To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Forum kadrowe
Forum Kadrowe - prawo pracy, umowy pracownicze, dokumenty kadrowe, urlopy pracownicze, czas pracy, rady pracowników, zarządzanie personelem, kontrole w firmie, orzeczenia SN

Rozwiązanie stosunku pracy - Umowa na zastępstwo

Anonymous - 2010-05-13, 13:49
Temat postu: Umowa na zastępstwo
Mam taką sytuację: na czas nieobecności pracownicy będącej na urlopie macierzyńskim, a potem na długim urlopie zatrudniono inną osobę na zastępstwo z zapisem: na czas zastępstwa Pani X. Wkrótce pani X wraca do pracy, lecz pracodawca chce jej złożyć wypowiedzenie.
1. czy w pierwszym dniu powrotu może jej dać wypowiedzenie?
2. co z umową na zastępstwo? Aneksować ją przekształcając umowę na zastępstwo, w np. na czas określony?
Czy ktoś spotkał się już z podobnym probelmem?
Proszę o pomoc.

Kasia1973 - 2010-05-13, 14:51

czy w pierwszym dniu powrotu może jej dać wypowiedzenie? - można, ale musi być konkretne i prawdziwe (jeśli to jest umowa bezterminowa).
2. co z umową na zastępstwo? Aneksować ją przekształcając umowę na zastępstwo, w np. na czas określony? umowa na zastępstwo jest do czasu nieobecności danej osoby. Jeżeli ta osoba, która była zastępowana przyjdzie do pracy, automatycznie tej która zastępuje kończy się umowa. Należy więc nawiązać nową umowę (terminową, bezterminową), chyba że osoba, która przyjdzie zostanie zwolniona z obowiązku świadczenia pracy do końca okresu wypowiedzenia, wtedy ta na zastępstwo może trwać do końca okresu wypowiedzenia....

Anonymous - 2010-05-13, 15:07

Dziekuję.
1. Umowa z Panią X jest na czas określony.
2. A czy np. dziś można aneksować umowę na zastępstwo, zmieniając ją na czas określony. Czy może lepiej poczekać do powrotu pani X wręczyć jej wypowiedzenie, zwolnić z obowiązku świadczenia pracy, wówczas umowa na zastępstwo przedłuży się do ostatniego dnia wypowiedzenia, a potem zawrzeć umowę terminową.

Czytam teraz dużo o ochronie po powrocie z macierzyńskiego i obawiam się, że zwalniając panią X w pierwszym dniu po powrocie do pracy zadziałamy niezgodnie z prawem? czy słusznie?

Kasia1973 - 2010-05-14, 08:52

A czy np. dziś można aneksować umowę na zastępstwo, zmieniając ją na czas określony - pewnie można, ale to sprawdzę.

Czy może lepiej poczekać do powrotu pani X wręczyć jej wypowiedzenie, zwolnić z obowiązku świadczenia pracy, wówczas umowa na zastępstwo przedłuży się do ostatniego dnia wypowiedzenia, a potem zawrzeć umowę terminową - zależy czy można zrobić to co powyżej, jeśli tak, to lepsza jest ta pierwsza wersja. Nie do końca też jestem pewna czy można zastępować osobę, która jest zwolniona z obowiązku świadczenia pracy, też to sprawdzę i dam znać.

Czytam teraz dużo o ochronie po powrocie z macierzyńskiego i obawiam się, że zwalniając panią X w pierwszym dniu po powrocie do pracy zadziałamy niezgodnie z prawem? czy słusznie? - jeśli kobieta nie skorzysta z obniżonego etatu (ma takie prawo, pracodawca musi to uwzględnić) nawet o 1/8, i wtedy jest chroniona przez 12 miesięcy. Myślę że tak będzie chciała zrobić, żeby jej nie zwolniono. Większość kobiet tak robi po powrocie z macierzyńskiego. Jeśli tego nie zrobi, to nie będzie chroniona. Także wtedy nie masz się co martwić.

Kasia1973 - 2010-05-14, 09:42

znalezione w lexie: "Jeśli chodzi o przekształcenie umowy na zastępstwo w umowę na czas określony, to choć obowiązujące przepisy oraz orzecznictwo SN wyraźnie wskazują na pewne ograniczenia w zakresie możliwości dokonywania zmiany rodzaju umowy o pracę w drodze aneksu, to ograniczenia te wiążą się ze skutkami zmiany zmierzającymi do obejścia prawa. Moim zdaniem przekształcenie umowy na zastępstwo w umowę na czas określony nie będzie wywoływało takiego skutku, a więc tym samym należy uznać je za dopuszczalne. Biorąc jednak pod uwagę stan faktyczny przedstawiony w pytaniu, myślę że rozwiązaniem znacznie łatwiejszym z praktycznego punktu widzenia będzie po prostu rozwiązanie umowy na zastępstwo i zawarcie z przedmiotowym pracownikiem umowy na czas określony. "
Anonymous - 2010-05-14, 12:44

Dziękuję bardzo.
Anonymous - 2010-05-19, 12:05

I jeszcze jedno,umowa na zastępstwo wygasa w dniu powrotu pracownika zastępowanego do pracy. Załóżmy, że pracownik wraca 19.05., czyli do 19.05. trwa jeszcze umowa na zastępstwo, a od 20.05. można zawrzeć z nim umowę na czas określony?
Kasia1973 - 2010-05-19, 13:09

wydaje mi się że umowa trwa do 18 (skoro pracownik wraca 19, to już w tym dniu osoba zastępując nie pracuje) i od 19 można zawrzeć umowę na czas określony
Anonymous - 2010-05-19, 13:24

Chyba jednak pozostanę, przy tej wersji, że poczekam ze zmianą umowy na zastępstwo w umowę na czas określony do końca okresu wypowiedzenia pracownika zastępowanego, podczas którego będzie on w części na urlopie, a potem zwolniony z obowiązku świadczenia pracy. Dobry pomysł?
Kasia1973 - 2010-05-19, 13:39

zdecydowanie tak.
Anonymous - 2010-05-19, 14:05

Dziękuję, tak zrobię.
Pozdrawiam

Anonymous - 2010-05-19, 14:46

i jeszcze jedno pytanie - okres wypowiedzenia zastępowanego pracownika upływa w sobotę. Z jaką datą wystawić umowę na czas określony dla pracownika zastępującego?
Kasia1973 - 2010-05-20, 11:20

poniedziałek po tej sobocie...data obowiązywania umowy - rozpoczęcia pracy.
Anonymous - 2010-05-20, 11:49

Dzięki. Może zbyt drążę temat, ale nie chcę, żeby ktoś mi później zarzucił błędy.
Ale - skoro umowa o zastepstwo wygaśnie w sobotę, a umowę o pracę na czas określony zawrzemy od poniedziałku, to czy nie będzie tu jednego dnia nieciągłości i pojawi się konieczność ponownych badań lekarskich. Wiem, że jestem zbyt drobiazgowa, ale wolę się upewnić. Teraz wpadł mi do głowy jeszcze jeden pomysł, że w piątek, przed "tą" sobotą napiszę porozumienie stron, w którym strony na zasadzie porozumienia ustalą, że z datą piątkową umowa na zastępstwo zostaje zmieniona w umowę na czas określony.

Kasia1973 - 2010-05-20, 12:11

też dobrze. A czy 1 dzień przerwy wymaga nowych badań? można podpisać umowę od niedzieli, żeby nie było przerwy:)


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group