Ogólne zagadnienia dotyczące praktyki stosowania przepisów z zakresu prawa pracy, ubezpieczeń społecznych, ubezpieczenia zdrowotnego, hr

Moderatorzy: admin, RobertP, anita.p

marcins86
 
Posty: 8
Dołączył(a): 2011-01-12, 18:53

Nagroda jubileuszowa w okresie wypowiedzenia i zmiania regul

Postprzez marcins86 » 2017-09-14, 08:45

1 maja br. doszło w naszej firmie do zmiany regulaminu wynagradzania w części dotyczącej wypłaty nagrody jubileuszowej z zachowaniem 3-miesięcznego terminu wypowiedzenia, który upłynie 31 sierpnia 2017 r. Czy pracownik, który nabył prawo do nagrody jubileuszowej w maju 2017 r. jest uprawniony do jej otrzymania? Czy pracownik, który nabył prawo do nagrody jubileuszowej w okresie wypowiedzenia warunków umowy o pracę, tj. pomiędzy 1 czerwca 2017 r. a 31 sierpnia 2017 r. jest uprawniony do jej otrzymania?

anita.p
Znawca
Znawca
 
Posty: 500
Dołączył(a): 2007-11-21, 08:19
Lokalizacja: pomorskie

Re: Nagroda jubileuszowa w okresie wypowiedzenia i zmiania r

Postprzez anita.p » 2017-09-14, 08:46

Postanowienia mniej korzystne wynikające ze zmiany regulaminu wynagradzania wchodzą w życie po upływie okresu wypowiedzenia. Jeśli pracownik nabył prawo do nagrody jubileuszowej między dniem wejścia w życie zmienionego regulaminu a ostatnim dniem okresu wypowiedzenia, pracodawca musi wypłacić ją na zasadach obowiązujących przed zmianą.

Reklama
kadrowa
Początkujący
Początkujący
 
Posty: 26
Dołączył(a): 2011-04-01, 09:36

Re: Nagroda jubileuszowa w okresie wypowiedzenia i zmiania r

Postprzez kadrowa » 2017-09-14, 08:48

Z dniem wejścia w życie regulaminu (czyli z chwilą upływu dwóch tygodni od jego publikacji w sposób zwyczajowo przyjęty w danej firmie) postanowienia regulaminowe, które są dla pracowników korzystniejsze niż dotychczasowe – wchodzą automatycznie w treść indywidualnych umów o pracę (dzieje się tak poprzez odpowiednie stosowanie przepisów dotyczących układów zbiorowych pracy, a ściślej rzecz biorąc art. 241(13) Kodeksu pracy). A zatem np. podwyżki wynagrodzeń wynikające z regulaminu następują bez potrzeby dopełniania dodatkowych formalności (warto przy tym jednak zadbać o aneksy do umów o pracę, ale jedynie dla celów porządkowo-organizacyjnych).


Powrót do Prawo pracy w praktyce - tematy ogólne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron