Zasady podlegania ubezpieczeniom, zbiegi tytułów do ubezpieczeń, ustalanie podstawy wymiaru składki, ubezpieczenie wypadkowe, ubezpieczenie zdrowotne, wynagrodzenie i zasiłek chorobowy, zasiłek macierzyński, zasiłek opiekuńczy, zasiłek wyrównawczy, świadczenie rehabilitacyjne, podstawa wymiaru świadczeń chorobowych, świadczenia wypadkowe

Moderator: RobertP

Zosia2010
 
Posty: 1
Dołączył(a): 2017-08-27, 21:18

Kłopoty z L-4 i nadpłata zusowska

Postprzez Zosia2010 » 2017-08-27, 21:21

Witam i bardzo proszę o pomoc.
Jeden z naszych pracowników był na L-4 (jest to osoba po 50m roku życia).Wykorzystał 14 dni chorobowego i następnie przeszedł na zasiłek chorobowy.Ostatnie zwolnienie trwało do 26.07 ale wiedzieliśmy, że będzie kontynuacja z uwagi na stan zdrowia,zresztą o tym fakcie poinformował sam pracownik. Wystawiłyśmy więc zastępczą asygnatę od 27.07 do 31.07 nie mając jeszcze w ręce L4 na ten okres.Chciałyśmy zamknąc okres rozliczeniowy i szykowac wypłaty.Mamy jednomiesięczny okres rozliczeniowy i zatrudniamy ponad 100 osób więc sami naliczamy i wypłacamy zasiłki.Wynagrodzenie tego pracownika płatne jest to 10go następnego mc za miesiąc poprzedni. Naliczyłysmy wynagrodzenie (zasiłek chorobowy) za cały mc. Poszła deklaracja ZUSowska 01.07 za czerwiec.W ten piątek nasz pracownik pojawił sie z L-4 od 27.07 do 23.09 więc tak jak przewidywałyśmy ale zamiast 80%, 70%płatne ponieważ było to leczenie szpitalne o czym nie wiedziałyśmy. Wychodzi więc na to, że mamy nadpłatę zusowską. Co w tej sytuacji zrobić? Na deklaracji Zusowskiej za sierpien będę musiała wykazać zwykle chorobowe 80% i na innym kodzie to 70%. Ale nie będzie mi sie to zgadzać ze składkami jakie poszły od wynagrodzenia... Ratujcie!!!

anita.p
Znawca
Znawca
 
Posty: 500
Dołączył(a): 2007-11-21, 08:19
Lokalizacja: pomorskie

Re: Kłopoty z L-4 i nadpłata zusowska

Postprzez anita.p » 2017-08-31, 11:11

Płatnik składek powinien prawidłowo, zgodnie z obowiązującymi przepisami, obliczać, rozliczać oraz opłacać należne składki za każdy miesiąc kalendarzowy. Nienależnie opłacone składki podlegają zaliczeniu przez ZUS z urzędu na poczet zaległych lub bieżących składek, a w razie ich braku – na poczet przyszłych składek. Płatnik może także złożyć wniosek o zwrot nadpłaconych składek. Wniosek o zwrot nienależnie opłaconych składek płatnik może złożyć po samodzielnym stwierdzeniu, że składki zostały nienależnie opłacone lub po otrzymaniu zawiadomienia z ZUS o kwocie nienależnie opłaconych składek.
ZUS zawiadamia płatnika składek o kwocie nienależnie opłaconych składek, które mogą być zwrócone, chyba że nie przekraczają wysokości kosztów upomnienia w postępowaniu egzekucyjnym. Nienależnie opłacone składki podlegają zwrotowi w terminie 30 dni od dnia wpływu uzasadnionego wniosku płatnika składek a w przypadku przekroczenia górnego pułapu podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w terminie 30 dni od otrzymania przez Zakład imiennego raportu korygującego za danego ubezpieczonego oraz deklaracji rozliczeniowej korygującej.
W celu uzyskania potwierdzenia prawidłowości rozliczenia składek należy zwrócić się do ZUS o wydanie informacji o stanie konta płatnika. W tym celu można wykorzystać dostępny na stronach ZUS wzór Wniosku o rozliczenie konta płatnika składek RD-3. Można też samodzielnie napisać taką prośbę. Weryfikacja prawidłowości rozliczenia dokonywana jest w oparciu o dane przekazane przez płatnika, a stan konta może zawsze zmienić się, np. w przypadku złożenia korekt dokumentów rozliczeniowych w zakresie podstawy wymiaru lub wysokości składek.


Powrót do Składki i świadczenia ZUS

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości