Emerytury powszechne, emerytury pomostowe, renty, postępowanie emerytalno-rentowe

Moderator: RobertP

Marta83

Jakie dokumenty zakład pracy wypełnia w sprawie renty????

Postprzez Marta83 » 2010-03-25, 15:40

Pracownik, któremu pod koniec maja kończy się świadczenie rehabilitacyjne,a nadal jest zatrudniony w naszej firmie przyniósł dokumenty do wypełnienia w sprawie przyznania renty.Jestem początkującą kadrową i pierwszy raz będę wypełniąc dokumenty związane z przyznaniem renty i trochę mnie to przerasta, boję się, że coś niepoprawnie wpisze... ale przejdżmy do sedna sprawy. Otóż dostałam od pracownika następujące dokumenty: druk RP6 (kwestionariusz dotyczący okresów składkowych i nieskładkowych) oraz wniosek o rentę z tytułu niezdolności do pracy. Czy te dokumenty wypełnia pracownik czy pracodawca? Pytam się bo we wniosku o rentę jest punkt, który mówi o przyjęciu dochodu do obliczenia podstawy wymiaru renty. Nasz zakład nie jest jedynym zakładem, gdzie pracownik był zatrudniony. Skąd mam wiedzieć, które dochody są najkorzystniejsze i z jakiego okresu. Wydaje mi się, że to pracownik powinien przeanalizować swoje dochody, które chce wziąść pod uwagę. A ten druk RP-6 co tam się wpisuje te okresy nieskładkowe jak w temacie czy tylko od kiedy do kiedy pracownik pracował, nazwę zakładu pracy, nazwę stanowiska? Pomóżcie proszę

Kasia1973
Znawca
Znawca

Postprzez Kasia1973 » 2010-03-26, 10:38

ja jeszcze nie miałam takiej sytuacji zmuszającej mnie do wypełnienia wniosku o rentę. Ale mam zapisane w notesie - przekazane po poprzedniczce, co należy złożyć w Zus-ie:
RP 7 - zaświadczenie o zarobkach, orygniały świadectw pracy pracownika, książeczka wojskowa (jeśli mężczyzna) i wypełniony przez pracodawcę (ale podpisany przez pracownika) wniosek o rentę, zaświadczenie lekarskie o niezdolności do pracy + wniosek - wywiad zawodowy. Szczerze mówiąc nie patrzyłam do tej pory na treść tych wniosków, bo nie musiałam,
Także może ktoś inny Ci pomoże...

Wydaje mi się że te najkorzystniejsze dochody to wybiera zus - tak jak przy wniosku o emeryturę, a nie pracodawca (bo tak jak piszesz, skąd możesz wiedzieć).
A okresy składkowe i nieskładkowe to wpisujesz nazwy firm, stanowiska, terminy (zgodnie ze świadectwami), urlopy wychowawcze (jeśli kobieta)

Reklama
Kasia1973
Znawca
Znawca

Postprzez Kasia1973 » 2010-03-26, 11:08

możesz też zadzwonić do Krystyny Tymorek - specjalistki od zasiłków, ubezpieczeń, rent, etc. z ministerstwa pracy, podobno jest bardzo pomocna, tylko jej trzeba dokładnie opisać sytuację....tel. 022 661-1-724
Daj znać czego się dowiedziałaś, ja chętnie też się dowiem.

wika

Postprzez wika » 2010-04-06, 08:41

ja mam przed sobą Rp-1R, Rp-6 i Rp-7
tez jestem w sytuacji,ze mam wypelnic pracownikowi dokumentacj.tylko,ze Rp-6 uwazam ze wypelnia w calosci pracownik- nie ma nic wspomniane na tym kwestionariuszu o pracodawcy i zamierzam mu go oddac,aby go sam wypelnil.... co do Rp-1R wypelnilam tylko 1 strone no a Rp-7 cale... jesli ktos ma inna wizje niech sie podzieli :)

weretiana
Zaawansowany
Zaawansowany

Re: Jakie dokumenty zakład pracy wypełnia w sprawie renty???

Postprzez weretiana » 2016-03-17, 14:43

Mój pracownik który przebywa na świadczeniu rehabilitacyjnym (składał papiery na rentę ale nie otrzymał jej tylko św. reh. na pół roku które kończy się 18 maja 2016 r.) teraz poprosił mnie abym mu ponownie złożyła papiery na rentę.
Jakie mam złożyć druki. Na pewno Rp-7 za rok 2015, N-9 czyli zaświadczenie o stanie zdrowia no i właśnie dalej nie wiem.
Przecież poprzednim razem był złożony cały komplet więc uważam że tym razem tylko RP-7 no i N-9 no i oczywiście dokumentację medyczną którą "dorobił" w trakcie św. reh.
Jeśli któraś lub któryś z was już to przerabiał prosiłabym o podpowiedź, z góry dziękuję :mrgreen:

Kasia1973
Znawca
Znawca

Postprzez Kasia1973 » 2016-03-17, 22:30

Do wniosku o przyznanie renty należy dołączyć: - kwestionariusz dotyczący okresów składkowych i nieskładkowych (druk ZUS Rp-6), - dokumenty na potwierdzenie przebytych okresów skła-dkowych i nieskładkowych (np. świadectwa pracy, legitymację ubezpieczeniową, zaświadczenie szkoły wyższej o czasookresie studiów i o programowym toku trwania studiów, zaświadczenie z powiatowego urzędu pracy stwierdzające okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych), - zaświadczenie pracodawcy o wysokości osiąganego wynagrodzenia (na formularzu według wzoru określonego przez ZUS - ZUS Rp-7) lub legitymację ubezpieczeniową zawierającą wpisy dotyczące zarobków, - zaświadczenie o stanie zdrowia (formularz ZUS N-9), wydane przez lekarza prowadzącego leczenie - wystawione nie wcześniej niż na miesiąc przed datą złożenia wniosku, - inną dokumentację medyczną, która może mieć znaczenie dla wydania orzeczenia przez lekarza orzecznika ZUS-u (np. historia choroby, karty informacyjne z leczenia szpitalnego, dokumentacja rehabilitacji leczniczej lub zawodowej), - wywiad zawodowy - ankieta (formularz ZUS N-10), - kwestionariusz oceny stanu zdrowia (druk ZUS N-36). W sytuacji, gdy dokumenty potwierdzające okresy składkowe i nieskładkowe przebyte do 31 grudnia 1998 roku oraz potwierdzające wysokość osiąganego wynagrodzenia złożone zostały przy wniosku o ustalenie kapitału początkowego, nie należy dokumentów tych dołączać do wniosku o rentę nawet gdyby dokumenty te zostały Panu zwrócone.

Czytaj więcej: http://serwiszus.wip.pl?cid=K0011U&utm_ ... ampaign=zu

weretiana
Zaawansowany
Zaawansowany

Postprzez weretiana » 2016-03-18, 09:12

Pani Kasiu ja to wszystko wiem bo ja to zrobiłam poprzednim razem gdy składałam papiery na rentę której jednak nie otrzymał (otrzymał wtedy świadczenie rehabilitacyjne). Mi chodzi o to czy jeszcze raz powtórnie starając się o rentę po zakończeniu świ. reh. muszę jeszcze raz wszystkie te same dokumenty składać? Czy wystarczy sam wniosek o rentę, okresy składkowe i nieskładkowe i RP-7 za 2015 (bo poprzednie Rp-7 było do 2014 r.) no i oczywiście N-9. Resztę Zus już ma w kartotece/teczce tego pracownika, no i tego właśnie nie wiem.

Cleaner

Postprzez Cleaner » 2016-08-26, 12:40

Czy tym razem pracownik dostał rentę ? Czy może znowu świadczenia rechabilitacyjne ?

weretiana
Zaawansowany
Zaawansowany

Postprzez weretiana » 2016-08-30, 09:20

Tym razem pracownik dostał rentę, złożył pismo o rozwiązanie umowy za porozumieniem stron , prezes się zgodził i mam święty spokój

Powrót do Emerytura i renta