Ogólne zagadnienia dotyczące praktyki stosowania przepisów z zakresu prawa pracy, ubezpieczeń społecznych, ubezpieczenia zdrowotnego, hr

Moderatorzy: admin, RobertP, anita.p

Izolda33L
Początkujący
Początkujący

Praca w gospodarstwie rolnym – staż pracy

Postprzez Izolda33L » 2017-06-07, 10:10

Pracownik złożył wniosek o zaliczenie pracy w gospodarstwie rolnym rodziców w okresie od 1 września 1980 r. do 31 grudnia 1982 r. W tym czasie chodził do szkoły średniej i jednocześnie pracował (pomagał) w gospodarstwie. Do szkoły dojeżdżał – nie mieszkał w internacie. Gospodarstwo rolne o powierzchni 0,92 ha przejął dopiero w 2000 roku. Czy pracę w gospodarstwie rolnym liczymy od 15 czy 16 roku życia?

abaddon72
Początkujący
Początkujący

Re: Praca w gospodarstwie rolnym – staż pracy

Postprzez abaddon72 » 2017-06-07, 10:13

Do stażu pracy wlicza się przypadające przed dniem 1 stycznia 1983 r. okresy pracy po ukończeniu 16 roku życia w gospodarstwie rolnym prowadzonym przez rodziców lub teściów, poprzedzające objęcie tego gospodarstwa i rozpoczęcie jego prowadzenia osobiście lub wraz ze współmałżonkiem.

Reklama
Prawo w Pracy
Początkujący
Początkujący

Postprzez Prawo w Pracy » 2017-06-07, 10:15

Dokładnie tak.
Ilekroć przepisy prawa lub postanowienia układu zbiorowego pracy albo porozumienia w sprawie zakładowego systemu wynagradzania przewidują wliczanie do stażu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownika wynikające ze stosunku pracy, okresów zatrudnienia w innych zakładach pracy, do stażu tego wlicza się pracownikowi także:
- okresy prowadzenia indywidualnego gospodarstwa rolnego lub pracy w takim gospodarstwie, prowadzonym przez współmałżonka,
- przypadające przed 1 stycznia 1983 r. okresy pracy po ukończeniu 16. roku życia w gospodarstwie rolnym prowadzonym przez rodziców lub teściów, poprzedzające objęcie tego gospodarstwa i rozpoczęcie jego prowadzenia osobiście lub wraz ze współmałżonkiem,
- przypadające po 31 grudnia 1982 r. okresy pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym w charakterze domownika w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin.
Za gospodarstwo rolne uważa się obszar użytków rolnych, gruntów zadrzewionych i zakrzewionych na użytkach rolnych o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy. Wcześniej minimalna norma dla gospodarstwa rolnego wynosiła w okresie:
- od 28 listopada 1964 r. do 22 grudnia 1971 r. – 0,2 ha,
- od 23 grudnia 1971 r. do 30 czerwca 1989 r. – 0,5 ha,
- od 1 lipca 1989 r. do 30 września 1990 r. – 1 ha.

tigeeer
Doświadczony
Doświadczony

Postprzez tigeeer » 2018-03-21, 16:18

Praca w gospodarstwie rolnym to nie lada wyzwanie. Wiąże się z wielkim poświęceniem, zaanagżowaniem a także widzą. Dlatego z czystym sercem mogę polecić wam portal http://akademiarolnika.pl/ . Znajdziecie tam różne techniki, nowinki a także finanse związane z rolnictwem. Myślę, że ta strona zaciekawi was równie mocno jak mnie.

jawna
Zaawansowany
Zaawansowany

Postprzez jawna » 2018-05-18, 11:19

A gdzie najlepiej jest kupić nasiona roślin? Mam na myśli między innymi zboża, rzepak i kukurydzę. Przejrzałam kilka ofert i chyba najbardziej zainteresowała mnie ta od https://www.syngenta.pl/ . Jednak przed zakupem, chciałabym poznać waszą opinię w tym zakresie.

ynos89
Znawca
Znawca

Postprzez ynos89 » 2018-11-14, 15:11

Mi się zawsze marzyło własne gospodarstwo rolne… To taka wspaniała odmiana od pracy w korporacji i z dala od wielkiego miasta. Wychowałam się na wsi, więc to może nostalgia przeze mnie przemawia i pewnie mam też nieco zbyt romantyczne spojrzenie na życie na gospodarce, no ale to chyba nieuleczalne w moim przypadku ; ). W sumie ostatnio szukałam informacji, jak takie gospodarstwo założyć i dopiero się dowiedziałam, że rolników obowiązuje ubezpieczenie budynków wchodzących w skład gospodarstwa – takie informacje tutaj znalazłam: https://www.gothaer.pl/pl-dla-ciebie-pr ... w-rolnych/ . Niby ze wsi jestem, a nie wiedziałam, no proszę. W sumie takie ubezpieczenie ma dużo sensu – jak, odpukać, stodoła spłonie to bez odpowiedniego ubezpieczenia ciężko jest z powrotem stanąć na nogi jednak.

Powrót do Prawo pracy w praktyce - tematy ogólne