Dokumentacja czasu pracy, planowanie pracy, praca nadliczbowa, praca w dni wolne, systemy i rozkłady czasu pracy

Moderatorzy: admin, RobertP, notosiup

kick

praca w wolna sobotę, a odbiór godzin

Postprzez kick » 2008-09-09, 09:21

Witam! :lol:
Nie chciałbym dublowac tematu, wiec nieco wcześniej poszperałem-z tym że nie do konca rozwiałem wszystkie swe niepewności, no to zaczynam temat ;-)

Sprawa dotyczy odbioru godzin przepracowanych w wolna sobotę-ale streszcze szybko jak to wyglada.
Pracujemy w systemie 3-zmianowym, po 8 godzin kazdego dnia roboczego (pon - piat), soboty, oraz niedziele mamy wolne. Bywaja sytuację kiedy jedna ze zmian (najczesciej ta która w dniu poprzednim miała I -zmianę) przychodzi do pracy w sobotę- wtedy za przepracowana sobotę otzrymujemy dodatkową "kaske" 100% (tzw. "setki). Ostatnio "mistrz" (chierarchia wyglada tak: pracownik szeregowy-mistrz-kierownik-dyrektor zarządzający) wymyslił sobie ni z gruchy ni z pietruchy, że mamy przyjśc do pracy w wolna sobotę-przyszlismy i pracowaliśmy 9,5 godzin. Jak to pieknie opisuje przysłowie kim jest mistrz (jeszcze nie kierownik a już kupa ..... :-P ), takj tez postapił-chce nam narzucić kiedy mamy odebrać te godziny-a o kasce zapomniał (kazdego dnia tygodnia inny pracownik "łeb za łeb" prawie czyli 9godzin.
No i teraz kilka moich pytań:

-czy jesli np. w piatek pracuje 14:30 -22:30 i przyjde do pracy w sobote od 6:30 to jak to skutkuje (nie ma tu zachowanej przerwy 11-to godzinnej miedzy kolejnym dniem roboczym)

-czy mistrz moze mnie "zmusić" do pracy w wolna sobotę, baaa- a nawet w wolna niedziele po przepracowanym tygodniu i w wnim wolnej sobocie?

-czy za wolna sobote nalezy mi sie czas wolny, czy gratyfikacja pieniężna-kto o tym decyduje?

-jesli nalęzy mi sie czas wolny za przepracowane 9,5 godz. w sobotę to czy godzina za godzinę, bo "gdzieś mi się o uszy obiło" że 1,5 godziny odbioru za 1 godzinę sobotnią?

-jesli mam odebrać godziny przepracowane w wolna sobotę to kiedy, w tym samym okresie rozliczeniowym, czy tak i tylko tak jak sobie umyslił "master" (i gdzie ta kanalia zgubiła moje 0,5 godz. pracy w piekny słoneczny weekend)?

pozdrawiam serdecznie :lol:

kick

Postprzez kick » 2008-09-10, 13:32

:-/ chyba nikt mi nie pomoze...
no, to moze nie wszystko na raz-ale jak ktos wie o jednej z czesci składowych mojego wieloczłonowego pytanka....?
:lol:
magiczne słowo <proszę>

Reklama
Gość

Postprzez Gość » 2008-09-10, 17:15

Witaj,

Jeśli pracujesz w dni wolne od pracy to należy sie dodatek za prace w godzinach nadliczbowych.
Jesli nie chcesz pieniedzy to za przepracowany czas na twój wniosek pracodawca musi udzielić ci wolnego w ciągu pieciu dni roboczych w wymiarze godzin przepracowanych do końca okresu roliczeniowego.
Natomiast jesli pracodawca sam udziela wolnego to wymiarze wyższym o połowę od czasu przepracowanego.

Jeśli chodzi o czas pracy to przychodząc na 6.30 po przepracowanej drugiej zmianie dnia poprzedniego pracodawca łamie 11- godzinne prawo do wypoczynku.

Jeśli chodzi o decyzję kiedy przychodzić w nadgodzinach to kodeks wyraźnie mówi, ze robi to zarzązdający firmą, ale mistrz jest w tej hierachi. Pracodawca nie ma obowiązku informowania za kazdym razem o potrzebie pracy w nadgodzinach na piśmie załogę. Wystarczy, ze zrobi to przez kierownika, czy mistrza.

Pozdrawiam

Gość

Postprzez Gość » 2008-10-23, 00:44

Witam mam problem taki że pracuje w systemie od poniedziałku do piątku po 8 godz i kazano mi przyjsc w sobote do pracy za tzw setki. I problem dotyczy tego że chciałbym wziąść dzień wolny czyli odebrac sobie ten dzień i nie wiem jak ma to sie wg prawa czy należy mi sie 1,5 godz za 1 godz sobotnią ?Czy tez nie jak to wygląda wg prawa? czy należy sie dopiero po 12 godz pracy ? tak prezynajmniej tłumaczy sie pracodawca bo nie mam więcej przepracowanych godz w tyg

pozdrawiam

Agnieszka

Postprzez Agnieszka » 2008-10-23, 08:15

Jesli przepracowałes sobotę nalezy Ci się czas wolny - jesli ty wystapisz z wnioskiem to ma się to 1:1 jak pracodawca udziela Ci czasu wolnego to za 1h przysługuje Ci 1,5h - mozesz nawet w tym samym dniu po pracy wystapisc z wnioskiem o odebranie czasu wolnego, nie ma nigdzie napisane ze to musi byc po 12h itp.

anita.p
Znawca
Znawca

Postprzez anita.p » 2008-10-23, 08:52

Agnieszka napisał(a):Jesli przepracowałes sobotę nalezy Ci się czas wolny - jesli ty wystapisz z wnioskiem to ma się to 1:1 jak pracodawca udziela Ci czasu wolnego to za 1h przysługuje Ci 1,5h - mozesz nawet w tym samym dniu po pracy wystapisc z wnioskiem o odebranie czasu wolnego, nie ma nigdzie napisane ze to musi byc po 12h itp.

Agnieszko to o czym Ty napisałaś dotyczy udzielania czasu wolnego w zamian za czas przepracowany w godzinach nadliczbowych (art 151 (2) KP), natomiast w przypadku pracy w "szóstym" dniu tygodnia pracodawca jest zobowiązany bezwględnie udzielić pracownikowi innego dnia wolnego do końca okresu rozliczeniowego.

Przy czym odbywa się to na zasadzie "dzień za dzień" tzn., że nie ma tutaj absolutnie żadnego znaczenia czy pracownik pracował w sobotę 8, 10 , 5 czy może tylko jedną godzinę - w tym przypadku zawsze należy mu się cały dzień wolnego.

Kodeks Pracy

Art. 151.3. Pracownikowi, który ze względu na okoliczności przewidziane w art. 151 § 1 wykonywał pracę w dniu wolnym od pracy wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy, przysługuje w zamian inny dzień wolny od pracy udzielony pracownikowi do końca okresu rozliczeniowego, w terminie z nim uzgodnionym.

Agnieszka

Postprzez Agnieszka » 2008-10-23, 09:16

tak masz racje mysłałam o nadgodzinach - dziekuje ze zwróciłas na to uwage :)

Gość

Postprzez Gość » 2008-10-23, 11:13

tak ja wiem ze w zamian za przepracowane godz w sobote jako setki czy jest to jedna godz czy tez 5 czy 8 należy sie całe 8 godz czyli 1 dzień. u mnie jest tak ze nie moge wziąść 1,5 dnia bo na poaniu o urlop ppracodawca puisze na wnioosek pracodawcy w tym przypadku jak każą nam odebrac nadgodziny i to liczą jak 1:1 a kiedy moę wziąść 1:5?

anita.p
Znawca
Znawca

Postprzez anita.p » 2008-10-23, 11:39

Gość napisał(a):tak ja wiem ze w zamian za przepracowane godz w sobote jako setki czy jest to jedna godz czy tez 5 czy 8 należy sie całe 8 godz czyli 1 dzień. u mnie jest tak ze nie moge wziąść 1,5 dnia bo na poaniu o urlop ppracodawca puisze na wnioosek pracodawcy w tym przypadku jak każą nam odebrac nadgodziny i to liczą jak 1:1 a kiedy moę wziąść 1:5?

Nic nie zrozumiałeś/aś :-(

Przede wszystkim w tej sytuacji nie piszesz żadnego wniosku, bo pracodawca jest zobligowany do oddania Tobie wolnego dnia czy to się komuś podoba czy nie.

Po drugie zasada udzielania czasu wolnego w zamian za nadgodziny dotyczy takich sytuacji gdy np. w danym dniu tygodnia (innym niż sobota) zamiast 8 godzin przepracujesz 10. Wówczas możesz złożyć pracodawcy wniosek o udzielenie w zamian 2 godzin wolnych w innym dniu lub pracodawca może z własnej woli (bez Twojego wniosku) udzielić Tobie wolnego w wymiarze o połowę wyższym niż liczba przepracowanych nadgodzin czyli w naszym przykładzie byłyby to 3 godziny.
W takim przypadku pracownikowi nie przysługiwałby dodatek za nadgodziny.

Jednak musisz pamiętać, że w przepisach jest mowa o tym, że pracodawca M O Ż E udzielić w zamian za nadgodziny czasu wolnego, ale NIE MUSI.

Natomiast w sytuacji kiedy pracujesz w dniu wolnym od pracy wynikającycm w pięciodniowego rozkładu czasu pracy to tak jak napisałam wyżej nie ma takiej opcji by pracodawca rozliczał się z Tobą na zasadzie 1,5 godz. za 1 godz.
Pracownik powinien otrzymać za sobotę 1 dzień wolnego bez żadnych wniosków.

Proponuję zajrzeć do KP i zapoznać się z art. 151(2) i 151 (3)

pozdrawiam

Faustyna
Znawca
Znawca

Postprzez Faustyna » 2010-02-22, 20:39

Witam, proszę pomóżcie mi. Problem wygląda tak: pracownicy pracują w miesiącu również w niektóre soboty bo tak przyjmuje biblioteka. Pracują tam nauczyciele bibliotekarze, których norma dzienna wynosi 7 godzin. W sobotę pracują po 3,5 godziny i jak mają odbierać sobie te godziny?? czy za każdą sobotę przypada jeden dzień wolny czy dopiero 2 soboty po 3,5 godziny czyli łącznie 7 godzin daje im 1 dzień wolny?? bardzo proszę o pilną rade!!!

Bo za 2 soboty które łącznie godzinowo wypadają 7 godzin odbiera sobie taki pracownik 1 dzień to jest na czysto bo 7 za 7 godzin, a jak to mam w ewidencji czasu pracy wpisywać jak trzeba odbierać za 3,5 godziny sobotniej inny dzień co liczy 7 godzin?? czy mógłby mi ktoś podać przykład??

czyli dobrze zrozumiałam Anita, powinnam bez wzgledu na to ze pracuja po 3,5 godz to oddać cały dzień wolny.tak ??a jak to zapisywac w karcie ewidencji?? i co zrobic jak do tej pory było prowadzone tak ze za dwie soboty po 3,5 godziny oddawany byl dzien??
Faustyna

kadry płace
Znawca
Znawca

Re: praca w wolna sobotę, a odbiór godzin

Postprzez kadry płace » 2016-01-26, 00:44

W temacie czasu pracy najlepiej pytać tutaj: http://www.portalkadrowy.pl/czas-pracy/ ... su-pracy-1
Masz pewną i wiarygodną opinię przygotowywaną specjalnie dla Ciebie

kadry płace
Znawca
Znawca

Postprzez kadry płace » 2016-05-11, 10:51

Rekompensowanie pracy w dni wolne, niedziele i święta. Kodeks pracy w sposób szczególny określa zasady rekompensowania pracy w niedzielę, święto lub w dniu wolnym z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy. Co do zasady powinny być one wolne od pracy, a praca w te dni – uzasadniona szczególnymi okolicznościami. Zapraszamy do obejrzenia prelekcji zarejestrowanej podczas XIV Ogólnopolskiego Forum Praktyków Kadry, Płace, HR - branżowej konferencji adresowanej do osób zajmujących się zagadnieniami kadrowo-płacowymi.
http://przegladplacowy.wip.pl/?cid=K001 ... rumkadrowe

kadry płace
Znawca
Znawca

Postprzez kadry płace » 2017-01-09, 19:27

Warunek wykorzystania 14 dni wypoczynku a dzień wolny za sobotnie święto
http://przegladplacowy.wip.pl/?cid=K001 ... rumkadrowe

mszczyplo
Doświadczony
Doświadczony

Postprzez mszczyplo » 2017-03-29, 10:01

Czy ktoś może mi podpowiedzieć jak to jest z odbiorem dnia wolnego za pracę w sobotę w przypadku zwolnienia lekarskiego?

Kasia1973
Znawca
Znawca

Postprzez Kasia1973 » 2017-03-29, 12:36

jeżeli pracownik ustali z pracodawcą dzień który będzie dniem wolnym za pracującą sobotę, a się rozchoruje to już mu przepadnie. Pracodawca nie ma obowiązku wyznaczać w tym wypadku innego dnia do odbioru.

Powrót do Czas pracy