Emerytury powszechne, emerytury pomostowe, renty, postępowanie emerytalno-rentowe

Moderator: RobertP

Maria

Renta rodzinna.

Postprzez Maria » 2014-10-31, 15:47

Czy ktoś mi podpowie? Kobieta ma 56 lat, pracuje w budżetówce. Otrzymuje też reż rentę rodzinną po zmarłym mężu. Do przejścia na emeryturę brakuje jej 6 lat. Chciałaby wcześniej odejść z pracy ( powiedzmy za 3 lata) . Moje pytanie: czy w przypadku wcześniejszego odejścia z pracy (przeszłaby na rentę po mężu) przysługuje jej odprawa i czy w tej sytuacji będzie na liście emerytów i rencistów w swojej placówce, a tym samym będzie mogła korzystać tak jak wszyscy emeryci-renciści z jej placówki z uprawnień socjalnych.
Maria

Kasia1973
Znawca
Znawca

Postprzez Kasia1973 » 2014-10-31, 16:43

Odprawa emerytalna lub rentowa przysługuje pracownikowi, który spełnia warunki uprawniające do emerytury bądź renty z tytułu niezdolności do pracy, a jego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na rentę lub emeryturę. W celu uzyskania odprawy należy więc spełnić dwa wymogi:

spełnione warunki do uzyskania emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy
ustanie stosunku pracy w związku z przejściem na rentę lub emeryturę.
Warto zwrócić uwagę na to, że odprawa nie przysługuje więc pracownikowi, który rozwiązał umowę o pracę w związku z uzyskaniem świadczenia przedemerytalnego.

Co istotne, prawo do odprawy emerytalnej lub rentowej przysługuje wtedy, gdy do nabycia uprawnień emerytalnych lub rentowych dochodzi po rozwiązaniu stosunku pracy, ale także gdy nabycie praw poprzedza rozwiązanie umowy o pracę. Odprawa przysługuje bowiem w sytuacji rozwiązania stosunku pracy w związku z przejściem pracownika na rentę lub emeryturę, nawet wówczas, gdy emeryturę lub rentę już wcześniej pobierał (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 6 czerwca 2000 r., sygn. akt I PKN 700/99).

Reklama
Maria

Postprzez Maria » 2014-11-03, 10:11

Kasiu! Dziękuję za zainteresowanie tematem. Ogólny przepis o odprawie jest mi znany i jeśli chodzi o zwykłą sprawę odejścia pracownika na rentę lub emeryturę, to sprawa jasna. Ale w moim pytaniu jest trochę inaczej, bo chodzi o rozwiązanie stosunku pracy i przejście kobiety na rentę po zmarłym mężu i odprawę dla niej w tej sytuacji. Według mnie, nawiązując do mojego powyższego pytania, ta kobieta powinna dostać odprawę, rozwiązując stosunek pracy i przechodząc na rentę po zmarłym mężu, ale chciałam konkretnego potwierdzenia.
Maria

Kasia1973
Znawca
Znawca

Postprzez Kasia1973 » 2014-11-03, 13:06

wydaje mi się, że akurat w jej przypadku nie będzie odprawy, specjalnie zacytowałam ustawę, gdzie jest mowa o przejściu na rentę z tytułu niezdolności do pracy - a jej przypadek jest inny.

[ Dodano: 2014-11-03, 12:06 ]
znalezione w internecie:

Odprawa emerytalno-rentowa przysługuje tylko w razie przejścia na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy (inwalidzką), nie przysługuje natomiast ze względu na swój charakter w razie przejścia na rentę rodzinną.

Maria

Postprzez Maria » 2014-11-03, 13:47

Wiesz, wyszłam z założenia, że skoro zmarły mąż miał rentę z tytułu niezdolości do pracy, a żona przeszłaby na tę rentę, rozwiązując stosunek pracy, to dlatego tak pomyślałam. Tylko,że masz rację, dla niej to jest renta rodzinna, a nie z tytułu niezdoloności do pracy. Takie tam dylematy mamy w miejscu pracy, każdy mówi co innego i chciałam zapytać co inni sądzą o tym temacie. Kasiu , dzięki bardzo, że czytasz i dajesz odpowiedzi. Nie każdemu chce się.
Maria

franekk166

Re: Renta rodzinna.

Postprzez franekk166 » 2017-03-27, 14:00

A w przypadku renty rodzinnej, czy przysługuje renta także dzieciom, czy tylko matce? Nie znam się w ogóle w tym temacie, a bardzo potrzebowałbym takiej informacji.

bnnero17

Postprzez bnnero17 » 2017-10-14, 13:07

Jeśli dzieci się uczą to mają prawo do renty rodzinnej.

kornnig12
Średniozaawansowany
Średniozaawansowany

Postprzez kornnig12 » 2017-10-16, 10:31

Dzieci jak najbardziej do 18tego roku życia mają prawo do renty rodzinnej.

Powrót do Emerytura i renta