Dokumentacja czasu pracy, planowanie pracy, praca nadliczbowa, praca w dni wolne, systemy i rozkłady czasu pracy

Moderatorzy: admin, RobertP, notosiup

agat78
Znawca
Znawca
 
Posty: 243
Dołączył(a): 2009-04-16, 09:51

Godziny nadliczbowe kierownika USC

Postprzez agat78 » 2012-02-16, 14:49

Czy ktoś ma do czynienia z ustawą o pracownikach samorządowych?
Chodzi mi o rozliczanie czasu pracy USC. Jak zaplanować im pracę i jak rozliczać nadgodziny. Wiem, że za pracę w sobotę powinni dostać wolne w takim samym wymiarze ile przepracowali w sobotę (art 42 ust 4 ups). Za pracę w niedzielę i święta - cały dzień. A co z pracą po godzinach jak np. kończy o 15:30 i musi się stawić o 17:00 na 2 godz. Czy też podlegają ups czy kp art. 1514.

magda 718
Znawca
Znawca
 
Posty: 311
Dołączył(a): 2010-10-14, 12:30

Postprzez magda 718 » 2012-02-17, 11:35

Nadgodziny w samorządzie są na innych zasadach, należy stoaoswać ustawę o pracownikach samorządowych według której wygląda to tak:

Za pracę w godzinach nadliczbowych w dzień roboczy oraz sobotę będącą dniem wolnym od pracy z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy pracownik samorządowy, zgodnie z art. 42 ust. 4 ustawy o pracownikach samorządowych może sam wybrać rodzaj przysługującej mu rekompensaty:

- wynagrodzenie (bez dodatków) lub

- czas wolny.

Jedynie praca w niedziele będzie rozliczana według ogólnych, kodeksowych zasad obowiązujących wszystkich pracowników.
Należy pamiętać, że pracowniczy wybór jest dla pracodawcy wiążący. Pracodawca nie może samowolnie udzielić pracownikowi wolnego za nadgodziny.

Jednak, jeśli pracownik wybierze wynagrodzenie, otrzyma wyłącznie normalne wynagrodzenie za przepracowaną liczbę godzin bez żadnych dodatków (ani 50 proc. ani 100 proc.).

Jeśli z kolei wybierze czas wolny, to może liczyć na wolne w dokładnie takim samym wymiarze, w jakim pracował w godzinach nadliczbowych. Zasada ta dotyczy także pracy w sobotę będącą dniem wolnym od pracy z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy.
Udogodnieniem dla pracowników samorządowych jest możliwość wykorzystania czasu wolnego, przysługującego im za pracę nadliczbową, w okresie bezpośrednio poprzedzającym urlop wypoczynkowy lub po jego zakończeniu. Nie obowiązuje ich kodeksowa zasada udzielania czasu wolnego w tym samym okresie rozliczeniowym, w którym wystąpiła praca nadliczbowa.
magda

Reklama
agat78
Znawca
Znawca
 
Posty: 243
Dołączył(a): 2009-04-16, 09:51

Postprzez agat78 » 2012-02-20, 10:59

Dzięki za odpowiedź.
Czyli jak w dzień powszedni skończy pracę o 15:30 a potem będzie jeszcze pracował od 17:00-18:00 to za tą godzinę odbiera wolne?
Ja mam ciągle z nimi problem. W regulaminie mamy wpisany dla niech równoważny czas pracy i okres rozliczeniowy 1 miesiąc. Przepis sobie a życie sobie. Pracują od 7:30-15:30 a wolne za soboty odbierają kiedy im pasuje, nie zawsze w okolicach urlopu, gdyż są to 2 osoby, wystarczy że jedna zachoruje i wszystko się sypie.
Nie mam pomysłu jak rozwiązać ten problem.

magda 718
Znawca
Znawca
 
Posty: 311
Dołączył(a): 2010-10-14, 12:30

Postprzez magda 718 » 2012-02-20, 12:41

agat78 napisał(a):Czyli jak w dzień powszedni skończy pracę o 15:30 a potem będzie jeszcze pracował od 17:00-18:00 to za tą godzinę odbiera wolne?

Tak, w takim samym wymiarze i na swój wniosek.
Wdszystko jest napisane w art. 42 pkt 4 ups.
magda

20161024caiyan
Znawca
Znawca
 
Posty: 527
Dołączył(a): 2016-10-28, 08:33

Postprzez 20161024caiyan » 2016-10-28, 09:57



Powrót do Czas pracy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość