Umowa zlecenie, umowa o dzieło, kontrakt menadżerski, zawieranie i rozwiązywanie umów cywilnoprawnych, umowa o pracę a umowa cywilnoprawna, składki od umów cywilnoprawnych, zaliczki na podatek dochodowy

Moderatorzy: admin, RobertP, hadron

Asiaczek88
Początkujący
Początkujący
 
Posty: 23
Dołączył(a): 2010-11-23, 00:48

Jak potwierdzimy ciążę osoby na zleceniu?

Postprzez Asiaczek88 » 2017-07-03, 22:14

Wiem, że ciąża kobiety wykonującej zlecenie nie odnosi tak szerokich skutków dla pracodawcy, jak ciąża pracownicy. Nie pojawia się ochrona przed zwolnieniem, przedłużenie umowy do dnia porodu czy ograniczenia związane z czasem pracy. Jednak przy okazji nowelizacji przepisów dotyczących bhp, zleceniobiorczyni również nie może wykonywać prac zabronionych w ciąży.
I tutaj jest mój problem. Jak dowiemy się o ciąży osoby na zleceniu?

Luiza24
Początkujący
Początkujący
 
Posty: 13
Dołączył(a): 2010-11-12, 18:12

Re: Jak potwierdzimy ciążę osoby na zleceniu?

Postprzez Luiza24 » 2017-07-03, 22:16

Ja znalazłam tylko coś takiego.
Według art. 185. § 1 k.p., stan ciąży pracownicy powinien być stwierdzony świadectwem lekarskim. Zaświadczenie wystawiane jest według zasad wskazanych w rozporządzeniu MZiPS z 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz. U. z 2016 r., poz. 2067). Przepisów tych nie stosuje się jednak do zleceniobiorczyń. Nie ma jednak żadnych przeszkód, by kobieta wykonująca zlecenia uzyskała i przedstawiła zaświadczenie lekarskie potwierdzające stan ciąży.
Powstaje jednak pytanie, na ile i czy w ogóle można ją do tego zobowiązać umownie.
Umowa zlecenia jest umową prawa cywilnego, objętą swobodą umów. Oznacza to, że strony umowy kształtują swobodnie zakres swoich zobowiązań, byle tylko poszczególne regulacje umowne nie były sprzeczne z prawem, zasadami współżycia społecznego i istotą umowy.
Sprzeczność zapisów umowy z prawem może być związana m. in. z naruszaniem przepisów o ochronie danych osobowych. Realizacja wymogu umownego dostarczenia informacji o ciąży wprost związana będzie z pozyskiwaniem wiedzy o danych osobowych. Są to przy tym szczególne dane, tzw. dane wrażliwe. Przetwarzanie danych wrażliwych jest dopuszczalne, jeżeli (art. 27 ust. 2 ustawy o ochronie danych osobowych) m. in.:
1. osoba, której dane dotyczą, wyrazi na to zgodę na piśmie, chyba że chodzi o usunięcie dotyczących jej danych,
2. przepis szczególny innej ustawy zezwala na przetwarzanie takich danych bez zgody osoby, której dane dotyczą, i stwarza pełne gwarancje ich ochrony,
3. przetwarzanie jest niezbędne do wykonania zadań administratora danych odnoszących się do zatrudnienia pracowników i innych osób, a zakres przetwarzanych danych jest określony w ustawie.
W odniesieniu do zlecenia nie ma przepisów ustawowych wskazujących na zakres przetwarzania takich danych. Nie ma również przepisów zezwalających na przetwarzanie takich danych bez zgody osoby, której dotyczą.

Reklama
Kasia1973
Znawca
Znawca
 
Posty: 3522
Dołączył(a): 2009-10-15, 08:20

Re: Jak potwierdzimy ciążę osoby na zleceniu?

Postprzez Kasia1973 » 2017-07-05, 21:23

jeżeli zleceniobiorca nie wykaże że jest w ciąży przynosząc zaświadczenie lekarskie, to nie podlega przepisom o pracach wzbronionych kobietom w ciąży, ale dla swojego dobra powinna to zrobić. Jeżeli jest w widocznej ciąży, to zleceniodawca ma obowiązek stosować wobec niej przepisy o ochronie kobiet w ciąży dotyczące prac im wzbronionych. Może jej powierzyć inne prace, a nawet rozwiązać umowę - ciąża nie chroni przed takim posunięciem.


Powrót do Umowy cywilnoprawne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości