Co kontrolują inspektorzy, kary nakładane przez inspektorów, odpowiedzialność pracodawcy, odpowiedzialność pracowników.

Moderatorzy: admin, RobertP

gaga70
Zaawansowany
Zaawansowany
 
Posty: 69
Dołączył(a): 2009-05-13, 08:07
Lokalizacja: dolnośląskie

Kontrola PIP - kontrola bhp w firmie transportowej

Postprzez gaga70 » 2017-09-28, 07:56

Co skontroluje Państwowa Inspekcja Pracy w ramach kontroli bhp w firmie transportowej?
gaga

Prawo w Pracy
Początkujący
Początkujący
 
Posty: 16
Dołączył(a): 2011-08-10, 08:55

Re: Kontrola PIP - kontrola bhp w firmie transportowej

Postprzez Prawo w Pracy » 2017-09-28, 07:58

Inspektor PIP sprawdzi podczas kontroli bhp w firmie transportowej:
1. Wyposażenie pracowników w środki ochrony indywidualnej, odzież i obuwie robocze.
2. Stan techniczny i sprawność wykorzystywanych maszyn i urządzeń oraz czy są wyposażone w osłony zabezpieczające przed zagrożeniami mechanicznymi. W przypadku maszyn podlegających dozorowi technicznemu inspektor skontroluje też aktualne decyzje UDT pozwalające na ich eksploatację.
3. Oświetlenie na stanowiskach pracy.
4. Występowanie czynników szkodliwych i uciążliwych dla zdrowia, takich jak: hałas, wibracje, zapylenie, ruchome elementy maszyn lub urządzeń. Jeśli inspektor je stwierdzi, zweryfikuje ich badania i pomiary oraz sprawdzi, czy zastosowano odpowiednie środki ochrony zbiorowej i indywidualnej.
5. Zabezpieczenie i oznakowanie miejsc niebezpiecznych, dopełnienie obowiązku wytyczenia bezpiecznych dróg komunikacyjnych, stan techniczny posadzek, schodów itp.
6. Dokumentację związaną z badaniami w aktach osobowych pracowników – na ich podstawie inspektor sprawdzi, czy podwładni zostali dopuszczeni do pracy po przeprowadzeniu wstępnych badań lekarskich oraz czy warunki określone w skierowaniu odpowiadają występującym na stanowisku pracy. Pracodawca zatrudniający kierowcę pojazdu o DMC powyżej 3,5 t lub o więcej niż 9 miejscach łącznie z kierowcą, który przedstawi ważne badania lekarskie i psychologiczne, nie musi kierować go na wstępne badania lekarskie. Kieruje go na szkolenie okresowe oraz badania lekarskie i psychologiczne w terminie wynikającym z prawa jazdy.
7. Dokumentację związaną ze szkoleniami bhp w aktach osobowych pracowników – inspektor sprawdzi, czy przed dopuszczeniem do pracy pracownicy odbyli szkolenie bhp, czy pracodawca zapewnia im terminowe szkolenia okresowe odbywane w godzinach pracy oraz czy on i osoby kierujące pracownikami odbyli przewidziane dla nich szkolenia okresowe.
8. Dokumentację związaną z kwalifikacjami i oceną ryzyka w aktach osobowych pracowników – inspektor zbada, czy pracownicy mają kwalifikacje wymagane do wykonywania umówionej pracy oraz czy pracownik został zapoznany z oceną ryzyka zawodowego.
9. Czy pracodawca wyznaczył pracowników odpowiedzialnych za udzielanie pierwszej pomocy oraz wykonywanie zadań w zakresie zwalczania pożarów i prowadzenia ewakuacji, a także czy załoga została poinformowana, kim są te osoby i jak się z nimi skontaktować.
10. Czy utworzono służbę bhp i jakie są zasady jej funkcjonowania, czy pracownicy służby lub osoby realizujące jej zadania mają wymagane kwalifikacje oraz czy przeznaczają na tę pracę dostatecznie dużo czasu.
11. Rejestr wypadków przy pracy oraz dokumentację wytworzoną w związku z takimi zdarzeniami. Inspektor sprawdzi, czy wystąpiły wypadki przy pracy, a jeśli tak – w jakim terminie rozpoczęło się postępowanie powypadkowe, jaki był skład zespołu ustalającego okoliczności i przyczyny wypadku oraz czy postępowanie przebiegało poprawnie.

Reklama
kornnig12
Średniozaawansowany
Średniozaawansowany
 
Posty: 35
Dołączył(a): 2017-06-29, 13:28

Re: Kontrola PIP - kontrola bhp w firmie transportowej

Postprzez kornnig12 » 2017-10-16, 10:15

Jak pójdziesz na szkolenie bądź kurs bhp, to powiedzą ci dokładnie czego kontrola dotyczy.


Powrót do Kontrola PIP i ZUS

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości