Wypowiadanie umów, rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia, rozwiązanie umowy za porozumieniem stron, rozwiązanie umowy przez pracownika, ochrona przed zwolnieniem, wygaśnięcie stosunku pracy
AGULCIA
 

Wycofanie wypowiedzenia umowy o pracę

Postprzez AGULCIA » 2009-05-27, 09:47

Witam. Chciałabym opisać syt. z która się spotkałam i proszę o komentarze.
Pracownik jest zatrudniony na umowe na czas nieokreslony. zapadła decyzja o zwolnieniu. Niestety w wyniku niedopatrzenia prac.otrzymał rozwiazanie z 2-tyg.wypowiedzeniem i podpisał go. W tym samym dniu stwierdzono pomyłke i poproszono prac. o zwrot rozwiązania, żeby wreczć mu wypowiedzenie poprawne. Pracownik odmówił oddania pisma twierdząc że juz go przy sobie nie ma bo oddał komuś z rodziny i jest w domu. Pracodawca wręczył więc sprostowanie, w ktorym pisało. że poprzednie wypowiedzenie jest niezasadne i ulega anulacji a warunki pracy pozostają bez zmian. W obecności swiadkow pracownik odmówil odebrania sprostowania, co zostało odnotowane na w/w sprostowaniu. Nastepnego dnia, po konsultacji z BHP-owcem okazalo się, że sprostowanie trzeba poprawic jeszcze raz bo nie mozemy anulowac całkowicie tamtego wypowiedzenia a tylko poprawic je na zgodne z przepisami. Sprostowanie zawierało jeszcze raz informacje o tym, że poprzednie zawierało błędy, podany był prawidłowy, 3-miesieczny okres wypowiedzeniaz datami rozpoczecia i końca oraz przyczyna wypowiedzenia. Sprostowanie wysłano poczta za potwierdzeniem do pracownika, poniewaz przebywał on juz na urlopie.
Po kilku dnia pojawil sie mąż pracownicy ze zwolnieniem L-4 i informacja (ustną) ze pracownica nie mieszka juz u siebie tylko gdzie indziej. Nie zostawil nowego adresu za to postraszyl, że zlozono wniosek do sadu pracy. Po kilku dniach dostarczyl nastepne l-4 obejmujace juz okres wypowiedzenia 3-miesiecznego. Niestety nie otrzymano jeszcze zwrotki wysłanego listem sprostowania9długo idzie poczta), nie wpłynal równiez wniosek z sądu pracy a pracownica nie kontaktuje sie z nami wogóle, jedynie przez meza.
Prosze o komentarze-wszelkie dot.tej sprawy. bede wdzieczna
Ostatnio edytowano 2015-06-01, 08:31 przez AGULCIA, łącznie edytowano 1 raz

patusia
 

Postprzez patusia » 2009-05-27, 13:12

AGULCIA napisał(a):Po kilku dniach dostarczyl nastepne l-4 obejmujace juz okres wypowiedzenia 3-miesiecznego

troszkę to dziwne.... ale jeszcze nigdy nie spotkałam się żeby pracownikowi lekarz wystawił L-4 na 3 miesiące. Moze trzeba by bylo napisać do ZUS-u o kontrolę takiej choroby.
A co do listu to pracownica może go celowo nieodbierać.W koncu wróci albo zwrotka albo nieodebrany list, tylko troszkę czasu na to potrzeba.

Wydaje mi się że skoro pracownica miała możliwość zapoznania się z wypowiedzeniem, napisano sprostowanie i wysłano to do niej to wszystko jest w porządku. W przypadku gdy wróci zwrotka będize dowód że miała możliwość zapoznania się z sporostowaniem. Gdyby wrócił list nieodebrany to proponuje wysłać jeszcze raz.

Reklama
AGULCIA
 

Postprzez AGULCIA » 2009-05-27, 13:19

L-4 obejmuje na razie tylko 1 miesiac ale podejrzewam, że bedzie przedłuzane. szczerze mówiąc szefostwu jest to na reke bo nie chca ogladac tej Pani w firmie.

patusia
 

Postprzez patusia » 2009-05-27, 13:25

Ja miałam kiedyś troszkę inny problem.
Pracownik zgłosił się do pracy, podpisał listę obecności i normalnie praocwał. Po koniec dniówki wręczono mu wypowiedzenie przy świadkach. Oczywiście odmówił podpisania, pozbierał swoje rzeczy, wraz z listą obecności która na nieszczęście leżała w jego biurku i zaraz pojechał do znajomego lekarza po L-4 od tego samego dnia.
Złożył pozew do sądu o wypłatę odszkodowania w związku z bezprawnym wypowiedzeniem umowy o pracę, gdyż przebywał on na L-4 a nie w pracy. Na rozprawy pracownik nie stawiał się, (przysyłał do sądu L-4). Sąd uznał wypowiedzenie za skuteczne i odrzucił wnioski pracownika.

Marcin
 

Postprzez Marcin » 2009-05-28, 00:14

AGULCIA napisał(a):Sprostowanie wysłano poczta za potwierdzeniem do pracownika, poniewaz przebywał on juz na urlopie.

Jeśli pracownik miał szansę i możliwość zapoznać się z poprawionym dokumentem, to nawet jeśli tego nie uczynił, wypowiedzenie jest ważne. Pytanie tylko, od kiedy zaczyna się bieg wypowiedzenia?

patusia
 

Postprzez patusia » 2009-05-28, 07:21

Marcin napisał(a):Jeśli pracownik miał szansę i możliwość zapoznać się z poprawionym dokumentem, to nawet jeśli tego nie uczynił, wypowiedzenie jest ważne. Pytanie tylko, od kiedy zaczyna się bieg wypowiedzenia?


Wydaje mi się że wypowiedzenie biegnie od daty zapoznania się z dokumentem, tym pierwszym, aczkolwiek mogę się mylić.

Marcin
 

Postprzez Marcin » 2009-05-28, 07:49

Zgadza się. Wypowiedzenie wręczone, nawet błędne jest skuteczne. Problem w tym, że pracodawca je wycofał, a potem wręczył kolejne. Więc od kiedy biegnie okres wypowiedzenia?

AGNIESZKA1
 

Postprzez AGNIESZKA1 » 2009-05-28, 08:29

Ja bym przyjęła okres wypowiedzenia od momentu wręczenia pierwszego wypowiedzenia. Pracownik odmówił wręczenia mu sprostowania i wycofania tego wypowiedzenia, czyli tym bardziej zgadza się na wypowiedzenie. Pozostaje tylko kwestia, że zostało błędnie sporządzone. Jeśli pracownik nie odbierze skorygowanego wypowiedzenia, to ja bym ten list wpięła do akt osobowych. I po upływie prawidłowego okresu wypowiedzenia wystawiłabym świadectwo pracy. Nawet jeśli pracownica będzie przebywać dalej na L-4 umowa się rozwiąże z upływem prawidłowego okresu wypowiedzenia.
Pierwsze wypowiedzenie jest przecież ważne, a pracownik mógłby się sądzić prawdopodobnie tylko o zły okres wypowiedzenia, jeśli pracodawca zachowa prawidłowy okres, to sądzę, że nie ma się czego obawiać....

AGULCIA
 

Postprzez AGULCIA » 2009-05-28, 08:38

Za rozpoczecie okresu wypowiedzenia przyjelismy date 1.06 a koniec 31.08 tak jak normalnie powinno biec to wypowiedzenie, gdyby nie bylo blednie wystawione.
Martwi mnie co innego. pracownica straszyla nas ze przeciwko firmie jest wszczete postepowanie sadowe, ktore zostalo niby zgloszone 12.05. Do tej pory zadne dokumenty z sadu pracy do nas jeszcze nie wpłyneły. ile czasu moze trwac taki proces wszczecia postepowania?

Marcin
 

Postprzez Marcin » 2009-05-28, 09:27

AGNIESZKA1 napisał(a):Pracownik odmówił wręczenia mu sprostowania i wycofania tego wypowiedzenia, czyli tym bardziej zgadza się na wypowiedzenie.

Moim zdaniem,nie jest możliwe jednostronne wycofanie wypowiedzenia bez zgody pracownika. Jeśli pracodawca wycofuje wypowiedzenie, to musi uzyskać na to zgodę pracownika. Inaczej wypowiedzenie jest skuteczne. Zatem, w omawianym przykładzie, skuteczne będzie wypowiedzenie złożone za pierwszym razem, nawet błędne. Jednakże skorygowanie go w kierunku zgodnym z prawem będzie skutkowało zachowaniem wymaganego kodeksem pracy okresu wypowiedzenia, czyli zniesie niezgodne z prawem następstwa pierwszego, błędnego wypowiedzenia. Wysłanie pocztą wystarczy. Przesyłkę dwukrotnie awizowaną będzie się uważać za doręczoną.
AGULCIA napisał(a):pracownica straszyla nas ze przeciwko firmie jest wszczete postepowanie sadowe, ktore zostalo niby zgloszone 12.05. Do tej pory zadne dokumenty z sadu pracy do nas jeszcze nie wpłyneły. ile czasu moze trwac taki proces wszczecia postepowania?

Ta kwestia jest drugorzędna, ponieważ pracownik ma niewielkie szanse na to, aby sąd zasądził mu odszkodowanie za niezgodne z prawem skrócenie okresu wypowiedzenia, ponieważ pracodawca skorygował swój błąd.

patusia
 

Postprzez patusia » 2009-05-29, 07:42

A co w przypadku gdy pracodawca wypowiada umowę o pracę i nie pisze o możliwości wniesienia odwołania. Czy powinien napisać sprostowanie czy wystarczy pisemko z informacją o możliwości wniesienia odwołania. I jaki sąd pracy powinine być wskazany?? Zgodnia z siedzibą firmy czy zgodnie z miejscem zamieszkiwania pracownika?

Beata.S.
Znawca
Znawca
 
Posty: 356
Dołączył(a): 2008-12-18, 21:51
Lokalizacja: Śląsk

Postprzez Beata.S. » 2009-05-29, 08:26

Jeśli chodzi o sąd wskazany w wypowiedzeniu, to obowiązują tu przepisy kodeksu cywilnego i sąd wskazuje pracodawca- może to być wg siedziby pracodawcy, może wg adresu prowadzenia działalności a może wg miejsca zamieszkania pracownika.
W mojej firmie piszemy adres siedziby firmy na wypowiedzeniach, ale jak się okazało, pracownik i tak mógł wnieść pozew w miejscu swojego zamieszkania , co zresztą uczynił i rozprawa odbyła się właśnie tam.
No ja bym sprostowała jednak to pisemko, z nową datą, i od daty dostarczenia pracownikowi tego sprostowania będzie się liczył okres uprawniający złożenie odwołania do sądu.
Jednak brak takiej adnotacji nie powoduje nieważności wypowiedzenia.

tomek993
Specjalista
Specjalista
 
Posty: 183
Dołączył(a): 2018-03-23, 19:39

Re: Wycofanie wypowiedzenia umowy o pracę

Postprzez tomek993 » 2018-04-30, 18:41

Niestety nie mam odpowiedniej wiedzy, aby odpowiedzieć Ci na każde pytanie. Wszystkiego jednak możesz dowiedzieć się w tej kancelarii http://kancelaria-gizinski.com/faq-prawo-pracy/ Uważam, że warto odświeżyć temat, aby wszystko było pewne i aby wszystko było bez jakichkolwiek zarzutów.


Powrót do Rozwiązanie stosunku pracy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron