Badania wstępne, badania okresowe, szkolenia bhp, odzież i obuwie ochronne oraz środki ochrony indywidualnej
Faustyna
Znawca
Znawca
 
Posty: 208
Dołączył(a): 2009-08-02, 16:09

Przepisy w sprawie odzieży roboczej i środków ochrony inda

Postprzez Faustyna » 2009-09-28, 09:43

Witam mam pytanie, czy kierownik sam określa w drodze rozporządzenia jaka odzież ochronna i robocza należy się pracownikom i na jakich stanowiskach i na jaki okres?? czy może mówi o tym jakieś stosowny przepis?? Bardzo prosze o poradę bo nie mam pojecia
Faustyna

BasiaZ
 

Odziez ochronna

Postprzez BasiaZ » 2009-09-28, 14:41

Pracodawca ma obowiązek zapewnienie pracownikowi neiodpłatnie odzieży i obuwia roboczego, spełniającego wymagania okreslone w Polskich Normach jeśli odzież włąsna może ulec zniszczeniu lub zabrudzeniu w trakcie pracy lub ze względu na wymagania technologiczne, sanitarne lub BHP.
Regulacje w tym zakresie moga być w ukłądzie zbiorowym, regulaminie pracy.
W Kp jest o tym mowa w art. 237.

Reklama
Faustyna
Znawca
Znawca
 
Posty: 208
Dołączył(a): 2009-08-02, 16:09

Postprzez Faustyna » 2009-09-29, 07:42

Czyli mam rozumieć że sam Pracodawca ustala jaka odzież należy sie na danym stanowisku (oczywiście w razie zabrudzienia lub zniszczenia własnej) i sam ustala okres jej użytkowania. Dziękuję:)
Faustyna

BasiaZ
 

Odziez ochronna

Postprzez BasiaZ » 2009-09-29, 10:27

Zgadza sie, bo obecne przepisy prawa nie przewidują odgórnych norm okreslającychm jakie rodzaje odzieży i obuwia roboczego oraz w jakiej liczbie powinny być przydzielone na określonym stanowisku.
U nas prosiliśmy o konsultacje w tym zakresie inspektora BHP.

Ewania
Średniozaawansowany
Średniozaawansowany
 
Posty: 35
Dołączył(a): 2008-03-31, 21:29
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez Ewania » 2009-11-08, 13:28

Faustyna napisał(a):Czyli mam rozumieć że sam Pracodawca ustala jaka odzież należy sie na danym stanowisku (oczywiście w razie zabrudzienia lub zniszczenia własnej) i sam ustala okres jej użytkowania.


Troche juz po czasie - ale moze komus jeszcze sie przyda wiedza, ze prawidłowa odpowiedź brzmi:
NIE.
Nie sam.

Art. 237.11a) ppkt. 4. kodeksu pracy.

BasiaZ
 

Odzież

Postprzez BasiaZ » 2009-11-10, 22:35

A jednak nie.
Pracodawca konsultuje z przedstawicielami załogi te sprawy, ale ostatecznie sam je ustala, bo głos pracowników jest doradczy, a nie wiążący.

Ewania
Średniozaawansowany
Średniozaawansowany
 
Posty: 35
Dołączył(a): 2008-03-31, 21:29
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez Ewania » 2009-11-11, 16:43

Basiu, myslę, ze mnie nie zrozumialas, choc z pewnoscia mamy to samo na mysli.

Odpowiedź na tak zadane pytanie, jak je zadal autor, nie moze brzmiec, ze SAM pracodawca to robi.
Bo jednak - co sama przyznajesz - MUSI skonsultowac to z pracownikami (przedstawicielem pracownikow). Tak wiec - nie moze BEZ tych konsultacji SAM niczego narzucic (zeby bylo to zgodne z prawem).
I musi miec potwierdzenie faktu tych konsultacji. Tak wiec - nie, nie tak całkiem SAM. :-)

kadry płace
Znawca
Znawca
 
Posty: 678
Dołączył(a): 2015-08-26, 11:43

Re: Przepisy w sprawie odzieży roboczej i środków ochrony

Postprzez kadry płace » 2016-04-21, 21:47

Szukasz porady z zakresu bhp? Potrzebujesz wiarygodnej opinii eksperta z rekomendacją działań?
Tutaj znajdziesz rozwiązanie http://www.portalkadrowy.pl/dostep-test ... cid=K000A1
Dostęp na 5 dni za darmo do największego portalu specjalistów ds. kadrowo-płacowych.

landrynka
Specjalista
Specjalista
 
Posty: 138
Dołączył(a): 2016-06-17, 12:11

Re: Przepisy w sprawie odzieży roboczej i środków ochrony

Postprzez landrynka » 2018-04-03, 11:02

Jeśli chodzi o odzież roboczą to koniecznie rzućcie okiem na stronę http://www.natare.pl/. Znajdziecie tam ogromny wybór odzieży i obuwia roboczego, a także sprzętu BHP. Wszystko to może bardzo przydać się w firmie.


Powrót do Bezpieczeństwo i higiena pracy (BHP)

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości