Zasady podlegania ubezpieczeniom, zbiegi tytułów do ubezpieczeń, ustalanie podstawy wymiaru składki, ubezpieczenie wypadkowe, ubezpieczenie zdrowotne, wynagrodzenie i zasiłek chorobowy, zasiłek macierzyński, zasiłek opiekuńczy, zasiłek wyrównawczy, świadczenie rehabilitacyjne, podstawa wymiaru świadczeń chorobowych, świadczenia wypadkowe

Moderator: RobertP

Beti

Pomoc w obliczeniu wynagrodzenia chorobowego

Postprzez Beti » 2009-10-20, 15:19

Witam wszystkich,

Mam mały problem w obliczeniu wynagrodzenia chorobowego pracownikowi. Firma zatrudnia do 20 osób. 24 letni pracownik jest zatrudniony na umowę o pracę od kwietnia 2009r, gdzie jego miesięczne wynagrodzenie wynosi 1400,00 zł brutto. W dniu 07.07.09r. był jeden dzień na L4. Następnie chorował dnia 08.10.09r.-jeden dzień. Chciałam zaznaczyć ze za wcześniejszy okres choroby przysługiwało mu 80%wynagrodzenia. Schody zaczynają sie gdy mam obliczyć chorobowe za dzień 08.10.09r. I tu też nasuwa sie pytanie czy będzie ono wypłacane ze środków ZUS czy pracodawcy? I czy w przypadku tego pracownika muszę uwzględnić przerwę miedzy jego chorobami nie przekraczającą 3 miesięcy kalendarzowych? W tym przypadku jaki będzie schemat obliczenia wynagrodzenia chorobowego?Proszę o pomoc.
Pozdrawiam :?

anita.p
Znawca
Znawca

Postprzez anita.p » 2009-10-21, 09:11

Beti napisał(a):Schody zaczynają sie gdy mam obliczyć chorobowe za dzień 08.10.09r. I tu też nasuwa sie pytanie czy będzie ono wypłacane ze środków ZUS czy pracodawcy?

To zależy za jaką łączną ilość dni w tym roku kalendarzowym pracodawca wypłacił do tej pory wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy? W przypadku Twojego pracownika ten limit wynosi 33 dni (patrz art. 92 KP). ZUS przejmuje wypłatę zasiłku chorobowego od 34 dnia choroby.

Beti napisał(a):I czy w przypadku tego pracownika muszę uwzględnić przerwę miedzy jego chorobami nie przekraczającą 3 miesięcy kalendarzowych? W tym przypadku jaki będzie schemat obliczenia wynagrodzenia chorobowego?

Tak, ponieważ przerwa była krótsza niż 3 m-ce kalendarzowe to podstawa wymiaru zasiłku/wynagrodzenia chorobowego nie ulega przeliczeniu w związku z tym powinnaś przyjąć tę samą podstawę jaką przyjęto w lipcuy 2009 r.

Reklama
Beti

Postprzez Beti » 2009-10-22, 23:54

Dziękuję ci Anito za odpowiedź. Tylko zastanawia mnie to jak wyliczyłaś, że nie minęło trzech miesięcy miedzy jedna a drugą chorobą owego pracownika?Pierwsza jego choroba to 7.07.09r. (1 dzien), druga 8.10.09r (również 1 dzień). Czyli od lipca od października jest 4 miesiące. Ale możne moje myślenie idzie w złym kierunku?

anita.p
Znawca
Znawca

Postprzez anita.p » 2009-10-23, 12:42

USTAWA ZASIŁKOWA
Art. 43.26) Podstawy wymiaru zasiłku nie ustala się na nowo, jeżeli między okresami pobierania zasiłków zarówno tego samego rodzaju, jak i innego rodzaju nie było przerwy albo przerwa była krótsza niż 3 miesiące kalendarzowe.

Jak widzisz, w przepisie jest mowa o miesiącach KALENDARZOWYCH, a nie liczonych od dnia ... do dnia.
Między kolejnymi zwolnieniami lekarskimi przypadającymi w miesiącach lipiec i październik przerwa wyniosła zaledwie 2 miesiące kalendarzowe - mianowicie sierpień i wrzesień.
Tak więc jak już pisałam wyżej, w Tym przypadku nie należy ustalać nowej podstawy wymiaru zasiłku/wynagrodzenia chorobowego.

Beti

Postprzez Beti » 2009-10-23, 16:08

Dziękuję Ci Anito za ceną uwagę. Jestem początkującym pracownikiem działu kadr. Powoli zaczynam przejmować obowiązki koleżanki która jest obecnie na macierzyńskim a niestety sama muszę sie wdrożyć .Otóż pierwszy raz wyliczam pracownikowi będącemu na L4 wynagrodzenie gdzie podstawa jego wymiaru jest taka sam. Nie wiem czy dobrze liczę. Stąd moje kolejne pytanie. Czy pracownik ten będzie miał do wypłaty w miesiącu październiku tyle co za miesiąc lipiec? W lipcu i październiku chorował jeden dzień. Ma on stałe wynagrodzenie 1400 zł brutto bez składników zmiennych. Jego podstawa wymiaru wynagrodzenia wynosi 1353,33 zł. i od tej podstawy powinnam naliczyć składki na ubezpieczenia społeczne, i składke na ubepieczenie zdrowotne oraz zaliczki na podatek dochodowy. W ten sposób wyjdzie mi wynagrodzenie do wypłaty. W przypadku tego pracownika wyszło 1034,99 w miesiącu lipcu. Czy w miesiącu październiku będzie ono takie samo?

Pozdrawiam

versus
Znawca
Znawca

Re: Pomoc w obliczeniu wynagrodzenia chorobowego

Postprzez versus » 2019-05-01, 13:59

concorde83

Re: Pomoc w obliczeniu wynagrodzenia chorobowego

Postprzez concorde83 » 2019-06-05, 14:27

Ręczne wyliczanie tego jest dość kłopotliwe i łatwo o pomyłkę. Najlepiej ściągnąć sobie jakiś prosty w obsłudze program Kadrowy i zasymulować opisaną sytuację wprowadzając odpowiednie wartości. Ja np. ostatnio policzyłem sobie to z użyciem programu Fineco Kadry i Płace, który pobrałem tutaj:

Program kadrowo-płacowy

Powrót do Składki i świadczenia ZUS