Umowa zlecenie, umowa o dzieło, kontrakt menadżerski, zawieranie i rozwiązywanie umów cywilnoprawnych, umowa o pracę a umowa cywilnoprawna, składki od umów cywilnoprawnych, zaliczki na podatek dochodowy

Moderatorzy: admin, RobertP, hadron

weretiana
Zaawansowany
Zaawansowany

umowa zlecenie jakie składki??

Postprzez weretiana » 2017-02-28, 13:48

Chciałabym zawrzeć umowę zlecenie ze swoja księgową, ma ona w naszym zakładzie wynagrodzenie większe niż minamalne wynagrodzenie.
Czy od umowy zlecenia mam jej potrącić jakieś składki czy nie?
Bardzo proszę o podpowiedz, z góry dziękuję

Kasia1973
Znawca
Znawca

Re: umowa zlecenie jakie składki??

Postprzez Kasia1973 » 2017-02-28, 22:52

Reklama
kadry płace
Znawca
Znawca

Postprzez kadry płace » 2017-03-06, 10:22

Nie zmieniły się zasady podlegania ubezpieczeniom i dokumentacja ZUS. Zmiana objęła sytuacje zbiegu tytułów z kilku zleceń.
Zmiany w zasadach oskładkowania dotyczą osób wykonujących kilka umów zleceń. Od 1 stycznia 2016 r. należy bowiem obowiązkowo odprowadzać składki od jednej lub kilku takich umów do momentu, w którym podstawa ich wymiaru osiągnie poziom co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę.
Ponadto, w mniej komfortowej niż dotychczas sytuacji – w zakresie rozpatrywania zbiegu tytułów do ubezpieczeń – znaleźli się przedsiębiorcy opłacający składki ZUS na warunkach preferencyjnych oraz osoby prowadzące pozarolniczą działalność inną niż pozarolnicza działalność gospodarcza. Mogą oni wybrać umowę zlecenia jako tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń tylko wtedy, gdy podstawa wymiaru składek z tej umowy będzie co najmniej równa najniższej podstawie obowiązującej w danym roku kalendarzowym przedsiębiorców (60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego).
Nie zmieni się reguła, zgodnie z którą, w przypadku gdy ubezpieczony uzyskuje przychody z więcej niż jednego tytułu do objęcia obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego, składka na to ubezpieczenie opłacana jest z każdego z tych tytułów odrębnie.

weretiana
Zaawansowany
Zaawansowany

Postprzez weretiana » 2017-07-27, 08:06

Pan który jest u mnie zatrudniony na umowę zlecenie, ma wynagrodzenie ryczałtowe (brutto 1350,00 zł.) nie płaci żadnych składek, co roku w styczniu pisze mi oświadczenie do celów ZUS, ma zatrudnienie w innej firmie na cały etat i ma tam wynagrodzenie wyższe niż minimalne.
Gdy przyjeżdża do mnie do firmy podpisuję mi się na liście obecności, pisze od której do której pracuje.
Wynagrodzenie otrzymuje do 10 następnego miesiąca. Co miesiąc pisze mi rachunek. Tak czy tak 13 zł. ma na godzinę bo w miesiącu jest u mnie w porywach 3 razy po góra 5 godzin.
Zgłoszony do ubezpieczeń jest z kodem 041100.
W tym miesiącu zachorował.
Mam pierwszy raz z nim taką sytuację. I powiedzcie mi czy ja mu mam zrobić wynagrodzenie czy nie? Bo nie pojawił się w ogóle w tym miesiącu. Czy mam po prostu zrobić za niego (w deklaracji) raport zerowy?

Powrót do Umowy cywilnoprawne