Dokumentacja czasu pracy, planowanie pracy, praca nadliczbowa, praca w dni wolne, systemy i rozkłady czasu pracy

Moderatorzy: admin, RobertP, notosiup

weretiana
Zaawansowany
Zaawansowany

zmiana czasu z zimowego na letni

Postprzez weretiana » 2017-03-22, 13:44

Z soboty na niedzielę (z 25 na 26 marca) pracownik który będzie pracować na trzeciej zmianie (od 22:00 do 6:00) będzie pracował krócej 1 godzinę, zamiast 8 godzin przepracuje 7 ale za niedopracowaną godzinę przysługuje mu wynagrodzenie. Nie należy mu jednak wypłacać dodatku nocnego za godzinę nieprzepracowaną z powodu zmiany czasu gdyż pracownik faktycznie przepracuje w nocy 7 a nie 8 godzin.
I tu moje pytanie: czy mam zaplanować Panu który będzie akurat na 3 zmianie z z soboty na niedziele prace od 22 - do 7???
Z uwagi na zmianę czasu z zimowego na letni pracownik w tym czasie przepracuje nie 9 godzin a faktycznie 8 godzin i w ten sposób pracownik wypracuje obowiązujący go limit godzin w okresie rozliczeniowym. Czy dobrze myślę? no i czy mam mu to zlecić na piśmie????

Kasia1973
Znawca
Znawca

Re: zmiana czasu z zimowego na letni

Postprzez Kasia1973 » 2017-03-22, 14:37

nic nie zmieniasz w grafiku - . Pracownikom pracującym w nocy podczas zmiany czasu z zimowego na letni powinniśmy wypłacić wynagrodzenie również za nieprzepracowaną godzinę z powodu przesunięcia czasu. Pracownikom nie przysługuje natomiast dodatek nocny za nieprzepracowaną godzinę z powodu przesunięcia czasu.
Ze względu na przesunięcie czasu z zimowego na letni pracownicy pracujący na 3. zmianie (w godz. 22.00–6.00) przepracują zamiast 8 godzin tylko 7 godzin. Za jedną niedopracowaną godzinę przysługuje im wynagrodzenie.
Zgodnie z ogólnymi zasadami, wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną, natomiast za czas nieświadczenia pracy tylko wówczas, gdy przewidują to przepisy (art. 80 Kodeksu pracy). Przepisy natomiast nie określają, że wynagrodzenie należy się za godzinę nieprzepracowaną wynikającą ze zmiany czasu.
Jednak w związku z przesunięciem czasu z zimowego na letni pracownicy przepracują jedną godzinę mniej niż obowiązujący ich wymiar czasu pracy. Pracodawca musi natomiast zapłacić wynagrodzenie pracownikowi za taką liczbę godzin, jaką powinien on przepracować w danym okresie rozliczeniowym zgodnie z wymiarem czasu pracy, w jakim jest zatrudniony. Niedopracowanie wymiaru godzin z powodu zmiany czasu z zimowego na letni nie może spowodować obniżenia wynagrodzenia pracownika, który otrzymuje wynagrodzenie w stawce miesięcznej (art. 94 pkt 2 Kodeksu pracy).

Reklama
konaro167

Re: zmiana czasu z zimowego na letni

Postprzez konaro167 » 2017-05-30, 14:00

Dzięki za obszerne wytłumaczenie, bardzo dużo mi się rozjaśniło. Najistotniejsze, że zmiana liczby godzin nie zmieni wysokości wynagrodzenia jakie dostanie pracownik.

Powrót do Czas pracy