Wypowiadanie umów, rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia, rozwiązanie umowy za porozumieniem stron, rozwiązanie umowy przez pracownika, ochrona przed zwolnieniem, wygaśnięcie stosunku pracy
xrsxrs
Początkujący
Początkujący

Skrócenie okresu wypowiedzenia

Postprzez xrsxrs » 2018-01-04, 11:51

Witam, proszę o pomoc, mam zagwarantowaną nową pracę i chciałbym się pożegnać przyzwoicie z moim obecnym pracodawcą; obowiązuje mnie 3 miesięczny okres wypowiedzenia, który chciałbym skrócić, gdyż nową pracę muszę zacząć najpóźniej za miesiąc. Jak formalnie powinna wyglądać cała procedura. Czy najpierw złożyć normalne pisemne wypowiedzenie za porozumieniem stron (z adnotacją z zachowaniem okresu wypowiedzenia) i jednocześnie osobny wniosek (prośbę) o skrócenie okresu wypowiedzenia, czy to mogę zawrzeć na jednym dokumencie czyli wypowiedzeniu za porozumieniem i wskazać w nim propozycję skrócenia okresu wypowiedzenia? Zależy mi też na czasie czyli chciałbym żeby jak najszybciej zaczął być liczony okres wypowiedzenia, a nie czekać niewidomo ile co mi na chwile obecną ustnie i na razie bez wniosków odpowie pracodawca.

Kasia1973
Znawca
Znawca

Re: Skrócenie okresu wypowiedzenia

Postprzez Kasia1973 » 2018-01-04, 22:24

nie ma czegoś takiego jak wypowiedzenie za porozumieniem. Jest albo wypowiedzenie - wtedy wypowiadasz umowę i biegnie okres wypowiedzenia, w twoim wypadku 3 miesiące, czyli jak złożysz w styczniu to umowa rozwiąże się dopiero z koncem kwietnia, albo rozwiązanie umowy za porozumieniem stron.
Możesz na wniosku z wypowiedzeniem zaproponować skrócenie okresu wypowiedzenia, np. do 1 miesiąca, wtedy umowa rozwiąże się z końcem lutego - ale na to musi się zgodzić pracodawca.
Najlepiej zaproponować termin rozwiązania umowy za porozumieniem stron - wtedy data rozwiązania umowy jest do ustalenia przez obie strony - pracownika i pracodawcę.
Na to też musi się zgodzić pracodawca.
Często pracownicy robią tak, że piszą na jednym wniosku iż proszą o rozwiązanie umowy za porozumieniem stron z data.......A jeżeli pracodawca nie wyrazi zgody, to proszą aby ten wniosek traktować jako wypowiedzenie umowy o pracę (i wtedy biegnie ustawowy okres wypowiedzenia).

Reklama
xrsxrs
Początkujący
Początkujący

Re: Skrócenie okresu wypowiedzenia

Postprzez xrsxrs » 2018-01-05, 00:37

Dzięki Kasia za info. A jak zostanie potraktowany mój wniosek jeśli omyłkowo w tytule ma napisane wypowiedzenie (zamiast rozwiązanie) umowy o pracę na mocy porozumienia stron. Natomiast treść wniosku mam że proszę o rozwiązanie umowy na mocy porozumienia stron oraz prośbą o skrócenie okresu wypowiedzienia do dnia.....Na samym dole wniosku mam też napisane potwierzenie przyjęcia wypowiedzenia i miejsce na pieczątke i podpis przełożonego który to podbił. Czy jest to już liczone jako wypowiedzenie i idzie mi już okres wypowiedzenia czy tylko jako propozycja do negocjacji i nie jest mi jeszcze liczony okres wypowiedzenia tzn jeszcze nie schodzi. I ile mam czekać na odp? bo ten wniosek też poszedł gdzieś wyżej i mam czekać na odpowiedź (choć w sumie jest na nim już pieczątka potwierdzająca przyjęcie).

Powrót do Rozwiązanie stosunku pracy