Wypowiadanie umów, rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia, rozwiązanie umowy za porozumieniem stron, rozwiązanie umowy przez pracownika, ochrona przed zwolnieniem, wygaśnięcie stosunku pracy
m_onisia1987
 

Świadectwo pracy

Postprzez m_onisia1987 » 2009-03-26, 12:36

Witam,

Mam pytanie odnośnie zapisu na świadectwie pracy.

Pracownik przyniósł rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzieniem.
Który art. mam wpisać w świadectwie pracy: art. 30 par. 1 pkt 2 czy art. 32 par. 1 pkt 2?

Dodatkowo:
Czy w świadectwie pracy wpisuję ze zostal zapłacony ekwiwalent za urlop zaległy czy tylko za urlop z obecnego roku?

ziuta_3
 

re

Postprzez ziuta_3 » 2009-03-26, 12:54

Witam
Jeżeli pracowni przyniósł wypowiedzenie umowy o pracę to powinnaś wpisać art.30 &1 pkt 2. Jeżeli wypłacasz ekwiwalent za urlop z ubiegły i za bieżący rok to powinnaś też umieścić taka informację w świadectwie pracy.

Reklama
aptekus
 

Postprzez aptekus » 2009-03-26, 14:35

mi się wydaje, że za ubiegły rok nie trzeba zamieszczać informacji o ekwiwalencie za urlop.
W pkt. 4 jest wymagana informacja tylko o urlopie w bieżącym roku kalendarzowym, która jest pomocna następnemu pracodawcy w ustaleniu praw pracowniczych.

hadron
Znawca
Znawca
 
Posty: 455
Dołączył(a): 2008-09-25, 08:42
Lokalizacja: podkarpackie

Postprzez hadron » 2009-03-28, 16:03

https://www.portalkadrowy.pl/szukaj?phr ... =all&d=all

Zastanawiałbym się nad pozycją informacje uzupełniające.


Podstawa prawna: art. 30 par. 1 pkt 2

m_onisia1987
 

Postprzez m_onisia1987 » 2009-04-08, 13:22

A co w przypadku kiedy pracownik ma podpisaną umowę o pracę na czas określony na rok ale z zapisem że można rozwiązać umowę za 2tygodniowym wypowiedzeniem? Czy wtedy wpisuję że jest to Art. 33 czy Art. 30 par.1 pkt 2?

AGNIESZKA1
 

Postprzez AGNIESZKA1 » 2009-04-08, 13:38

Wydaje mi się że art. 30 par.1 pkt 2 - ponieważ jest to artykuł o trybie rozwiązania umowy, a w art. 33 mówi o możliwości przewidzenia wcześniejszego rozwiązania umowy. Mówi o możliwości zawarcia takiej informacji w umowie.
A umowa rozwiązuje się poprzez oświadczenie jednej ze stron, z zachowaniem okresu wypowiedzenia ( w tym przypadku 2 tygodnie), a nie z powodu uzgodnienia, że okres wypowiedzenia będzie krótszy.

m_onisia1987
 

Postprzez m_onisia1987 » 2009-04-08, 13:40

No tak, że też nie pomyślałam o tym :)

Dziękuję za pomoc!

agat78
Znawca
Znawca
 
Posty: 243
Dołączył(a): 2009-04-16, 09:51

Postprzez agat78 » 2009-04-27, 08:57

Witam,
a czy w świadectwie pracy umieszcza się okres, kiedy pracownik był na zwolnieniu lekarskim z powodu choroby, lub na zwolnieniu lekarskim w czasie ciąży?

AGNIESZKA1
 

Postprzez AGNIESZKA1 » 2009-04-27, 10:06

Na świadectwie pracy umieszcza się okresy nieskładkowe. Czyli np. okresy choroby. Ważne jest to dla kolejnego pracodawcy choćby dlatego aby wiedział ile jeszcze dni (z 33) może chorować pracownik w danym roku i dostawać wynagrodzenie za czas choroby - ze środków pracodawcy, a kiedy już zasiłek chorobowy - ze środków ZUS.

agat78
Znawca
Znawca
 
Posty: 243
Dołączył(a): 2009-04-16, 09:51

Postprzez agat78 » 2009-04-27, 10:29

AGNIESZKA1 napisał(a):Na świadectwie pracy umieszcza się okresy nieskładkowe. Czyli np. okresy choroby. Ważne jest to dla kolejnego pracodawcy choćby dlatego aby wiedział ile jeszcze dni (z 33) może chorować pracownik w danym roku i dostawać wynagrodzenie za czas choroby - ze środków pracodawcy, a kiedy już zasiłek chorobowy - ze środków ZUS.


To jeśli pracownik był 10 dni na chorobowym w styczniu, ale zwolnienie było związane z chorobą dziecka to ujmować to na świadectwie pracy? W którym miejscu ująć taki okres? A te 33 dni to nie musi być ciągłości?
Jeśli pracownica była np. na zwolnieniu lekarskim w czasie ciąży, ale w latach poprzednich a świadectwo pracy teraz jej wystawiam to wpisuję chorobowe czy nie?

sarna
 

Postprzez sarna » 2009-04-27, 11:47

Informacje o pracowniku na świadectwie pracy umieszcza się tylko z biężącego roku, z poprzednich lat nie.

AGNIESZKA1
 

Postprzez AGNIESZKA1 » 2009-04-27, 11:55

agat78 napisał(a):To jeśli pracownik był 10 dni na chorobowym w styczniu, ale zwolnienie było związane z chorobą dziecka to ujmować to na świadectwie pracy?

Tak. Na druku "świadectwo pracy" punkt 4 (W okresie zatrudnienia pracownik:) pkt. 10 to są okresy nieskładkowe i w tym miejscu wpisuje się taką nieobecność. np.
od 01-01-2009 do 10-01-2009 Choroba 10dni.

AGNIESZKA1
 

Postprzez AGNIESZKA1 » 2009-04-27, 12:00

sarna napisał(a):Informacje o pracowniku na świadectwie pracy umieszcza się tylko z biężącego roku, z poprzednich lat nie.

Nie wszystkie informacje na świadectwie pracy są tylko z bieżącego roku. :!:
Np. Pkt. 10 na świadectwie pracy to "okresy nieskładkowe przypadające w okresie zatrudnienia wskazane w ust. 1, uwzględniane przy ustalaniu prawa do emerytury lub renty"

agat78
Znawca
Znawca
 
Posty: 243
Dołączył(a): 2009-04-16, 09:51

Postprzez agat78 » 2009-04-27, 12:37

Dzięki za odp. :mrgreen:

Czyli tak:
pkt 4 w okresie zatrudnienia pracownik:
1) wpisuję wykorzystany urlop i pisze np. proporcjonalnie do zatrudnienia, w tym art. 167'' - tu na żądanie jak brał
3) wychowawczy z całego okresu zatrudniania, wszystkie okresy
5) art. 188 - opieka na dziecko
9) dodatkowy urlop - np. macierzyński
10) zwolnienia chorobowe (wszystkie i te w związku z własną chorobą i te na dziecko i te w czasie ciąży płatne 100%)
Czy te zwolnienia lekarskie wpisuje tylko z danego roku kalendarzowego, w którym ustaje stosunek pracy?

Dobrze to rozumiem?

AGNIESZKA1
 

Postprzez AGNIESZKA1 » 2009-04-27, 13:35

Najlepiej jakbyś znalazła jakiś wzór świadectwa pracy. Tam każda pozycja jest opisana. Dodatkowo może ten link Ci pomoże:
https://www.portalkadrowy.pl/szukaj?phr ... =all&d=all
Urlop wypisujesz z danego roku kalendarzowego.
i Zwróć uwagę na punkt 4 pkt.4 był niezdolny do pracy przez okres ............................ (łączna liczba dni, za które pracownikowi zostało wypłacone wynagrodzenie w roku kalendarzowym, w którym ustaje stosunek pracy i za które nie zachowała prawa do wynagrodzenia - zgodnie z art. 92 Kodeksu pracy)
Tu wpisujesz dni np. choroby z danego roku kalendarzowego. a pkt. 10 wszystkie okresy nieskładkowe.

Następna strona

Powrót do Rozwiązanie stosunku pracy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość