Wypowiadanie umów, rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia, rozwiązanie umowy za porozumieniem stron, rozwiązanie umowy przez pracownika, ochrona przed zwolnieniem, wygaśnięcie stosunku pracy
krasus
 

Rozwiązanie stosunku pracy - likwidacja oddziału

Postprzez krasus » 2010-02-26, 08:40

Witam,
moja Żona pracuje od 2,5 roku w jednym z oddziałów ogólnopolskiej firmy. Wiąże ją z firmą umowa o pracę na 3-letni czas określony (do 04.12.2010). W ostatnich dniach do udziału przyjechali Dyrektorzy i wręczyli wypowiedzenia 7 na 9 zatrudnionym pracownikom. Jedna z niezwolnionych pracownic przebywa na urlopie wychowawczym a drugi pracownik zostanie handlowcem regionalnym zatrudnionym w innym oddziale (Jego przesunięcie nastąpi z dniem wypowiedzenia umowy o najem.
Wypowiedzenie wręczone przez pracodawcę pracownikom nie zawiera powodu z jakiego są Oni zwalniani. w związku z powyższym mam takie pytania:
1. czy Żona może żądać zmiany treści wypowiedzenia o zawarcie w nim adnotacji na temat powodu zwolnienia jakim jest likwidacja oddziału,
2. czy likwidacja oddziału (jedyny w tym województwie) jest równa likwidacji zakładu pracy.
3. czy pracownicy w w/w wypadku mają prawo do odprawy mimo iż liczba zwalnianych osób jest mniejsza niż w przypadku zwolnień grupowych,
4. czy pracownikom w takim przypadku przysługują jakieś pakiety antykryzysowe.

Proszę o odpowiedź,
Pozdrawiam
krasus
Ostatnio edytowano 2015-06-08, 21:46 przez krasus, łącznie edytowano 1 raz

Kasia1973
Znawca
Znawca
 
Posty: 3536
Dołączył(a): 2009-10-15, 08:20

Postprzez Kasia1973 » 2010-02-26, 09:00

1. czy Żona może żądać zmiany treści wypowiedzenia o zawarcie w nim adnotacji na temat powodu zwolnienia jakim jest likwidacja oddziału, - może poprosić , ale nie muszą się zgodzić,
2. czy likwidacja oddziału (jedyny w tym województwie) jest równa likwidacji zakładu pracy - to jest likwidacja oddziału a nie zakładu
3. czy pracownicy w w/w wypadku mają prawo do odprawy mimo iż liczba zwalnianych osób jest mniejsza niż w przypadku zwolnień grupowych - mają prawo, jeśli pracodawca zatrudnia powyżej 20 pracowników
4. czy pracownikom w takim przypadku przysługują jakieś pakiety antykryzysowe - a co to jest pakiet antykryzysowy? o niczym takim nie słyszałam....

Reklama
krasus
 

Postprzez krasus » 2010-02-26, 09:19

Firma, w której pracują zatrudnia około 100 osób w tym oddziale było zatrudnionych 9 osób z czego jedna w dalszym ciągu pozostaje na urlopie wychowawczym a jedna zostaje do momentu wypowiedzenia umowy o najem lokalu.

Można prosić przytoczenia jakiegoś umocowania prawnego na podstawie, którego będzie mogła wnosić o wypłatę odprawy? Czy pracodawca ma obowiązek wypłaty odpraw czy tylko to będzie Jego dobra wola.

Pakiety antykryzysowe podobno dot. szkoleń pracowników, których się pozbawia miejsca pracy, warunkiem rzekomo jest w wypowiedzeniu ujęcie faktu iż zostało ono spowodowane likwidacją zakładu/oddziału.

Pzdrawiam

Kasia1973
Znawca
Znawca
 
Posty: 3536
Dołączył(a): 2009-10-15, 08:20

Postprzez Kasia1973 » 2010-02-26, 09:28

Można prosić przytoczenia jakiegoś umocowania prawnego na podstawie, którego będzie mogła wnosić o wypłatę odprawy? Czy pracodawca ma obowiązek wypłaty odpraw czy tylko to będzie Jego dobra wola - ma obowiązek, jeśli tego nie zrobi to niestety nie pozostaje nic innego jak sąd pracy....Jak to jest likwidacja oddziału to trudno będzie udowodnić pracodawcy w sądzie, że zwolnił z innego powodu...Podeprzeć się ustawą z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników.

Pakiety antykryzysowe podobno dot. szkoleń pracowników, których się pozbawia miejsca pracy, warunkiem rzekomo jest w wypowiedzeniu ujęcie faktu iż zostało ono spowodowane likwidacją zakładu/oddziału - być może, ale trzeba by było poszukać, poszperać gdzieś...może w samej ustawie antykryzysowej?

krasus
 

Postprzez krasus » 2010-02-26, 13:10

Kasia1973 napisał(a):Podeprzeć się ustawą z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników.


Można prosić o podanie nr Art. oraz pkt. o tym traktującego?

P.S.
czy o odprawę trzeba się w jakiś szczególny sposób ubiegać (stosować jakieś pisma) czy pracodawca sam jest zobowiązany wypłacić ją w jakiś konkretnym terminie, a w razie Jej nie wypłacenia rozumiem, iż sprawę należy oddać do Sądu Pracy?

Kasia1973
Znawca
Znawca
 
Posty: 3536
Dołączył(a): 2009-10-15, 08:20

Postprzez Kasia1973 » 2010-02-26, 13:26

Prawo do odprawy pieniężnej przysługującej pracownikowi w związku z rozwiązaniem z nim stosunku pracy z przyczyn niedotyczących pracownika wynika z art. 8 ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz. U. Nr 90, poz. 844 z późn. zm.) - dalej u.r.s.n.p. Przepisy tego aktu stosuje się w razie konieczności rozwiązania przez pracodawcę zatrudniającego co najmniej 20 pracowników stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, w drodze wypowiedzenia dokonanego przez pracodawcę, a także na mocy porozumienia stron, jeżeli w okresie nieprzekraczającym 30 dni zwolnienie obejmuje co najmniej:
- 10 pracowników, gdy pracodawca zatrudnia mniej niż 100 pracowników,
- 10% pracowników, gdy pracodawca zatrudnia co najmniej 100, jednakże mniej niż 300 pracowników,
- 30 pracowników, gdy pracodawca zatrudnia co najmniej 300 lub więcej pracowników.
Odprawa przewidziana w art. 8 u.r.s.n.p. przysługuje pracownikowi zawsze, gdy jest on zwalniany w ramach tzw. zwolnień grupowych, ale w niektórych sytuacjach także w przypadku zwolnień indywidualnych. W przypadkach rozwiązania umów o pracę na czas określony w warunkach zwolnień indywidualnych w rozumieniu u.r.s.n.p. pracodawcy często zadają sobie pytanie, czy skoro nie muszą w wypowiedzeniu umowy wskazywać jego przyczyny, to czy muszą wobec tego wypłacać pracownikom odprawę.
Jak wskazuje się w literaturze, nie może budzić wątpliwości to, że jeśli u podstaw dokonania wypowiedzenia tego rodzaju umowy na czas określony leżą jedynie okoliczności, które nie wiążą się bezpośrednio z osobą pracownika (przyczyny niedotyczące pracownika), pracownik ma prawo do odprawy, o której mowa w art. 8 u.s.z.r., niezależnie od tego, że pracodawca nie ma obowiązku wskazać w oświadczeniu o jej wypowiedzeniu przyczyny tego wypowiedzenia. Jeśli pracodawca odmówi wypłaty przedmiotowego świadczenia, pracownik będzie miał podstawy do dochodzenia swoich praw przed sądem.
Dotyczy to także umowy o pracę zawartej na okres próbny, która jest szczególnym rodzajem umowy terminowej. Brak wymogu istnienia przyczyny wypowiedzenia tej umowy nie pozbawia pracownika prawa do odprawy, o której mowa w art. 8 u.s.z.r., jeśli u podstaw dokonania wypowiedzenia tego rodzaju umowy leżą jedynie przyczyny niedotyczące pracownika.

krasus
 

Postprzez krasus » 2010-02-26, 14:09

bardzo dziękuję za odpowiedzi.
Żona dostała pozytywne referencje więc raczej nie można mówić o jakichkolwiek zaniedbaniach z Jej strony.
Przyczyną likwidacji oddziału jest rzekomo zła kondycja finansowa związana z niskimi obrotami generowanymi przez ten oddział.
Żona nie miała bezpośredniego wpływu na wysokość obrotu, gdyż była zatrudniona jako pracownik biurowy.

Jeszcze jedno.
Czy pracodawca sam z siebie powinien wypłacić odprawę czy trzeba się do Niego zwrócić z pisemną prośbą.
Doczytałem, iż powinna ona być wypłacona w chwili wypłacenia wynagrodzenia za ostatni przepracowany okres pracy.

Pozdrawiam

Kasia1973
Znawca
Znawca
 
Posty: 3536
Dołączył(a): 2009-10-15, 08:20

Postprzez Kasia1973 » 2010-02-26, 14:38

powinna ona być wypłacona w chwili wypłacenia wynagrodzenia za ostatni przepracowany okres pracy. - tak jest. Jak tego nie zrobi wtedy należy się upomnieć.

krasus
 

Postprzez krasus » 2010-02-26, 15:01

bardzo dziękuję za informacje

Pozdrawiam
krasus

kadry płace
Znawca
Znawca
 
Posty: 678
Dołączył(a): 2015-08-26, 11:43

Re: Rozwiązanie stosunku pracy - likwidacja oddziału

Postprzez kadry płace » 2016-03-09, 19:13

Szukasz porady z zakresu kadr, płac, zus? Potrzebujesz wiarygodnej opinii eksperta z rekomendacją działań, które trzeba podjąć aby uniknąć problemów z rozwiązaniem stosunku pracy w przypadku likwidacji działu?
Tutaj znajdziesz rozwiązanie http://www.portalkadrowy.pl/dostep-test ... cid=K000A1
Dostęp na 5 dni za darmo do największego portalu specjalistów ds. kadrowo-płacowych.


Powrót do Rozwiązanie stosunku pracy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości