Co kontrolują inspektorzy, kary nakładane przez inspektorów, odpowiedzialność pracodawcy, odpowiedzialność pracowników.

Moderatorzy: admin, RobertP

hadron
Znawca
Znawca

Plan kontroli i kontrola PIP

Postprzez hadron » 2009-01-23, 13:48

Witam serdecznie wszystkich forumowiczów.

Piszcie proszę - jeżeli mieliście kontrolę PIP w sowim zakładzie pracy - na co zwraca uwagę w 2009 r. PIP przy kontrolach. PIP zawsze ma zasadnicze i dodatkowe priorytety przy kontroli.

Wasze informacje pozwolą ustosunkować się innym użytkownikom forum na kontrolowane zagadnienia.

Myślę, że powstanie wiele dyskusji na zagadnienia i kontrolowane tematy.

Na początek PROGRAM DZIAŁANIA PAŃSTWOWEJ INSPEKCJI PRACY NA 2018 ROK
https://przegladplacowy.wip.pl?cid=K001 ... wo-kadrowy
Ostatnio edytowano 2015-05-13, 00:18 przez hadron, łącznie edytowano 1 raz

admin
Administrator

Sprawdź, kogo PIP "nie zaskoczy" w tym roku

Postprzez admin » 2009-01-23, 20:30

Drogi Hadronie, świetny temat, myślę, że warto podjąć głębszą dyskusję. Polecam artykuł z naszego PortaluKadrowego:

http://serwiszus.wip.pl?cid=K0011U&utm_ ... ampaign=zu

Wynika z niego, m.in., iż:

W tym roku kontroli można się spodziewać przede wszystkim:
» u pracodawców, u których wcześniej inspekcja wykryła naruszenia, szczególnie u tych pracodawców, którzy powinni zrealizować wyrok sądu pracy,
a także w:
» budownictwie (także drogowym),
» energetyce,
» placówkach ochrony zdrowia,
» bankach,
» placówkach handlowych,
» placówkach oświatowych,
» transporcie,
»samochodowych warsztatach mechanicznych,
» pralniach,
» placówkach pocztowych stosujących transport ręczny,
» większych firmach (korporacjach) - zwłaszcza jeśli chodzi o przestrzeganie przepisów o czasie pracy,
» agencjach zatrudnienia (w związku z kontrolą przestrzegania ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy),
» gospodarstwach ogrodniczych,
» zakładach zatrudniających osoby niepełnosprawne,
» zakładach zajmujących się pozyskiwaniem i drewna i w leśnictwie,
» zakładach związanych z górnictwem,
» innych zakładach, gdzie mogą występować zagrożenia zawodowe, np. związane z czynnikami chemicznymi, użytkowaniem maszyn itp.,
» zakładach, gdzie istnieje podejrzenie co do legalności zatrudnienia.
Pozdrawiam
Admin

Reklama
panna.inez

Postprzez panna.inez » 2009-11-06, 11:23

...no i w odpowiedzi na zażalenia i skargi ;-)

KOBIETA

Postprzez KOBIETA » 2009-11-14, 21:36

Witajcie Państwo.
Może nie będę popularna w swej wypowiedzi,ale powiem tak..W roku 2009 miałam przyjemność być kontrolowaną,prowadzę niedużą firmę.
Przyznać muszę,że bardzo przeżywałam tą kontrolę.Myślę że stres zawsze tu przy tej "operacji"- jest spory.Dokonano szczegółowej kontroli w wielu dziedzinach.
Dzisiaj jestem bardzo zadowolona,że ta kontrola PIP mnie spotkała.
Dało mi to tyle,iż mam pogląd co winnam poprawić w firmie i co oczywiście natychmiast uczyniłam.Teraz mam w firmie poukładane jak po certyfikacie ISO..
Styl prowadzonej kontroli poznańskiego PIP określić muszę jako bardzo wymagający, ale
kontroli dokonano w sposób elegancki i nieuciążliwy dla ciągłości pracy mojej firmy.
Nie wiem jak w innych miastach, ale poznański PIP może z natury taki solidny,jak Wielkopolska cała..?
Cieszę się,że mam to za sobą,że wiem co należy i jak poprawić w firmie.
Życzę wszystkim instytucjom kontrolującym,by kontrolowani pozyskali tak wiele cennych
wskazówek co ja,by móc usprawnić działanie.Wszystkie zalecenia wykonałam i śpię spokojnie!
Tyle ludzie naopowiadali mi o tym strasznym PIP..a ja jestem zadowolona z kontroli.
Więc pozwalam sobie wydać opinię: jeśli w firmie rzetelnie się pracuje,dokumenty są
porządnie prowadzone,przepisy stosowane, to żadna kontrola nie straszna..
Życzę wszystkim,których kontrola PIP być może czeka,by mieli zaszczyt mieć taką opinię
po kontroli jak ja...
Pozdrawiam

Aleksandra

Postprzez Aleksandra » 2009-11-16, 16:42

Proponuję wejść na stronę Głownego Inspektoratu Pracy i sprawdzić co jest zaplanowane. Jeżeli są jeszcze listy kontrolne w załącznikach to można sprawdzić zakres kontroli w poszczególnych zagadnieniach. Mogą zdarzyć się też kontrole na skutek skarg składanych przez pracowników. Wtedy zakres kontroli jest zawężany do zarzutów.

kadry 76
Zaawansowany
Zaawansowany

Postprzez kadry 76 » 2015-05-13, 00:17

Czy ma ktoś plan kontroli na 2016?

kadry płace
Znawca
Znawca

Re: Plan kontroli i kontrola PIP

Postprzez kadry płace » 2016-02-07, 15:31

Szukasz porady z zakresu kadr, płac, zus? Potrzebujesz wiarygodnej opinii eksperta z rekomendacją działań, które trzeba podjąć aby uniknąć problemów podczas kontroli PIP?
Tutaj znajdziesz rozwiązanie https://przegladplacowy.wip.pl?cid=K001 ... wo-kadrowy

Dodatkowo odsyłam do artykułu dotyczącego kontroli PIP w 2016 roku
https://przegladplacowy.wip.pl?cid=K001 ... wo-kadrowy

derron

Postprzez derron » 2017-04-26, 12:11

Czy jak jest kontrola to zawsze są jakieś kary ?

Kasia1973
Znawca
Znawca

Postprzez Kasia1973 » 2017-04-26, 14:11

jak jest wszystko w porządku to kar nie ma.

elizamorenc
Średniozaawansowany
Średniozaawansowany

Postprzez elizamorenc » 2017-10-05, 10:49

Jeżeli spełniasz wymagania typowe dla każdej firmy, nie dostaniesz kary, czasami może się zdarzyć upomnienie.

Powrót do Kontrola PIP i ZUS