Wypowiadanie umów, rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia, rozwiązanie umowy za porozumieniem stron, rozwiązanie umowy przez pracownika, ochrona przed zwolnieniem, wygaśnięcie stosunku pracy
Elsia

Zwolnienie po badaniach kontrolnych

Postprzez Elsia » 2018-11-12, 10:41

Witam,
proszę o poradę.

Zatrudniam pracownika, który po wykorzystaniu 152 dni zasiłku chorobowego dostarczył mi zaświadczenie od lekarza o zakończonym leczeniu, Wystawiłam skierowanie do lekarza medycyny pracy, który orzekł niezdolność do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku. Myślę, że na tej podstawie mogę zwolnić tego pracownika na podstawie art. 53 kp ale co jeżeli pracownik przyniesie mi teraz kolejne zwolnieni lekarskie w związku z tą samą chorobą? czy w związku z tym, że nie wykorzystał jeszcze 182 dni zasiłkowych będę musiała przywrócić go do zatrudnienia ? czy mogę rozwiązać umowę, a ewentualne chorobowe pracownik dostarcza już do ZUS?

Kasia1973
Znawca
Znawca

Re: Zwolnienie po badaniach kontrolnych

Postprzez Kasia1973 » 2018-11-12, 11:06

nie zwalniasz go na podstawie art. 53 KP, bo to nie jest ten przypadek. Nie wyczerpał przecież jeszcze okresu zasiłkowego (182 dni plus 3 miesiące świadczenia rehabilitacyjnego). Możesz spróbować przenieść go na inne stanowisko.
Powszechnie przyjmuje się, iż stwierdzenie przez lekarza medycyny pracy przeciwwskazań do pracy na zajmowanym przez pracownika stanowisku stanowić może okoliczność uzasadniającą rozwiązanie z nim umowy o pracę. Przy czym dla rozwiązania umowy o pracę z uwagi na rzeczoną okoliczność wystarczającym jest, aby orzeczenie lekarskie stwierdzało przeciwwskazanie do wykonywania chociażby jednego z obowiązków pracownika należącego do zakresu czynności na zajmowanym stanowisku pracy (zob. wyrok Sądu Najwyższego z dnia 16 grudnia 1999 r., sygn. akt I PKN 469/99).

Rozwiązanie umowy o pracę ze względu na stwierdzenie przeciwwskazań do pracy na zajmowanym stanowisku nastąpić może w drodze wypowiedzenia umowy o pracę (art. 30 § 1 pkt 2 k.p.). Dopuszczalnym jest także zawarcie przez strony stosunku pracy porozumienia o rozwiązaniu umowy o pracę.
Sprawdź jeszcze czy ta osoba nie jest chroniona (np. w wieku przedemerytalnym) bo wtedy nie możesz zwolnić tego pracownika.
Oczywiście przez okres wypowiedzenia nie moższe go dopuścić do pracy, więc albo skracasz okres wypowiedzenia za jego zgodą i płacisz mu za pozostałą część wypowiedzenia, albo zwalniasz z obowiązku świadczenia pracy z prawem do wynagrodzenia.

Reklama
Elsia

Postprzez Elsia » 2018-11-12, 11:59

Nie mam możliwości przeniesienia go na inne stanowisko pracy.
Czy w okresie wypowiedzenia może wykorzystać należny mu urlop wypoczynkowy?
Jeżeli zanim wręczę mu wypowiedzenie umowy o pracę, przyniesie mi kolejne zwolnienie chorobowe nie będę mogła go już zwolnić, pomimo posiadanego orzeczenia o braku zdolności do pracy?

Kasia1973
Znawca
Znawca

Postprzez Kasia1973 » 2018-11-15, 18:46

w okresie wypowiedzenia pracodawca ma prawo wysłać na przysługujący urlop wypoczynkowy (proporcjonalny do okresu zatrudnienia). wypowiedzenia nie można wręczyć w trakcie zwolnienia lekarskiego.

Powrót do Rozwiązanie stosunku pracy