Umowa na okres próbny, umowa na zastępstwo, umowa na czas określony, umowa na czas wykonania określonej pracy, umowa na czas nieokreślony, określanie warunków zatrudnienia, zmiana warunków zatrudnienia, zmiana danych w umowie, staż pracy, stosunek pracy, zatrudnianie w spółkach, zatrudnianie cudzoziemców
ram

Zakaz stosowania aneksów do umowy o pracę.

Postprzez ram » 2009-02-10, 16:41

Właśnie wróciłam ze szkolenia. Zaniepokoiła mnie jedna rzecz, lecz nie zdążyłam zapytać o to na szkoleniu.
Powiedziano mi, że nie można stosować aneksów do umowy o pracę tylko porozumienie zmieniające.
Mam prośbę o rady: co można zmieniać porozumieniem zmieniającym i kiedy można je stosować? Czy mógłby ktoś przesłać mi wzór takiego porozumienia zmieniającego.

Beata.S.
Znawca
Znawca

Postprzez Beata.S. » 2009-02-10, 17:27

To jest to samo, tylko inaczej nazwane. Miałam kontrole z PIP i oni zakwestionowali nazewnictwo takich pism, które w tytule miały "Aneks do umowy....." . A konkretnie aneksem zmieniliśmy miejsce wykonywania pracy, pod pismem, pracownik napisał wyrażam zgodę na powyższe i podpisał się. Jednak PIP zakwestionował to, nakazał nam wypłatę za podróż służbową i jeszcze mandat a w uzasadnieniu napisał, że była to " jednostronna zmiana miejsca wykonywania pracy przez pracodawcę". Po tym przeanalizowałam sprawę i kodeks pracy generalnie nie używa nazewnictwa aneks. Jeśli coś chcemy zmienić w umowie o pracę, to możemy to zrobić albo porozumieniem zmieniającym albo wypowiedzeniem warunków pracy i płacy.
Ale w związku z tym nasuwa mi się pytanie : jeśli dajemy komuś wypowiedzenie warunków pracy i pracownik przyjmuje to wypowiedzenie i chce dalej pracować, czy musimy zmienić umowę o pracę? może właśnie wtedy aneksem? bo wówczas jest to jednostronna zmiana?

Ja w tytule pisma zawieram" Porozumienie zmieniające"
a w tresci np. Z dniem .....zostaje Pan zatrudniony na stanowisku......pozostałe warunki umowy o prace zawartej w dniu.... nie zmieniają się.
Samo porozumienie zmieniające nie ma jakiejś konkretnej formy, ważne ,żeby jasno wynikało,ze jest to porozumienie, więc można napisać w treści samego pisma, ze na mocy porozumienia pomiędzy pracodawcą a pracownikiem zmianie ulegają takie a takie warunki umowy ( oczywiście nie ma możliwości zmiany terminu umowy o pracę )

Reklama
ram

Postprzez ram » 2009-02-10, 20:48

Czyli jeżeli będę chciała zmienić waruki wynagrodzenia na korzyść pracownika to zmieniam porozumieniem.
A jeżeli będę chciał zmienić jego wymiar czasu pracy np. z 1/2 etatu na 3/4 etatu lub stanowisko pracy to również porozumieniem zmieniającym?
I wszystko co jest na korzyść pracownika to porozumieniem, a nie na korzyść wypowiedzeniem warunków umowy o pracę?

Beata.S.
Znawca
Znawca

Postprzez Beata.S. » 2009-02-10, 21:34

Oj nie, porozumieniem można zmienić i to co na korzyść i to co na niekorzyść. Jest to porozumienie, czyli jedna strona proponuje nowe warunki a druga propozycję przyjmuje. To podobnioe jak przy rozwiązaniu umowy za porozumieniem. Najłatwiejszy i bezkonfliktowy sposób na wprowadzenie zmian, oczywiście pod warunkiem ,że pracownicy się na godzą.. Spotkałam sie także z interpretacją, że jeśli chce się zmienić np. wynagrodzenie na korzyść pracownika, to można zastosować tylko pismo zawiadamiające o zmianie, jednak ja stosuję za każdym razem porozumienie,żeby już nie było wątpliwości,że nie była to zmiana jednostronna. Porozumieniem można zmienić stanowisko, wynagrodzenie, wymiar czasu pracy i inne.Nie można natomiast zmienić ani rodzaju umowy ( z czasu nieokreślonego na określony) jak i nie można przedłużyć okresu na jaki umowa została zawarta.

ram

Postprzez ram » 2009-02-10, 21:49

Jeżeli porozumieniem zmieniającym można zmienić warunki na niekorzyść pracownika to kiedy stosuje się wypowiedzenie warunków umowy o pracę?
Przepraszam, że tak mieszam, ale przez to dzisiejsze szkolenie mam taki mentlik w głowie.

Beata.S.
Znawca
Znawca

Postprzez Beata.S. » 2009-02-10, 22:03

Wypowiedzeniem zmieniające jest to jednostronne oświadczenie woli pracodawcy o zmianie warunków pracy i płacy. Obowiązuje okres wypowiedzenia dotychczasowych warunków i jesli pracownik nieprzyjmie nowych warunków zawartych w wypowiedzeniu, to umowa zostaje rozwiązana z przyczyn leżących po stronie pracodawcy.
Natomiast porozumienie to polubowna zmiana i jeśli pracodawca zaproponuje nowe warunki a pracownik ich nie przyjmie to to nic nie można zmienić . Pozostaje wówczas wypowiedzenie warunków pracy i płacy.

ram

Postprzez ram » 2009-02-10, 22:44

Bardzo dziękuję za tak dokładne wyjaśnienia i rady. Pozdrawiam.

marzena

Postprzez marzena » 2009-02-11, 09:31

Porozumienie zmieniające jest to zgodne oświadczenie woli pracodawcy i pracownika o pogorszeniu lub polepszeniu warunków pracy lub płacy.
Jest to zatem dwustronna czynność prawna zawarta pomiędzy pracodawcą i pracownikiem.
Porozumienie powinno określać, jakie kryteria ulegną zmianie oraz czy obie strony wyrażają zgodę na dokonanie zmiany warunków pracy lub płacy.
Porozumienie zmieniające nie podlega żadnym ograniczeniom, ale nie może zawierać postanowień mniej korzystnych dla pracownika niż określają to przepisy prawa pracy (byłoby to bowiem niezgodne artykułem 18 § 1 i 2 kp).
Dla przykładu, podam jak wygląda początek mojego porozumienia zmieniającego:

"Pracodawca ........ i pracownik .... zgodnie oświadczają, że z dniem .... do umowy o pracę zawartej w dniu ... na czas .... wprowadzają następujące warunki zatrudnienia ....".

Do tej pory, podczas kontroli, nie spotkałam się z żadnymi uwagami w tej kwestii.
Pozdrawiam
marzena

ram

Postprzez ram » 2009-02-11, 12:01

Dizękuje. Skorzystam ze wzoru, który mi przesłałaś. Pozdrawiam.

kadry płace
Znawca
Znawca

Re: Zakaz stosowania aneksów do umowy o pracę.

Postprzez kadry płace » 2016-02-03, 23:15

Szukasz porady z zakresu kadr, płac, zus? Potrzebujesz wiarygodnej opinii eksperta z rekomendacją działań, które trzeba podjąć aby uniknąć problemów z aneksowaniem umów o pracę? Tutaj znajdziesz rozwiązanie - https://prawo-pracy.wip.pl/?cid=K00135& ... rumkadrowe

Powrót do Zatrudnianie pracowników