Dokumentacja czasu pracy, planowanie pracy, praca nadliczbowa, praca w dni wolne, systemy i rozkłady czasu pracy

Moderatorzy: admin, RobertP, notosiup

ENIGMA
Początkujący
Początkujący

NN, a nadgodziny - czy tak można?

Postprzez ENIGMA » 2016-07-01, 23:45

Witam,

Czy mogę w poniższym przykładzie pracownikowi nieobecnemu w pracy (nieobecność nieusprawiedliwiona - NN) wypracowane nadgodziny (nadgodziny wypracowane przed lub po NN) przenieść do godzin nieobecności (norma 8h) bez wypłaty dodatku 50%?

Czas pracy:

1. poniedziałek - NN
2. wtorek - 10h
3. środa - 10h
4. czwartek - 10h
5. piątek - 10h

Przy założeniu, że mamy już policzone wszystkie godziny w okresie rozliczeniowym to czy taka metoda jest zgodna z prawem pracy?

Czy można te 8h nadgodzin przenieść za nieobecność z poniedziałku?

Suma godzin przepracowanych łącznie będzie odpowiadała normie wynikającej z etatu (rozliczanie równoważne).

Wiem, że w przypadku nieobecności usprawiedliwionej należy pomniejszyć obowiązująca normę czasu pracy o ilość godzin wynikających z nieobecności, a wszystko to co jest wypracowane powyżej normy (każda kolejna godzina pow. 8h pracy) należy uznać za pracę w nadgodzinach - tutaj sprawa jest klarowna, ale zdarzają się sytuacje, że pracownicy potrafią zrobić NN po weekendzie mając już wcześniej wypracowane nadgodziny i nie mam praktyki jak to rozliczać.

ENIGMA
Początkujący
Początkujący

Re: NN, a nadgodziny - czy tak można?

Postprzez ENIGMA » 2016-07-02, 12:18

W poszukiwaniu samodzielnie rozwiązania trafiłem na takie opracowanie: http://www.kadry.abc.com.pl/czytaj/-/ar ... zasu-pracy, który częściowo potwierdza posiadaną przeze mnie wiedzę oraz pozwala na zabranie nadgodzin na poczet zaległej normy czasu pracy w związku z NN:

"Czas nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy nie obniża wymiaru czasu pracy pracownika w okresie rozliczeniowym. W wyniku nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy zmniejszeniu ulega liczba przepracowanych przez pracownika godzin w przyjętym okresie rozliczeniowym, nie ulega natomiast obniżeniu obowiązujący pracownika wymiar czasu pracy w tym okresie. Ma to istotne znaczenie przy ustalaniu liczby godzin nadliczbowych, jeżeli w danym okresie pracownik pracował ponad ustaloną rozkładem liczbę godzin pracy, a jednocześnie w tym samym okresie rozliczeniowym miał nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy."

Reklama
Kasia1973
Znawca
Znawca

Postprzez Kasia1973 » 2016-07-02, 22:07

według mnie zdecydowanie nie można., co potwierdza właśnie ten fragment artykułu, który zacytowałaś, rozumiem że w opisanym przez Ciebie przypadku pracownik miał zaplanowane 8 h pracy, a pracował po 10 h? w takim razie nastąpiło przekroczenie normy dobowej. Nie można odebrać czasu wolnego za pracę w nadgodzinach przed ich wystąpieniem. No chyba że np. wiesz iż będziesz musiała przyjść w wolną sobotę do pracy i weźmiesz wolny dzień przed tą pracującą sobotą - takie rozwiąznie jest dopuszczalne

ENIGMA
Początkujący
Początkujący

Postprzez ENIGMA » 2016-07-21, 20:37

Kasia1973 napisał(a):według mnie zdecydowanie nie można., co potwierdza właśnie ten fragment artykułu, który zacytowałaś, rozumiem że w opisanym przez Ciebie przypadku pracownik miał zaplanowane 8 h pracy, a pracował po 10 h? w takim razie nastąpiło przekroczenie normy dobowej. Nie można odebrać czasu wolnego za pracę w nadgodzinach przed ich wystąpieniem. No chyba że np. wiesz iż będziesz musiała przyjść w wolną sobotę do pracy i weźmiesz wolny dzień przed tą pracującą sobotą - takie rozwiąznie jest dopuszczalne

1) nadgodziny nie są planowane
2) nominalny czas pracy to 8h
3) pracownik z NN traci nadgodziny wypracowane przed powstaniem NN-ki

Tu nie chodzi Kasia1973 o odebranie wolnego za powstałe nadgodziny, ale za kompensatę w związku z równoważnym czasem pracy.

Na koniec okresu zliczam wszystkie godziny normatywne i to co wypracuje pracownik powyżej uznaje się wg wykładni prawa za godziny nadliczbowe.

Tak mi tłumaczył kiedyś inspektor PIP podczas kontroli, dlatego zgadzam się w części z treścią artykułu:

"Czas nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy nie obniża wymiaru czasu pracy pracownika w okresie rozliczeniowym. W wyniku nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy zmniejszeniu ulega liczba przepracowanych przez pracownika godzin w przyjętym okresie rozliczeniowym, nie ulega natomiast obniżeniu obowiązujący pracownika wymiar czasu pracy w tym okresie. Ma to istotne znaczenie przy ustalaniu liczby godzin nadliczbowych, jeżeli w danym okresie pracownik pracował ponad ustaloną rozkładem liczbę godzin pracy, a jednocześnie w tym samym okresie rozliczeniowym miał nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy."

Powrót do Czas pracy