Badania wstępne, badania okresowe, szkolenia bhp, odzież i obuwie ochronne oraz środki ochrony indywidualnej
Eni
Znawca
Znawca

szkolenie BHP stażysty, którego później zatrudniamy

Postprzez Eni » 2009-11-19, 10:50

Witam!
Zgodnie z rozporządzeniem kartę ze szkolenia wstępnego PHP pracownika przechowujemy w części B w aktach... ale czy w sytuacji, gdy jest osoba taka najpierw przez kilka m-cy była na stażu z PUP (i została przeszkolona w zakresie bhp na swoim stanowisku pracy) - po zakończonym stażu, zgodnie z umową z PUP zostaje zatrudniona u tego pracodawcy (szkolenie oczywiście jest ważne) - ale w której części akt należałoby je w takim wypadku przechowywać? (w części A trzymamy udokumentowanie odbycia stażu takiej osoby-skierowanie, umowa, itd.) - to czy kartę szkol.wst.bhp również?? czy też należy wpiąć ją do części B?
a może oryginał w jednej części a ksero w drugiej..? (to trochę bez sensu, ale skoro powininno się znaleźć i tu i tu...)

z góry dziękuję za odp. :-)
pozdrawiam

Kasia1973
Znawca
Znawca

Postprzez Kasia1973 » 2009-11-19, 10:56

według mnie w części B

Reklama
martha10

Postprzez martha10 » 2009-11-19, 11:26

Eni napisał(a):(szkolenie oczywiście jest ważne)

czy jest to samo stanowisko?
czy są te same warunki pracy, te same zagrożenia?
Jeśli ma umowę o pracę, to oprócz szkloenia wstępnego podlega również instruktazowi stanowiskowemu. Czy jest to na poprzedniej karcie szkolenia?
jeśli tak, to w części B

Eni
Znawca
Znawca

Postprzez Eni » 2009-11-19, 11:38

dziękuję Wam :)

jest to dokładnie to samo stanowisko, te same zagrożenia, itd... instruktaż stanowiskowy też był przeprowadzony wraz z rozpoczęciem stażu...

a PIP w razie kontroli nie zarzuci nam, że nie ma tej karty szkolenia przy dokumentach związanych ze stażem??

martha10

Postprzez martha10 » 2009-11-19, 12:04

Jeśli mówimy o stażu absolwenckim finansowanym przez Starostwo Powiatowe za pośrednictwem PUP- to są zupełnie inne zasady; taki "ktoś" nie ma statusu pracownika,ponieważ nie nawiązuje sie z nim umowy o pracę, tylko zatrudnia na podstawie umowy z PUP. Czy może mówisz o innym stażyście? Proszę, napisz, czy mówimy o tym samym...

Eni
Znawca
Znawca

Postprzez Eni » 2009-11-19, 12:09

martha10 - nie jest to staż absolwencki, nasz (były już) stażysta jest nieco starszy;-)

Eni
Znawca
Znawca

Postprzez Eni » 2009-11-19, 12:14

to może od początku... :-)
jest to umowa na odbywanie stażu przez bezrobotnych pomiędzy Starostą Powiatu w imieniu którego działał Dyr.PUP a naszą firmą. W umowie jest zapis że po skończonym stażu zatrudnimy tą osobę na co najmniej taki sam okres, jaki był u nas na stażu. Zatrudniliśmy i ja właśnie tworzę jego teczkę osob. - i utknęłam trochę nad tym kwestionariuszem bhp. (próbowałam nawet dodzwonić się do PIP i zwrócić do nich z tym zapytaniem...ale to chyba graniczy z cudem ;-) )

dodam, że kilka lat temu, gdy mnie tu jeszcze nie było - była też sytuacja, że był przyjęty na staż chłopak (z tym, że on był zaraz po technikum, więc to nieco inny rodzaj stażu) - i w jego teczce karta szkol.wstępnego bhp jest w części A (z tym, że ogólnie w aktach miałam trochę bałaganu więc nie jestem pewna, czy to działanie mojej poprzedniczki było słuszne..?)

martha10

Postprzez martha10 » 2009-11-19, 12:25

Dzwoniłam do PUP. Już wiem. Pracodawca szkoli w zakresie bhp,więc jeśli masz u siebie kartę szkolenia, przełóż do części B i opisz z tyłu.

Eni
Znawca
Znawca

Postprzez Eni » 2009-11-19, 12:36

martha10 - wielkie dzięki! :-) myślisz, że Twój PUP to wiarygodne źródło? :lol:
(PS-jasne, że mam kartę szkoleniową, przecież to szkolił nasz bhp-owiec ;-) )
czyli tak samo będę musiała zrobić w przypadku tamtego chłopaka sprzed kilku lat (po stażu dostał umowę o prace, pracuje do dziś...

pozdrawiam i życzę udanego dnia :-)

Eni
Znawca
Znawca

Postprzez Eni » 2009-11-19, 13:17

...a jeszcze jedno - tak trochę z innej beczki :-)
czy ten okres, kiedy te osoby były na stażu w naszym zakładzie pracy, powinno się zaliczyć do stażu pracy? (wypłacamy dodatek stażowy, stąd jest to istotna kwestia)

martha10

Postprzez martha10 » 2009-11-19, 13:42

Bezrobotny absolwent szkoły wyższej, który nie ukończył 27. roku życia, może zostać skierowany przez starostę, na podstawie umowy zawartej między starostą a pracodawcą, do odbycia stażu w zakładzie pracy (art. 53 ust. 2 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy). Taki staż absolwencki nie powoduje nawiązania stosunku pracy. Dlatego nie mają do niego zastosowania przepisy dotyczące uprawnień pracowników, które wynikają z Kodeksu pracy. Jednak okres stażu absolwenckiego wlicza się do okresu pracy wymaganego do nabycia lub zachowania uprawnień pracowniczych oraz okresów składkowych w rozumieniu przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (art. 79 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy). Zatem okres odbywania stażu należy wliczyć do okresu, od którego zależy wymiar urlopu wypoczynkowego. Takie stanowisko potwierdził również Departament Prawny Głównego Inspektoratu Pracy w piśmie nr GNP-110-4560/07/PE.

Eni
Znawca
Znawca

Postprzez Eni » 2009-11-19, 14:07

ok, czyli w przypadku jednego pracownika - tego ze stażem absolwenckim - nie wliczam mu tego okresu do dod.stażowego (ale wliczam do "wymiaru urlopu")
"okres stażu absolwenckiego wlicza się do okresu pracy wymaganego do nabycia lub zachowania uprawnień pracowniczych oraz okresów składkowych w rozumieniu przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych" - czyli, z racji, że obydwie umowy mają zapis, że po okresie stażu bezrobotny, który na ten staż został wysłany, zostanie przyjęty do pracy na okres równy co najmniej okresowi stażu... czyli nawiązuje się stosunek pracy - czyli biorę pod uwagę okres stażu? (nie wiem, czy dobrze zrozumiałam? zawsze ze stażami miałam problem ;-) )
czy też -biorąc pod uwagę ten fragment: "staż absolwencki nie powoduje nawiązania stosunku pracy. Dlatego nie mają do niego zastosowania przepisy dotyczące uprawnień pracowników, które wynikają z Kodeksu pracy" - uznać, że -przynajmniej w przypadku stażu absolwenckiego - że znacznie ma to tylko do wymiaru urlopu??

martha10

Postprzez martha10 » 2009-11-19, 14:22

A do stażu
Eni napisał(a):uznać, że -przynajmniej w przypadku stażu absolwenckiego - że znacznie ma to tylko do wymiaru urlopu??

Do stażu -nie
Do urlopu -tak

Eni
Znawca
Znawca

Postprzez Eni » 2009-11-19, 14:28

dzięki raz jeszcze! :-D
ten drugi przypadek stażu (dla osób starszych) - do którego umowa wygląda łudząco podobnie jak w przypadku stażu absolwenckiego :-) - rozumiem, że też byś zaliczyła tylko do urlopu?

martha10

Postprzez martha10 » 2009-11-19, 14:56

Staz dla osób starszych? Nie wiem nic o czyms takim. Może przygotowanie zawodowe?
Wiem tylko o pracach interwencyjnych i robotach publicznych, a to juz powoduje zawarcie umowy o pracę i daje wszystkie uprawnienia pracownicze.

Następna strona

Powrót do Bezpieczeństwo i higiena pracy (BHP)