Umowa zlecenie, umowa o dzieło, kontrakt menadżerski, zawieranie i rozwiązywanie umów cywilnoprawnych, umowa o pracę a umowa cywilnoprawna, składki od umów cywilnoprawnych, zaliczki na podatek dochodowy

Moderatorzy: admin, RobertP, hadron

kamila9
Początkujący
Początkujący
 
Posty: 14
Dołączył(a): 2010-11-08, 20:01

Umowa zlecenia z dwiema stawkami wynagrodzenia

Postprzez kamila9 » 2017-07-12, 08:21

Zatrudniamy na umowę zlecenia osoby, którym przysługują dwie stawki wynagrodzenia:
• 7,91 zł brutto za każdą godzinę pełnienia dyżuru w domu („pod telefonem”),
• 16,22 zł brutto za każdą godzinę pełnienia dyżuru stacjonarnego (w zakładzie pracy) oraz za każdą godzinę pracy (po wezwaniu przez zleceniodawcę) polegającej na zabezpieczeniu imprez masowych, kierowaniu pojazdem w zespole transportowym czy realizowaniu świadczeń zdrowotnych jako ratownik.
Czy w opisanej sytuacji, należy uzupełniać wynagrodzenie do wysokości minimalnej stawki godzinowej w przypadku zleceniobiorcy, który otrzymał w danym miesiącu zapłatę za zlecenie w przeliczeniu na jedną godzinę pracy niższą od 13 zł brutto?

Prawo w Pracy
Początkujący
Początkujący
 
Posty: 16
Dołączył(a): 2011-08-10, 08:55

Re: Umowa zlecenia z dwiema stawkami wynagrodzenia

Postprzez Prawo w Pracy » 2017-07-12, 08:33

Stawka minimalna w wysokości co najmniej 13 zł brutto przysługuje za godzinę wykonywania zlecenia. Skoro w analizowanym przypadku realizacja umowy polega nie tylko na świadczeniu umówionych prac, ale także na dyżurowaniu, to należy uznać, iż wynagrodzenie wypłacane zatrudnionemu w przeliczeniu na godzinę nie może być niższe od 13 zł. Jeśli zejdzie poniżej tego poziomu, konieczne byłoby wypłacenie stosownego wyrównania.
Jak wynika z treści zapytania, strony umowy zlecenia są umówieni nie tylko na realizowanie określonych zadań, ale także na pozostawanie w gotowości do ich wykonywania. W takim razie, w mojej opinii, zleceniobiorca jest uprawniony do 13 zł brutto za każdą godzinę poświęconą realizacji zlecenia.
W przypadku gdy zapłata za pracę nie gwarantuje zatrudnionemu minimalnej stawki godzinowej, przyjmującemu zlecenie lub świadczącemu usługi przysługuje wynagrodzenie w wysokości obliczonej z uwzględnieniem gwarantowanej ustawowo stawki.


Powrót do Umowy cywilnoprawne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości