Dokumentacja czasu pracy, planowanie pracy, praca nadliczbowa, praca w dni wolne, systemy i rozkłady czasu pracy

Moderatorzy: admin, RobertP, notosiup

Magda1970
Doświadczony
Doświadczony
 
Posty: 70
Dołączył(a): 2015-10-17, 12:37

Dzień wolny w systemie zmianowym a doba pracownicza

Postprzez Magda1970 » 2017-03-06, 11:38

Pracownik pracuje w godzinach 8.00-20.00, a następnego dnia 20.00-8.00. Czy w takim przypadku jest zapewniony dzień wolny? Mamy co prawda 24 godziny wolne, ale nie od zakończenia doby pracowniczej (ta trwa od 8.00 do 8.00 kolejnego dnia). Z drugiej strony trudno jest nam funkcjonować w systemie zmianowym. Jak to jest z tym dniem wolnym?

Kasia1973
Znawca
Znawca
 
Posty: 3535
Dołączył(a): 2009-10-15, 08:20

Re: Dzień wolny w systemie zmianowym a doba pracownicza

Postprzez Kasia1973 » 2017-03-06, 15:37

Pojęcie DW5 nie zostało zdefiniowane przez ustawodawcę, dlatego należy więc odwołać się do poglądów doktryny i judykatury:
• Zgodnie z jednym z nich, dzień wolny od pracy wynikający z normy przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy oznacza kolejne 24 godziny przypadające po zakończeniu doby pracowniczej (Kodeks pracy. Komentarz, red. dr hab. Krzysztof Walczak ). Podobne stanowisko zajęło Ministerstwo Pracy: „Ustawowe określenie granic doby i wyposażenie jej w konstrukcję odpoczynku dobowego uwypukla jej odrębność oraz kompletność. Należy zatem zarówno dla celów rozumienia dnia pracy, jaki i dnia wolnego z tytułu 5-dniowego tygodnia pracy, rozumieć ten dzień jako okres 24 kolejnych godzin po zakończeniu doby pracowniczej. Początek doby wolnej od pracy trzeba łączyć co najmniej z upływem doby roboczej” (stanowisko Ministerstwa Pracy w odpowiedzi na interpelację poselską z 14.3.2007 r.).
• Inny pogląd wyraził Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 8 marca 2013 r., sygn. II PK 204/12: „Przepis art. 147 KP nie stanowi podstawy do przyjęcia stanowczej tezy, że dzień wolny to 24 kolejne godziny od zakończenia poprzedniej doby pracowniczej. Z ustawy (KP) nie wynika zakaz, aby dzień wolny obejmował część poprzedniej doby pracowniczej (przy uwzględnieniu odpoczynku dobowego). Ze względów praktycznych częściowe pokrywanie się doby pracowniczej i dnia wolnego nie powinno być bezwzględnie wykluczone, gdyż umożliwia prawidłowe ułożenie harmonogramu czasu pracy, gdyż komplikacje mogą wystąpić już tylko przy stałej pracy jednozmianowej (jeżeli dzień wolny ma być ujmowany dopiero po dobie pracowniczej, to rozkład czasu pracy, bez zmiany godzin niedzieli - art. 151[9] § 2 KP - sprawdza się tylko przy stałej pracy po 8 godzin od poniedziałku do piątku, poczynając od 6 rano). Dzień wolny to również 24 godziny i wcale nie musi to być dzień kalendarzowy (astronomiczny), podobnie jak niedziela. Doba pracownicza to także czas wolny, stąd gdyby doba pracownicza i dzień wolny nie mogły się pokrywać w części, to niepotrzebne byłoby odrębne pojęcie doby pracowniczej”.
• Zdaniem Komisji Prawnej Głównej Inspekcji Pracy z 12 września 2013 r. obecnie brak jest podstaw, aby twierdzić, iż dzień wolny wynikający z 5-dniowego tygodnia pracy w odróżnieniu od niedzieli lub święta (albo dni wolnych udzielonych za takie dni) mógł się zgodnie z przyjętym rozkładem rozpocząć dopiero po zakończeniu ostatniej doby (pracowniczej) lub co najmniej po upływie 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku dobowego. W swoim stanowisku Komisja Prawna GIP uznała, że dzień wolny wynikający z przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy obejmuje 24 godziny, w których pracownik zgodnie z przyjętym rozkładem czasu pracy nie ma obowiązku wykonywania pracy. Nie musi to być dzień kalendarzowy.
W świetle powyższego zasadnym jest przyjęcie analogicznego stanowiska do tego, jakie zajmuje Sąd Najwyższy, a więc :
- DW 5 może rozpoczynać się jeszcze w poprzedniej dobie pracowniczej,
- a także może on nachodzić na 35-godzinny odpoczynek tygodniowy pracownika.

Reklama
kadry płace
Znawca
Znawca
 
Posty: 678
Dołączył(a): 2015-08-26, 11:43

Re: Dzień wolny w systemie zmianowym a doba pracownicza

Postprzez kadry płace » 2017-03-06, 23:56

Podstawowa definicja dnia wolnego (bez podstawy prawnej) przedstawiana przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej była taka, że dzień wolny to 24 godziny po zakończeniu doby pracowniczej.
Jednak Sąd Najwyższy uznał w wyroku z 10 kwietnia 2013 r. (II PK 282/12, OSNP 2014/7/96), że „dzień wolny nie musi być ujmowany bezwzględnie po zakończeniu poprzedniej doby pracowniczej”.
SN stwierdził m.in. że Kodeks pracy nie zakazuje, aby dzień wolny obejmował część poprzedniej doby pracowniczej (przy uwzględnieniu odpoczynku dobowego). Uznał, że ze względów praktycznych częściowe pokrywanie się doby pracowniczej i dnia wolnego powinno być dozwolone, gdyż umożliwia prawidłowe ułożenie harmonogramu czasu pracy.


Powrót do Czas pracy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości