Zasady podlegania ubezpieczeniom, zbiegi tytułów do ubezpieczeń, ustalanie podstawy wymiaru składki, ubezpieczenie wypadkowe, ubezpieczenie zdrowotne, wynagrodzenie i zasiłek chorobowy, zasiłek macierzyński, zasiłek opiekuńczy, zasiłek wyrównawczy, świadczenie rehabilitacyjne, podstawa wymiaru świadczeń chorobowych, świadczenia wypadkowe

Moderator: RobertP

Beata77

Rencista zatrudniony na umowę o pracę-jakie składki ZUS

Postprzez Beata77 » 2010-08-03, 11:44

Witam!
mam pytanie: rencista zatrudniony na umowę o pracę na pół etatu 658,50zł brutto, jakie będą od tego składki. Rozumiem, że: emeryt.,rentowe,wypadkowe (po stronie Pracodawcy), emeryt.,rent.,chorobowe (Pracownik). A co ze zdrowotnym? Wyczytałam, że nie ma ulgi podatkowej, gdyż jest już ujęta w rencie. W tym przypadku przy tak małej kwocie podatek nie wyjdzie.

Linda123
Specjalista
Specjalista

Postprzez Linda123 » 2010-08-03, 12:23

Ubezpieczenie zdrowotnie tak. Ulga nie. Nie wiem co fp i fgśs.,
Linda
Obrazek

Reklama
martha10

Postprzez martha10 » 2010-08-03, 12:27

Od umowy o pracę z rencista płacisz wszystkie składki z tytułu umowy o pracę.
Składke zdrowotną płacisz tylko do wysokości podatku.
Nie stosujesz ulgi, poniewaz ZUS ja potrąca.

Beata77

Postprzez Beata77 » 2010-08-03, 12:34

Dzięki, za szybkie odp.:) No właśnie a co z FP i FGŚP?

martha10

Postprzez martha10 » 2010-08-03, 12:38

Linda123 napisał(a):Nie wiem co fp

generalnie jeśli są składki ZUS płaci się FP.
martha10 napisał(a):Składke zdrowotną płacisz tylko do wysokości podatku.

Sprawdziłam przed chwilą,wystarczy na 9% składki zdrowotnej, nie musisz więc. zmniejszać

Beata77

Postprzez Beata77 » 2010-08-03, 12:56

Moje wyliczenie po stronie Pracownika: 658,50 brutto - 90,28 (ubezp.społ.) = 568,22 - 51,14 (zdrowotne) - 33 podatek = 484,08 na ręke. Podwyższone KUP: 139,06, bez ulgi podatkowej. Proszę o weryfikację mojego wyliczenia Koleżanki;)

martha10

Postprzez martha10 » 2010-08-03, 13:10

Beata77 napisał(a):Proszę o weryfikację mojego wyliczenia Koleżanki;)

Yes,yes yes:)

Beata77

Postprzez Beata77 » 2010-08-03, 13:25

Po trzykroć dziękuje!:)

Beata77

Postprzez Beata77 » 2010-08-03, 15:16

a co z FP i FGŚP? jeszcze to mnie nurtuje...

martha10

Postprzez martha10 » 2010-08-04, 10:20

Przy ustalaniu istnienia obowiązku opłacania składek na Fundusz Pracy należy brać pod uwagę przychód stanowiący podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w przeliczeniu na okres miesiąca. Oznacza to, że jeżeli ubezpieczony otrzymał przychód tylko za część miesiąca, należy dokonać stosownych przeliczeń i dopiero na ich podstawie ustalić istnienie lub brak obowiązku naliczanie składek na Fundusz Pracy.Sytuacja taka będzie miała miejsce w razie zawarcia umowy o pracę na część etatu, w trakcie miesiąca, jak również w przypadku korzystania przez pracownika z urlopu bezpłatnego czy też pobytu na zwolnieniu lekarskim.
W Twoim pracownik na 1/2 etatu spełnia powyższe wymogi otzrymując połowę najniższej krajowej, więc powinnaś naliczyć FP. Przyznam sie szczerze, że nie wiem nic na temat FGŚP..Pracuję w budżetówce, więc jesteśmy zwolnieni

Beata.S.
Znawca
Znawca

Postprzez Beata.S. » 2010-08-04, 11:57

Niedokładnie to jest tak. Skąłdki na FP i FGSP płaci sie wtedy, gdy łączna suma wypłat w danym miesiącu przekroczy najnizsze wynagrodzenie. Nie przelicza się wynagrodzeń a jedynie sumuje.
Przykład ze strony ZUS :Przykład 1
W listopadzie 2005 r. pracownik był zatrudniony na podstawie umowy o pracę w wymiarze 1/2 etatu z wynagrodzeniem 400 zł i równocześnie wykonywał pracę na podstawie umowy zlecenia zawartej z innym podmiotem niż własny pracodawca, za którą uzyskał w tym miesiącu przychód w wysokości 270 zł.
Jest to pierwszy rok pracy tej osoby.
Łączna suma przychodów z obydwu tytułów za ten miesiąc, stanowiących podstawę wymiaru składek na obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne i rentowe, była niższa od kwoty odpowiadającej 80% mini43 Wysokość i zasady opłacania składek na FP i FGŚP
malnego wynagrodzenia za pracę, tj. od 679,20 zł (w 2005 r. minimalne wynagrodzenie wynosiło 849 zł), w związku z czym od wypłacanych w tym miesiącu przychodów ani pracodawca, ani zleceniodawca nie mieli obowiązku opłacenia składek na Fundusz Pracy.
Przykład 2
W maju 2005 r. ubezpieczony był zatrudniony na podstawie dwóch umów o pracę, w obu przypadkach
w wymiarze 1/2 etatu i wynagrodzeniem 390 zł. Jest to jego drugi rok pracy. Z uwagi na to, że w tym przypadku kwota uzyskanych przychodów ze stosunku pracy, stanowiących podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (780 zł) jest wyższa niż minimalne wynagrodzenie pracownika w drugim roku pracy (764,10 zł), składkę na Fundusz Pracy powinni opłacić obydwaj pracodawcy, każdy od kwoty 390 zł.

martha10

Postprzez martha10 » 2010-08-04, 12:14

Beatko. S.
Bardzo to skomplikowałaś:)
Przyznam sie szczerze, że w swojej pracy ani nie przeliczam, ani nie sumuję tych wynagrodzeń. Generalnie stosuje zasadę taka,ze jeśli płacę składki em.-ren. naliczam również FP. Nie mam pracowników na 1/2 etatu, a tym, którz maja wynagrodzenie za częśc miesiąca naliczam FP.

Beata77

Postprzez Beata77 » 2010-08-05, 09:18

Pierwszy rok pracy należy liczyć jako pierwszy rok opłacania składek ZUS, czy pierwszy rok pracy wogóle? Mam tu na myśli pracę na umowę o dzieło przez pierwszych kilka lat, a następnie podpisano umowę o pracę, przy czym cały czas osoba ta otrzymuje rentę.
http://serwiszus.wip.pl?cid=K0011U&utm_ ... ampaign=zu

Powrót do Składki i świadczenia ZUS