Badania wstępne, badania okresowe, szkolenia bhp, odzież i obuwie ochronne oraz środki ochrony indywidualnej
hooola

badania kontrolne

Postprzez hooola » 2009-10-22, 23:03

Czy to prawda, że badania kontrolne można robić w ostatnim dniu zwolnienia lekarskiego. Na jakiej podstawie lekarz medycyny pracy może w takim dniu stwierdzić, że człowiek jest zdrowy i zdatny do pracy na odpowiednim stanowisku?

Beata.S.
Znawca
Znawca

Postprzez Beata.S. » 2009-10-23, 08:18

Idąc do lekarza medycyny pracy musisz mieć zaświadczenie od lekarza leczącego, że leczenie zostało zakończone. Dopiero na tej podstawie, lekarz medycyny wyda zaświadczenie o braku przeciwskazań do pracy na danym stanowisku.

Reklama
Gość

zwrot za okulary

Postprzez Gość » 2009-10-26, 15:14

witam!
chodzi o to iz w tym roku w styczniu mialam przeprowadzone badania okresowe i miedzy innymi wizyta u okulisty ktory nie stwierdzil u mnie wad ani potrzeby okularow pomimo iz praktycznie caly dzien siedze przy komputerze. i ok ale tydzien temu bylam prywatnie u okulisty poniewaz mialam problemy i okulistka stwierdzila ze koniecznie mam zakupic okulary i nosic je przy komputerze czy tv oraz do czytania - nasza Pani kadrowa poinformowala mnie ze zwrot za okulary przysluguje tylko wtedy gdy taka opinie wyda okulista przy badaniu okresowym i ze jezeli chce aby firma mi za okulary zwrocila to musze czekac az moje badanie straci waznosc i pojde na nastepne (za 2 lata czy 1,5 jakos tak) aaa no i pytam czy mozna to przyspieszyc zebym poszla teraz na te badania znowu - to sie dowiedzialam ze nie chyba ze bede 30dni na L4. czy da sie cos w takiej sprawie zrobic? czy faktycznie na chwile obecna nie nalezy mi sie zwrot za okulary? z gory dizekuje za odp pozdrawiam

REDAKTORportalu

Postprzez REDAKTORportalu » 2009-10-27, 12:40

Podstawowym obowiązkiem pracodawcy jest ochrona zdrowia i życia pracowników przez zapewnienie im bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Zatem jeżeli pracownik pracujący przy monitorze ekranowym zauważa pogorszenie jakości widzenia, należy skierować go na kontrolne badanie lekarskie, mimo iż posiada on jeszcze aktualne zaświadczenie lekarza medycyny pracy. Taki sam obowiązek będzie istniał zarówno w sytuacji gdy pracownik ma orzeczenie o konieczności używania okularów do pracy przy komputerze, jak również gdy do tej pory pracownik nie miał problemu ze wzrokiem.

Zwrot kosztów okularów korygujących jest możliwy tylko wtedy, gdy okulary zalecone są przez lekarza okulistę w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej. Zatem w tej sytuacji trzeba zgłosić się do pracodawcy o skierowanie na badanie okulistyczne i dopiero na postawie otrzymanego orzeczenia lekarskiego będzie można ubiegać się o zwrot kosztów zakupu.

Więcej na ten temat można przeczytać na https://prawo-pracy.wip.pl/?cid=K00135& ... rumkadrowe

Ewania
Średniozaawansowany
Średniozaawansowany

Postprzez Ewania » 2009-11-08, 13:24

REDAKTORportalu napisał(a):Zatem jeżeli pracownik pracujący przy monitorze ekranowym zauważa pogorszenie jakości widzenia, należy skierować go na kontrolne badanie lekarskie, mimo iż posiada on jeszcze aktualne zaświadczenie lekarza medycyny pracy.

Niestety - nie.

Tzn. nie mozna tu uzywac slowa "nalezy", gdyz są tylko 4 przypadki (zgodnie z rozporządzeniem w sprawie profilaktycznych badan lekarskich) kiedy pracodawca ma obowiazek skierowac pracownika (na jego wniosek) na badania poza terminami badan okresowych wyznaczonymi przez lekarza.

Rozp. Min. Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 30 maja 1996r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników.....itp.

Paragraf 6.1) z odniesieniem do punktów paragrafu 1 pkt. 4. litery b) c) f) i g).

Proszę zwrócić uwagę na słowa paragrafu 6. "po zgłoszeniu przez pracownika niemozności wykonywania dotychczasowej pracy".
Ostatnio edytowano 2015-05-18, 23:03 przez Ewania, łącznie edytowano 1 raz

pysia

Re: badania kontrolne

Postprzez pysia » 2018-05-25, 16:37

Jeśli poszukujecie okularów to można je znaleźć na stronie https://iokulary.pl/pol_m_Okulary-Korek ... -1380.html . Nowatorskie okulary korekcyjne można polecić każdemu z wadą wzroku. Różnorodność produktów optycznych pozwala na wszechstronne zastosowanie tych okularów.

zapracowana
Specjalista
Specjalista

Postprzez zapracowana » 2018-06-21, 11:34

Bardzo duży wybór okularów korekcyjnych znajdziecie https://eyewear24.net/pol_m_Okulary-Korekcyjne-334.html Są tu propozycje dla kobiet i męzczyzn. Okulary różnych znanych i cenionych marek. Bardzo często można trafić na ceny promocyjne. Bardzo bogata oferta.

monikabert90
Znawca
Znawca

Postprzez monikabert90 » 2018-11-27, 21:59

Ja również mam wadę wzroku, ale zamiast okularów noszę miesięczne soczewki kontaktowe, które zamawiam sobie na stronie https://mylenshop.com/pol_m_soczewki-miesieczne-612.html (jest dużo taniej niż u optyka). Jak myślicie, czy powinnam chodzić na wizyty =kontrolne tak samo często, jak osoba nosząca okulary, czy może częściej lub rzadziej?

Mendzelejew001
Początkujący
Początkujący

Postprzez Mendzelejew001 » 2018-12-09, 21:12

Też można na takie postawić, ale systematyczne badania to na pewno bardzo dobra opcja i powinniście na takie się decydować i to nie tylko jeżeli chodzi o wzrok. Jeżeli coś się dzieje to tym bardziej szybko reagujcie. Ja już szukałam kliniki do mojej mamy i znalazłam Blikpol https://blikpol.pl/operacja-zacmy Zamierzamy zapisać się na operacje zaćmy

Powrót do Bezpieczeństwo i higiena pracy (BHP)