Ogólne zagadnienia dotyczące praktyki stosowania przepisów z zakresu prawa pracy, ubezpieczeń społecznych, ubezpieczenia zdrowotnego, hr

Moderatorzy: admin, RobertP, anita.p

Gosia79
Początkujący
Początkujący
 
Posty: 13
Dołączył(a): 2011-09-19, 13:01

Kara pieniężna - za każde złe zachowanie pracownika

Postprzez Gosia79 » 2017-07-19, 10:32

Kierownik sklepu zdecydował o wyprzedaży sezonowych towarów i polecił pracownikom zmianę cen tych towarów. Podczas aktualizacji cen na półkach sklepowych pracownik pomylił się i na towar, który miał po obniżce kosztować 40 zł nakleił cenę 4 zł. Pomyłka wyszła dość szybko, kiedy pierwszy z klientów zakupił 10 sztuk towaru i żądał sprzedaży po cenie umieszczonej na towarze. Kierownik sprzedał klientowi towar po 4 zł za sztukę ze startą dla sklepu. Cenę następnie skorygowano, a pracodawca, po wysłuchaniu pracownika, który zawinił, zaproponował mu potrącenie z wynagrodzenia kwoty, która będzie rekompensowała sklepowe straty. Pracownik nie zgodził się, więc pracodawca nałożył na niego pieniężną karę porządkową w wysokości jego jednodniowego wynagrodzenia. Pracodawca uznał, że skoro kodeks pracy przewiduje taką karę, to można ją w każdym momencie zastosować i nie jest to równoznaczne z potrąceniem z wynagrodzenia. Na czym polegał błąd pracodawcy? Co grozi w trakcie kontroli PIP?

Luiza24
Początkujący
Początkujący
 
Posty: 13
Dołączył(a): 2010-11-12, 18:12

Re: Kara pieniężna - za każde złe zachowanie pracownika

Postprzez Luiza24 » 2017-07-19, 10:34

Pieniężna kara porządkowa może być stosowana jedynie w przypadkach określonych w kodeksie pracy. Narażenie pracodawcy na straty nie jest powodem do jej stosowania, chyba, że wiąże się z naruszeniem przez pracownika przepisów bhp, przeciwpożarowych, opuszczeniem przez niego stanowiska pracy bez usprawiedliwienia lub alkoholem w pracy.


Powrót do Prawo pracy w praktyce - tematy ogólne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron