Wypowiadanie umów, rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia, rozwiązanie umowy za porozumieniem stron, rozwiązanie umowy przez pracownika, ochrona przed zwolnieniem, wygaśnięcie stosunku pracy
Początkująca82
 

Aneks czy porozumienie zmieniające

Postprzez Początkująca82 » 2009-07-31, 12:05

Witam wszystich i dziękuję za dotychczasową pomoc.

Mam dylemat....A mianowicie dotychczas zmieniając warunki pracy lub płacy sporządzałam pracownikom aneksy do umów.
Ostatnio firma zmuszona była obniżyć kilku pracownikom podstawy wynagrodzenia, sporządziłam im porozumienia zmieniające warunki umowy o pracę (gdzieś wyczytałam, że właśnie tak to powinno się nazywać :-? :?:).
W wyniku zamknięcia jednego oddziału firmy przenosimy pracownika do innego oddziału..i teraz czy powinnam sporządzić aneks czy porozumienia zmieniające warunki umowy o pracę :?: A może nie ma znaczenia jak to nazwę :-/
Proszę o podpowiedź

hadron
Znawca
Znawca
 
Posty: 455
Dołączył(a): 2008-09-25, 08:42
Lokalizacja: podkarpackie

Postprzez hadron » 2009-08-03, 13:43

można zrobić to w dwojaki sposób:

1) jeżeli jest zgoda pracownika i pracodawcy to wtedy "porozumienia zmieniające warunki umowy o pracę";
2) jeżeli zgody brak to wtedy wypowiedzenie warunków pracy i płacy

Reklama
barbarab
 

Postprzez barbarab » 2009-08-04, 16:48

Aneks do umowy stanowi rodzaj porozumienia stron pomiędzy pracownikiem, a pracodawcą.

hadron
Znawca
Znawca
 
Posty: 455
Dołączył(a): 2008-09-25, 08:42
Lokalizacja: podkarpackie

Postprzez hadron » 2009-08-04, 20:54

poprzednik ma rację co do nazewnictwa, jakbyś tego nie nazwała to i tak będzie wymagana zgoda obu stron stosunku pracy (dot. aneksu lub porozumienia)

Początkująca82
 

Postprzez Początkująca82 » 2009-08-05, 08:07

Witam, dziękuję za odpowiedź....co ja bym bez Was zrobiła
Rozumię więc, że jeżeli zrobiłam "aneks do umowy" i widnieje na nim podpis pracownika jest OK :-?
Pozdrawiam

Beata.S.
Znawca
Znawca
 
Posty: 356
Dołączył(a): 2008-12-18, 21:51
Lokalizacja: Śląsk

Postprzez Beata.S. » 2009-08-05, 09:29

nie wystarczy podpis pracownika. Mnie inspektor PIP zakwestionował taki aneks, pomimo,że na dole dokumentu było napisane" wyrażam zgodę " i był podpis pracownika. Musi z treści wynikać,ze zmiany zostają wprowadzone na mocy porozumienia stron pomiędzy pracodawcą a pracownikiem.

hadron
Znawca
Znawca
 
Posty: 455
Dołączył(a): 2008-09-25, 08:42
Lokalizacja: podkarpackie

Postprzez hadron » 2009-08-05, 09:41

Kodeks pracy nie określa, jaka powinna być forma porozumienia. Wobec tego należy z mocy art. 300 KP stosować odpowiednio przepisy Kodeksu cywilnego o oświadczeniach woli (art. 60 i nast.). Wyrażeniem woli może być każde zachowanie, które ujawnia tę wolę w sposób dostateczny.

Nie polecam kłocić się z Inspektorem PIP ale nie zawsze mają rację - ten argument jak dla mnie jest akurat dyskusyjny i mozna by było trochę nad nim podyskutować

Dla celów dowodowych i uniknięcia ewentualnych sporów, zdecydowanie najlepsza jest forma pisemna.

Beata.S.
Znawca
Znawca
 
Posty: 356
Dołączył(a): 2008-12-18, 21:51
Lokalizacja: Śląsk

Postprzez Beata.S. » 2009-08-05, 09:55

Tak jak napisałeś Hadron, musi jasno wynikać,że jest to porozumienie. A warunki pracy i płacy muszą być zawsze potwierdzone na piśmie i to wynika z k.p. :).

Początkująca82
 

Postprzez Początkująca82 » 2009-08-05, 10:10

W takim razie dla pewności, żeby nie było wątpliwości sporządzę "Porozumienie zmieniające warunki pracy i płacy", a sporządzone wcześniej "aneksy" trudno zostaną tak jak są.

Dzięki wielkie Wam za pomoc :-D Pozdrawiam

hadron
Znawca
Znawca
 
Posty: 455
Dołączył(a): 2008-09-25, 08:42
Lokalizacja: podkarpackie

Postprzez hadron » 2009-08-05, 10:19

jeszcze raz powtarzam, czy sporzadzisz aneks czy porozumienie skutek będzie ten sam, byle z istoty (no i dla bezpieczeństwa z treści) wynikało, że zawarto pozorumienie stron

przeczytaj uwaznie to co napisała również Beatka (zgadzam się z nią w zupełności) - watpliwości moje dotyczą poczynań inspektora PIP, ale ...

w razie czego pisz i zadawaj pytania a My Wszyscy postaramy się Ci pomóc

kadry płace
Znawca
Znawca
 
Posty: 678
Dołączył(a): 2015-08-26, 11:43

Re: Aneks czy porozumienie zmieniające

Postprzez kadry płace » 2016-03-09, 19:29

Szukasz porady z zakresu kadr, płac, zus? Potrzebujesz wiarygodnej opinii eksperta z rekomendacją działań, które trzeba podjąć aby uniknąć problemów z właściwym zastosowaniem aneksu do umowy o pracę?
Tutaj znajdziesz rozwiązanie http://www.portalkadrowy.pl/dostep-test ... cid=K000A1
Dostęp na 5 dni za darmo do największego portalu specjalistów ds. kadrowo-płacowych.


Powrót do Rozwiązanie stosunku pracy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości