Czas wolny moga odebrac tylko okresie rozliczeniowym - skoro masz np. miesieczny nie mozna wpisac ze odbiora za 3 mies. Przy kontroli PIP to Ci wytknie oraz to ze nie mozna pracowac od pon. do niedizeli. Praca w nadgodzinach tylko jest w wyjatkowych sytuacjach.
Pracodawca łamie przepisy - ale to on bedzei odpwiedał, bo ty wpisujesz jak jest naprawde. Ja bym nie chciała pracowac u niego.

ram
 

ram

Postprzez ram » 2008-11-08, 23:05

Jeżeli w równoważnym czasie pracy pracownik, zgodnie z regulaminem pracy pracuje od poniedziałku do niedzieli. To czy należy mu się w zamian za przepracowane soboty, niedzielei święta tyle samo dni wolnych,jeżeli nie występują nadgodziny, czy tylko 4 niedziela miesiąca?

Angi
 

Postprzez Angi » 2008-11-18, 10:43

Błagam o pomoc.Mamy w swojej firmie pracownika na stanowisku specjalisty d/s marketingu.W umowie miał zapis że obowiązuje go 8 godz.dobowa i 40 godz.tygodniowa norma czasu pracy w przeciętnie 5 dniowym tygodniu pracy.Pracował od 7.00 do 15.00 od poniedziałku do piątku.Teraz szefowa chce aby zamieścić w jego umowie adnotację o ruchomym czasie pracy zachowując zapis że obowiązuje go "8 godz.dobowa i 40 godz.tygodniowa norma czasu pracy w przeciętnie 5 dniowym tygodniu pracy".Pracownik nie bedzie robił nadgodzin ale przychodzic do pracy bedzie w określonych przez siebie godzinach.Czy zapis ten musi być ujęty w umowie -a jesli tak to w jakim jego miejscu czy może mozna Mu zrobić aneks do umowy?Nie ujmowałabym tego w umowie bo w zasadzie nic się w niej nie zmienia,napisałabym jedynie ankes a w nim adnotacje o ruchomym czasie pracy,stworzyłabym nową liste obecności by pracownik mógł wpisywac godziny swego przyjścia i wyjścia z pracy.Pomóżcie

hadron
Znawca
Znawca
 
Posty: 455
Dołączył(a): 2008-09-25, 08:42
Lokalizacja: podkarpackie

Postprzez hadron » 2008-11-18, 10:50


Następna strona

Powrót do Czas pracy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości