Informacje z rynku pracy, rekrutacja i selekcja, motywowanie pracowników, polityka personalna, mobbing, dyskryminacja, planowanie karier, oceny okresowe, ustanie zatrudnienia i outplacement

Moderatorzy: admin, RobertP

Marcin

po co w ogóle HRM?

Postprzez Marcin » 2009-05-22, 09:52

Moi drodzy,
zadałem pytanie podstawowe. Rozumiem, że możecie pomyśleć, że jest naiwne, jednak ja sadzę, że bez odpowiedzi na nie nie można w ogóle zarządzać zasobami ludzkimi. Jakie jest podejście do ZZL w Waszych firmach? A jakie wg. Was powinno być? Czemu w ogóle służy dział personalny w Waszych firmach?
Czekam na odpowiedzi.

barbarab

HMR

Postprzez barbarab » 2009-08-13, 11:41

Inicjatywy HMR podkreślają kluczową wartość pracownika w organizacji zarówno w bieżącej działalności firmy jak i w procesie naprawczym. Jego podstawę stanowi opis scieżek kariery (awansu pionowego lub poziomego) opartych na rekrutacji wewnętrznej. Obejmuje również katalog metod rozwoju( szkolenia wewnętrzne, wspólnie realizowane projekty). Pomaga również mapa sukcesji tzw. ścieżki zastępstw.

Reklama
Marcin

Postprzez Marcin » 2009-08-14, 11:31

Kluczowa wartość człowieka w organizacji jest piękna deklaracją, ale czy faktycznie jest kultywowana? Nie spotkałem jeszcze firmy, w której deklarowana wartość pracownika broniłaby przed działaniami, które występują w firmach, które tej wartości nie podzielają: jednym słowem, w obu typach zachowania są takie same, tyle tylko, ze inaczej prezentowane pod względem PR.
barbarab napisał(a):Jego podstawę stanowi opis ścieżek kariery (awansu pionowego lub poziomego) opartych na rekrutacji wewnętrznej.

Moim zdaniem, ścieżki kariery wewnętrznej to iluzja. Czy firma jest w stanie zrealizować planowane ścieżki,które obiecała pracownikom,np. dwa lata temu, przed kryzysem? Nie więcej niż 10 do 15% takich planów ma szansę wejść w życie. Jednak ta iluzja jest pomocna przy motywowaniu pracowników do pozostania w firmie i do wydajnej i ciężkiej pracy. I to jest wartość dodana tej iluzji.

mysza83
Doświadczony
Doświadczony

Re: po co w ogóle HRM?

Postprzez mysza83 » 2018-10-11, 12:47

Nie wszyscy pracodawcy tak podchodzą do tematu. Dlatego już na etapie składania swojego cv warto zobaczyć z kim będziemy mieli do czynienia. Dlatego tak wiele firm stawia obecnie na działania employer brandingowe. Ciekawą inicjatywą w temacie takich działań wykazała się np. firma Walter Herz. Stworzyli lookbooka będącego przydatnym materiałem informacyjnym, a przy okazji prezentującym jakość pracy w tej firmie. Tutaj https://walterherz.com/pl/kariera możecie zobaczyć jak to wygląda. I takich pracodawców moim zdaniem warto szukać.

Powrót do Zarządzanie personelem (HR)