Emerytury powszechne, emerytury pomostowe, renty, postępowanie emerytalno-rentowe

Moderator: RobertP

wika
 

Ustalanie prawa do renty

Postprzez wika » 2010-04-13, 12:36

Mam watpliwosci jesli chodzi o czas pracy przed przejsciem na rente... chodiz o to, ze dowiedzialam sie ze potrzeba przepracowac 5 lat, a co gdy pracownik w tym czasie chorowal? przez pol roku? czy to pol roku tez sie wlicza? a swiadczenie rehab? wlicza sie? eh...
Ostatnio edytowano 2015-06-08, 21:55 przez wika, łącznie edytowano 1 raz

Kasia1973
Znawca
Znawca
 
Posty: 3533
Dołączył(a): 2009-10-15, 08:20

Postprzez Kasia1973 » 2010-04-13, 13:25

poczytaj ustawę:


Art. 5. 1. Przy ustalaniu prawa do emerytury i renty i obliczaniu ich wysokości uwzględnia się, z zastrzeżeniem ust. 2-5, następujące okresy:
1) składkowe, o których mowa w art. 6;
2) nieskładkowe, o których mowa w art. 7.
2. Przy ustalaniu prawa do emerytury i renty oraz obliczaniu ich wysokości okresy nieskładkowe uwzględnia się w wymiarze nieprzekraczającym jednej trzeciej udowodnionych okresów składkowych.

a te okresy o których piszesz - choroba, świadczenie reh. to okresy nieskładowe.

i jeszcz:
"Art. 58. 1. Warunek posiadania wymaganego okresu składkowego i nieskładkowego, w myśl art. 57 ust. 1 pkt 2, uważa się za spełniony, gdy ubezpieczony osiągnął okres składkowy i nieskładkowy wynoszący łącznie co najmniej:
1) 1 rok - jeżeli niezdolność do pracy powstała przed ukończeniem 20 lat;
2) 2 lata - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 20 do 22 lat;
3) 3 lata - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 22 do 25 lat;
4) 4 lata - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 25 do 30 lat;
5) 5 lat - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 30 lat.
2. Okres, o którym mowa w ust. 1 pkt 5, powinien przypadać w ciągu ostatniego dziesięciolecia przed zgłoszeniem wniosku o rentę lub przed dniem powstania niezdolności do pracy; do tego dziesięcioletniego okresu nie wlicza się okresów pobierania renty z tytułu niezdolności do pracy, renty szkoleniowej lub renty rodzinnej.
3. Jeżeli ubezpieczony nie osiągnął okresu składkowego i nieskładkowego, o którym mowa w ust. 1, warunek posiadania wymaganego okresu uważa się za spełniony, gdy ubezpieczony został zgłoszony do ubezpieczenia przed ukończeniem 18 lat albo w ciągu 6 miesięcy po ukończeniu nauki w szkole ponadpodstawowej, ponadgimnazjalnej lub w szkole wyższej oraz do dnia powstania niezdolności do pracy miał, bez przerwy lub z przerwami nieprzekraczającymi 6 miesięcy, okresy składkowe i nieskładkowe."

Reklama
lama1980
Średniozaawansowany
Średniozaawansowany
 
Posty: 45
Dołączył(a): 2016-07-25, 15:13

Re: Ustalanie prawa do renty

Postprzez lama1980 » 2017-03-24, 19:42

Jak dla mnie to wlicza się.


Powrót do Emerytura i renta

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość