Wypowiadanie umów, rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia, rozwiązanie umowy za porozumieniem stron, rozwiązanie umowy przez pracownika, ochrona przed zwolnieniem, wygaśnięcie stosunku pracy
ram
 

Świadectwo pracy ilość dni chorobowego - Bardzo pilne

Postprzez ram » 2009-10-19, 07:37

Pracownik ukończył 53 lata, w sumie w roku kalendarzowym w którym ustał stosunek pracy chorował 131 dni, ile w świadectwie pracy wpisać dni chorobowego - 33 dni?

Beata.S.
Znawca
Znawca
 
Posty: 356
Dołączył(a): 2008-12-18, 21:51
Lokalizacja: Śląsk

Postprzez Beata.S. » 2009-10-19, 08:20

W punkcie, gdzie chodzi o niezdolność do pracy na podst. art 92 k.p wpisujemy liczbę dni niezdolności z z roku kalendarzowego, w którym ustał stosunek pracy, za które wypłacono wynagrodzenie za czas choroby, a więc maksymalnie 33 dni. Natomiast w punkcie 10 o okresach nieskładkowych, wpisujemy daty niezdolności z powodu choroby z całego zatrudnienia.

Reklama
anita.p
Znawca
Znawca
 
Posty: 500
Dołączył(a): 2007-11-21, 08:19
Lokalizacja: pomorskie

Postprzez anita.p » 2009-10-19, 09:28

W ust. 4 punkt 4 świadectwa pracy należy wpisać łączną liczbę dni, za które pracownik otrzymał wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy płatne ze środków pracodawcy zgodnie z art. 92 Kodeksu pracy, w roku kalendarzowym, w którym ustał stosunek pracy.

A więc podstawowe pytanie brzmi za ile dni pracodawca faktycznie wyłacił temu panu wynagrodzenie chorobowe płatne z własnych środków ?
Bowiem od tego roku osobie, która ukończyła 50 rok życia przysługuje wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy za okres do 14 dni w ciągu roku kalendarzowego.

ram
 

Postprzez ram » 2009-10-19, 09:32

Czyli według powyższego przepisu powinnam wpisać 14 dni?

anita.p
Znawca
Znawca
 
Posty: 500
Dołączył(a): 2007-11-21, 08:19
Lokalizacja: pomorskie

Postprzez anita.p » 2009-10-19, 09:37

Ram nie odpowiedziałaś na moje pytanie :-/

Za ile dnie w bieżącym roku pracodawca wypłacił temu panu wynagrodzenie za czas niezdolnośći do pracy ?

Pytanie jest o tyle istotne, iż przepis dotyczący liczby 14 dni chorobowego dla osób powyżej 50 roku życia wszedł w życie z dniem 01 lutego br., a zatem mogła zasitnieć sytuacja, że pracodawca wypłacił tej osobie w styczniu tego roku wynagrodzenie chorobowe za okres dłuższy niż 14 dni, a krótszy niż 33.

Powtórzę raz jeszcze
na świadectwie pracy powinnaś wpisać faktyczną liczbę dni, za które pracodawca wypłacił wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy płatne ze środków pracodawcy zgodnie z art. 92 KP.

ram
 

Postprzez ram » 2009-10-19, 18:09

Cały procedens wyniknął niedawno.
Wystawiałam świadectwa pracy pracownikom zatrudnionym w ramach robót publicznych z PUP. Zatrudnieni byli od 15.04.2009r do 14.10.2009r.
Pani z PUP zadzwoniła, że księgowa naliczyła wynagrodzenie za 33 chorobowego u pracowników którzy mają ponad 50lat. Ja zgodnie z informacją w systemie kadrow - płacowym wystawiłam świadectwo na 33 dni tak jak księgowa naliczyła wynagrodzenie.
Wiem, że księgowa będzie to prostowała tylko, co ze świadectwami które pracownicy już otrzymali?
Jak później udowodnić, że to księgowa popełniła błąd.

kadry płace
Znawca
Znawca
 
Posty: 678
Dołączył(a): 2015-08-26, 11:43

Re: Świadectwo pracy ilość dni chorobowego - Bardzo pilne

Postprzez kadry płace » 2016-03-09, 19:25

Szukasz porady z zakresu kadr, płac, zus? Potrzebujesz wiarygodnej opinii eksperta z rekomendacją działań, które trzeba podjąć aby uniknąć problemów z prawidłowym wydawaniem świadectwa pracy?
Tutaj znajdziesz rozwiązanie http://www.portalkadrowy.pl/dostep-test ... cid=K000A1
Dostęp na 5 dni za darmo do największego portalu specjalistów ds. kadrowo-płacowych.


Powrót do Rozwiązanie stosunku pracy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron