Urlop wypoczynkowy, urlop okolicznościowy, urlop na żądanie, urlop macierzyński i wychowawczy, urlop bezpłatny, urlop szkoleniowy, wnioski urlopowe, dni opieki nad dzieckiem, wymiar urlopu, świadczenia urlopowe.

Moderatorzy: admin, RobertP, xaltuton

somka
Zaawansowany
Zaawansowany
 
Posty: 51
Dołączył(a): 2017-11-27, 18:56

Rozwiązanie umowy o pracę tymczasową

Postprzez somka » 2018-05-04, 09:24

W jaki sposób rozwiązuje się umowę o pracę tymczasową? Czy w takim przypadku występuje jakiś okres wypowiedzenia?

Kasia1973
Znawca
Znawca
 
Posty: 3540
Dołączył(a): 2009-10-15, 08:20

Re: Rozwiązanie umowy o pracę tymczasową

Postprzez Kasia1973 » 2018-05-04, 12:49

W przypadku gdy umowa o pracę tymczasową zawarta na czas określony zawiera prawo do jej wypowiedzenia, zastosowanie znajdą przepisy ustawy o długości okresów wypowiedzenia. Są one uzależnione od długości okresu trwania umowy o pracę tymczasową i wynoszą jeden tydzień, gdy umowa o pracę została zawarta na okres dłuższy niż dwa tygodnie, oraz trzy dni, gdy umowa o pracę została zawarta na okres nieprzekraczający dwóch tygodnie.

Ustawa nie określa sposobu obliczania tych terminów. Należy zatem posiłkować się ogólnymi zasadami prawa pracy lub prawa cywilnego. Termin tygodniowy należy obliczać zgodnie z kodeksem pracy, który przewiduje, że okres wypowiedzenia umowy o pracę obejmujący tydzień albo jego wielokrotność kończy się odpowiednio w sobotę. Tym samym jednotygodniowy okres wypowiedzenia umowy o pracę tymczasową skończy się po upływie pełnego tygodnia kalendarzowego w sobotę. Natomiast termin trzydniowy obliczany jest zgodnie z zasadami obowiązującymi w kodeksie cywilnym, co oznacza, że zaczyna się w dniu następującym po wręczeniu wypowiedzenia, a kończy się z upływem trzeciego dnia.

Do wypowiadania umowy o prace tymczasową nie znajdują zastosowania przepisy ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz.U. nr 90, poz. 844 z późn. zm.), co skutkuje między innymi tym, że zwalnianemu pracownikowi tymczasowemu nie należy się odprawa, gdy zwolnienie następuje z przyczyn dotyczących agencji.


Powrót do Urlopy pracowników i zwolnienia

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość