Informacje z rynku pracy, rekrutacja i selekcja, motywowanie pracowników, polityka personalna, mobbing, dyskryminacja, planowanie karier, oceny okresowe, ustanie zatrudnienia i outplacement

Moderatorzy: admin, RobertP

Mariusz_K
 

Rozmowa kwalifikacyjna

Postprzez Mariusz_K » 2008-11-27, 17:34

Często spotykam się z zupełnym brakiem przygotowania osób, które przychodzą do mnie na rozmowę kwalifikacyjną. Ja już nie mówię o braku doświadczenia czy innych rzeczach, które odbiegają od opisanych w CV, ale o elementarnych zasadach jakie obowiązują przy tego typu spotkaniu. Szkoda, że nie ma w sieci porządnego zestawienia od A do Z.

hadron
Znawca
Znawca
 
Posty: 455
Dołączył(a): 2008-09-25, 08:42
Lokalizacja: podkarpackie

Postprzez hadron » 2009-02-15, 19:05

Nie ma i nie będzie.

Każda sytuacja jest oryginalna i niepowtarzalna.

Zależy też od stanowiska na jakie zatrudniasz pracownika.

Na stanowiska związane z pracą fizyczną nie ma co wymagać szczególnej wiedzy od kandydata do pracy - potrzebny jest "fach w ręku" i podstawowe znajomości w kontretnej branży.

Zatrudniając pracownika umysłowego należy wymagać od niego obycia i elokwencji. Pracodawcy w większości wybierają też osoby z wyższym wykształceniem.

Temat ciekawy i godny kontynuacji...

Reklama
Marcin
 

Postprzez Marcin » 2009-05-14, 07:41

Panowie- dobre przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej świadczy o profesjonalizmie. Ta zasada dotyczy OBU jej stron. Nieprzygotowany kandydat nie otrzyma oferty pracy, pracodawca który nie wie o co i jak zapytać naraża się na znalezienie kogoś, kto kompletnie nie odpowiada jego wymaganiom. A wierzcie mi,koszty eksperymentowania na sobie są naprawdę wysokie, nie mówiąc już o wizerunku na miejscowym rynku pracy. Panu Mariuszowi polecam poszukanie w sieci porządnego szkolenia. Hadron- pomimo, że "Każda sytuacja jest oryginalna i niepowtarzalna" to istnieją pewne kanony (dośc ogólne) rekrutacji. Zgodzisz się chyba ze mną, że w każdej rekrutacji istnieją identyczne elementy (w naszym kraju to na ogół pytanie o oczekiwania finansowe ;-)

hadron
Znawca
Znawca
 
Posty: 455
Dołączył(a): 2008-09-25, 08:42
Lokalizacja: podkarpackie

Postprzez hadron » 2009-05-14, 13:06

Marcin napisał(a):Panowie- dobre przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej świadczy o profesjonalizmie. Ta zasada dotyczy OBU jej stron. Nieprzygotowany kandydat nie otrzyma oferty pracy, pracodawca który nie wie o co i jak zapytać naraża się na znalezienie kogoś, kto kompletnie nie odpowiada jego wymaganiom. A wierzcie mi,koszty eksperymentowania na sobie są naprawdę wysokie, nie mówiąc już o wizerunku na miejscowym rynku pracy. Panu Mariuszowi polecam poszukanie w sieci porządnego szkolenia. Hadron- pomimo, że "Każda sytuacja jest oryginalna i niepowtarzalna" to istnieją pewne kanony (dośc ogólne) rekrutacji. Zgodzisz się chyba ze mną, że w każdej rekrutacji istnieją identyczne elementy (w naszym kraju to na ogół pytanie o oczekiwania finansowe ;-)


Dokładnie tak.

i jeszcze jedno standardowe - Dlaczego chce Pan(i) u Nas pracować?

anita.p
Znawca
Znawca
 
Posty: 500
Dołączył(a): 2007-11-21, 08:19
Lokalizacja: pomorskie

Postprzez anita.p » 2009-05-14, 14:16

Mariusz_K napisał(a):Szkoda, że nie ma w sieci porządnego zestawienia od A do Z.A dlaczego szkoda ?
Podobnie jak Marcin uważam, że dobre przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej świadczy o profesjonaliźmie potencjalnych kandydatów do pracy i w odróżnieniu od Mariusza wcale nie jestem taka pewna czy chciałabym aby wszyscy rekrutanci przychodzili na rozmowy przygotowani zgodnie z jakimś opracowanym szablonem.

Pierwsze spotkanie wbrew pozorom wiele mówi o danym kandydacie i im więcej naturalności w takiej osobie tym lepiej dla przyszłego pracodawcy. Po pierwszym spotkaniu bowiem bez żalu możemy odrzucić oferty osób ewidentnie nieprzygotowanych do rozmowy kwalifikacyjnej, bo to wiele mówi o ich kompetencjach, szacunku dla drugiej strony (a raczej o braku tych cech) oraz właśnie o braku profesjonalizmu. Więc myślę sobie, że chyba jednak nie zależy mi aby wszyscy kandydaci na dane stanowisko jednakowo byli przygotowani do romowy w/g jakiejś powszechnej sztampy ;-)

ps. jak już mowa o braku profesjonalizmu ze strony pracodawców to najbardziej znienawidzone przeze mnie pytanie odnośnie młodych kobiet dotyczy jej stanu cywilnego i ewentualnego macierzyństwa ... :evil: :evil: :evil:

Marcin
 

Postprzez Marcin » 2009-05-17, 20:54

i jeszcze jedno standardowe - Dlaczego chce Pan(i) u Nas pracować?

To pytanie nie wydaje mi się służyć czemukolwiek, chyba że zadaje je przedstawiciel firmy do której kandydat zgłosił się poza naborem. Natomiast w przypadku rozmowy kwalifikacyjnej nie da ono ŻADNEJ wiedzy pytającemu, bo kandydat może odpowiedzieć na nie tak:
1. "ponieważ uchodzicie za firmę..." i tu zestaw superlatywów. Co dzięki takiej odpowiedzi wiemy o kandydacie? Nic, ponieważ albo potwierdza, co i tak wiadomo, albo kłamie, jeśli firma ma kiepska opinię, ale robi to by nie pogrzebać swoich szans na pracę. Wysłuchiwanie takiej opinii służy tylko podbudowaniu ego rekrutera i niczemu więcej. Na to zaś szkoda czasu w czasie rozmowy.
2. "ponieważ zestaw wymagań, jaki był zawarty w ogłoszeniu odpowiada mojemu wykształceniu i doświadczeniu". Co dzięki takiej odpowiedzi wiemy o kandydacie? NIC, ponieważ prawdopodobnie trafił na tą rozmowę właśnie dlatego, że jego CV było zgodne z wymaganiami.
3. i najrzadziej spotykane: "ponieważ chcę zarobić na chleb". Rzadko kto tak mówi, bo boi sie, że wrażliwe ego rekrutera nie zniesie konfrontacji z ta prawdą, która wyjaśnia motywację 99,9% pracowników najemnych (pozostałe 0,1% to małżonkowie bogatych osób, którzy pracują z innych pobudek).
Podsumowując: warto się zastanawiać nad KAŻDYM pytaniem jakie się zadaje, żeby posiąść wiarygodną wiedzę o kandydacie bez tracenia czasu na załatwianie zaspokojenia osobistych pragnień kosztem człowieka, który chce otrzymać pracę.

kolgomorow
 
Posty: 3
Dołączył(a): 2011-02-18, 21:53

Postprzez kolgomorow » 2011-02-19, 00:13

Zgodze się tutaj z Wami. To co napisane jest powyżej jest oczywiście prawdą... Nauczony jednak doświadczeniem - chodzenie na interview zaliczam do swich hobby - uważam że to pytanie jednak ma sens. I odpowiedź tutaj powinna być niezwykle wyważona i obiektywna... i co ważniejsze naturalna, bez przesadnych superlatyw.

Należy pamiętać ze jest to pytanie jak kandydat postrzega organizację w której chce pracować (mowa tutaj o wyżej sytuowanych w hierarchii firmy stanowiskach. Często ludzie jednak o tym zapominają.[/fade]

DarekCzyz
 
Posty: 4
Dołączył(a): 2016-03-10, 15:46
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Rozmowa kwalifikacyjna

Postprzez DarekCzyz » 2016-03-10, 16:09

W Internecie znajduje się mnóstwo poradników dla pracowników opisujących to, jak należy się zachowywać podczas rozmowy kwalifikacyjnej, łącznie z tym, jaki procent czasu należy przeznaczyć na patrzenie się w oczy rozmówcy, a ile czasu gdzieś w przestrzeń - taki trik, żebyśmy podczas rozmowy kwalifikacyjnej czuli dobrze.

Moim zdaniem rozmowa kwalifikacyjna jest wyzwaniem nie tylko dla kandydata, ale także dla pracodawcy. Można przecież napotkać kogoś, kto posiada znakomite umiejętności prezentowania się, ale wśród możliwych kandydatów są tacy, którzy mu dorównują kompetencjami lub go nimi przewyższają, ale nie mają tego "czegoś", czyli umiejętności sprawiania wrażenia profesjonalizmu.
Tutaj z pomocą mogą przyjść jakieś zadania czy testy kompetencji. Można też w rozmowę kwalifikacyjną zaangażować kogoś, kto jest specjalistą w danej dziedzinie, żeby przeprowadził "wywiad" dotyczący umiejętności kandydata.

kadry płace
Znawca
Znawca
 
Posty: 678
Dołączył(a): 2015-08-26, 11:43

Re: Rozmowa kwalifikacyjna

Postprzez kadry płace » 2016-04-27, 15:46

Szukasz porady z zakresu HR, kadr, płac, zus? Potrzebujesz wiarygodnej opinii eksperta z rekomendacją działań, które trzeba podjąć aby uniknąć problemów podczas rozmowy kwalifikacyjnej?
Tutaj znajdziesz rozwiązanie https://dokumentacjadlazaawansowanych.w ... rumkadrowe

audorim
 
Posty: 7
Dołączył(a): 2016-11-02, 16:00

Re: Rozmowa kwalifikacyjna

Postprzez audorim » 2016-11-03, 10:17

Oczywiście, że w sieci można znaleźć porady dotyczące rozmowy kwalifikacyjnej, tyle ich jest, że część punktów się pokrywa. Nikt nie jest w stanie spisać wszystkich możliwych kombinacji pytań, jakie można dostać od rekrutera, dlatego najczęściej opisuje się sposób zachowania, mówienia albo daje wskazówki co do przydatnych zwrotów, które też nieraz mogą uratować skórę, jeżeli dobrze się ich nauczymy. A to też jest ważne, bo przecież trzeba zostawić pozytywne wrażenie na rekruterze, to, co mówimy, to jedno, ale nasz sposób obycia to coś innego. Dlatego należy nauczyć się opanowywać nerwowe odruchy czy problemy z wysławianiem się pod wpływem stresu, bo jak to zostanie dostrzeżone, będą skrupulatnie drążyć, żeby sprawdzić, czy da się radę zapanować nad zdenerwowaniem. Poza tym nie wyobrażam sobie iść na rozmowę kwalifikacyjną, nie wiedząc podstawowych rzeczy o firmie, gdzie składałem CV, bo nasza niewiedza może szybko wyjść w trakcie, a wtedy raczej nie mamy szans na udziale w dalszych etapach rekrutacji, bo pokazujemy, że tak naprawdę nie zależy nam, by dostać tą posadę. Trzeba sobie przygotować z wyprzedzeniem zarys odpowiedzi na pytania, które mogą paść, wypisać też swoje zalety i wady, żeby nie siedzieć potem i nie wymyślać niczego na szybko, bo może wyjść z tego coś koszmarnego.

ProManager38
Średniozaawansowany
Średniozaawansowany
 
Posty: 49
Dołączył(a): 2016-10-28, 12:51

Re: Rozmowa kwalifikacyjna

Postprzez ProManager38 » 2016-11-09, 16:04

Wydaje mi się, że część kandydatów ( w tym ekspertów w danych dziedzinach) ma po prostu problemy ze stresem na rozmowie kwalifikacyjnej.

kadry płace
Znawca
Znawca
 
Posty: 678
Dołączył(a): 2015-08-26, 11:43

Re: Rozmowa kwalifikacyjna

Postprzez kadry płace » 2016-12-06, 16:46

W końcu to znalazłam. To właśnie o tym mówiłam: https://dokumentacjadlazaawansowanych.w ... rumkadrowe

lama1980
Średniozaawansowany
Średniozaawansowany
 
Posty: 45
Dołączył(a): 2016-07-25, 15:13

Re: Rozmowa kwalifikacyjna

Postprzez lama1980 » 2016-12-13, 08:46

No niestety wiele ludzi nie chce się przygotowywać z lenistwa, myślą że jakoś zawsze pójdzie.

outher
 
Posty: 7
Dołączył(a): 2017-01-16, 14:50

Re: Rozmowa kwalifikacyjna

Postprzez outher » 2017-01-17, 11:36

Lenistwo albo też stres i nerwy zjadające od środka, zwłaszcza jak rozmawiamy z więcej niż jedną osobą. Niestety nie da się całkowicie wyuczyć sposobów na ukrywanie stresu, a takie tłumienie go w sobie też może spowodować, że w pewnym momencie tama puści i staniemy się nerwowi - szczególnie, gdy staramy się na upragnione stanowisko.
Oczywiście, ja też nie wyobrażam sobie iść bez przygotowania, bo mam wrażenie, że nie przygotowują się tylko osoby, którym nie zależy na zrobieniu wrażenia osoby poważnie podchodzącej do obowiązków. Naprawdę, w dobie internetu to chyba nie sztuka znaleźć informacje o firmie, jej partnerach, projektach itd. Inną sprawą są pytania zadawane przez rekruterów, bo o ile część podlega schematowi, tak niektóre nie są zadawane wg jakiegokolwiek klucza. I nie mówię o pytanie sprawdzające wiedzę, ale takie, jakie tu podawaliście, na które naprawdę ciężko znaleźć zadowalającą odpowiedź. Dlatego trzeba chodzić na jak najwięcej rozmów kwalifikacyjnych, postarać się zapamiętać jak najwięcej pytań, spisać sobie modyfikacje i potem na spokojnie w domu dopasować sobie odpowiedzi, które nie będą brzmiały jak wyuczone, tylko naturalne. Ja tak zrobiłam, przećwiczyłam i sobie od czasu do czasu aktualizuję o nowe pozycje, ale to mi pomogło znaleźć normalną pracę.

MarcinOstrowski1990
Początkujący
Początkujący
 
Posty: 10
Dołączył(a): 2017-01-16, 10:34

Re: Rozmowa kwalifikacyjna

Postprzez MarcinOstrowski1990 » 2017-01-19, 11:44

To prawda, ostatnio w mojej firmie kilka razy powtórzyła się sytuacja, że przychodziły pytać o pracę osoby nie mające kompletnie żadnego pojęcia odnośnie ani firmy, ani tym bardziej stanowiska pracy na, które aplikują. Ostatni przykład - przychodzi chłopak, który chciałby pracować jako, jak stwierdził, pracowników biurowy. Jako, że to szerokie pojęcie, zostało mu dodatkowo zadane pytanie, na jakim konkretnie stanowisku. Nie chciało mu się niestety wcześniej zajrzeć na stronę internetową, gdzie wszystko jest jasno przedstawione. Poza tym nie miał nawet podstawowej wiedzy z zakresu obsługi Excela, a skończył studia teologiczne. Niestety takich przypadków jest znacznie więcej...

Następna strona

Powrót do Zarządzanie personelem (HR)

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

cron