Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
     Forum Forum
Pomoc Pomoc       Szukaj Szukaj       Użytkownicy Użytkownicy       Grupy Grupy            


Poprzedni temat «» Następny temat
Zwolnienie pracownika
Autor Wiadomość
Kasia1973

Pomógł: 109 razy
Dołączył: 15 Paź 2009
Posty: 2874
Wysłany: 2010-10-22, 14:31   

żeby się starać o świadczenie rehabilitacyjne pracownk musi otrzymac od pracodawcy wymagane przez ZUS dokumenty. Także jeżeli się zwróci po nie pracownik, to będziecie wiedzieć, czy się stara o świadczenie. Jak się stara, to nawet jak nie przyjdzie po 182 dniach choroby do pracy - musicie czekać na decyzję ZUS (wiadomo że to może potrwać niestety), stąd sądy ostrzegają przed zbyt pochopną decyzją o zwolnieniu pracownika z art. 53. Jeśli ZUS przyzna (nawet dużo później) świadczenie rehabilitacyjne (a pracodawca już zdąży zwolnić pracownika), to sąd przywróci go do pracy.
 
     
strzelno 
justynka

Dołączyła: 04 Mar 2009
Posty: 48
Wysłany: 2010-12-07, 16:41   

Witam, czy przy rozwiazaniu umowy o prace za porozumieniem stron pracownikowi przysluguje odprawa pieniezna?
Pracownik przepracowal 14 lat, wykorzystal zasilek rehabilitacyjny (182dni) w dn. 06.12.2010r., przed pojsciem na chorobowe otrzymal nagane pisemna za samowolne odejscie z miejsca pracy bez opowiedzenia i zgody przelozonego.
 
     
Kasia1973

Pomógł: 109 razy
Dołączył: 15 Paź 2009
Posty: 2874
Wysłany: 2010-12-08, 07:17   

odprawę ale jaką? Odprawa się należy kiedy zwalniacie pracownika z przyczyn jego niedotyczących (np. likwidacja stanowiska) i jest to jedyna przyczyna rozwiązania umowy. NIe ma znaczenia wtedy sposób rozwiązania umowy - za wypowiedzeniem przez pracodawcę czy za porozumieniem stron. No i musicie zatrudniać co najmniej 20 pracowników. Czy w tym wypadku tak jest?
 
     
strzelno 
justynka

Dołączyła: 04 Mar 2009
Posty: 48
Wysłany: 2010-12-08, 10:07   

Witam, zatrudniamy ponad 20 pracownikow (łącznie z pracownikami młodocianymi). Nie jest to likwidacja stanowiska, pracownica nie chciala wypowiedzenia z 3 m-cznym terminem tylko doszla z szefem do porozumienia ze rozwiazuje umowe za porozumieniem stron. Czy jest jakiś artykul czy paragraf odnośnie tej sytuacji z odprawami? Na odchodne zapytała się czy należy jej się 3 m-czna odprawa, z tytułu przepracowanych lat? Nie odp jej nic, bo nie jesteśmy pewni :/
 
     
Kasia1973

Pomógł: 109 razy
Dołączył: 15 Paź 2009
Posty: 2874
Wysłany: 2010-12-08, 10:09   

nie ma czegoś takiego jak odprawa za wypracowane lata, chyba że w waszym regulaminie jest taki zapis...Jest odprawa ale tylko wynikająca z ustawy o zwolnieniach grupowych z 2003 roku - w tym wypadku pracownik jej nie otrzyma. No i jeszcze odprawa emerytalna i rentowa (ale to jej chyba też się nie należy).
 
     
Grzywka

Dołączył: 07 Wrz 2010
Posty: 16
Wysłany: 2011-01-13, 08:14   

a ja mam inne pytanie, mamy pracownika na świadczeniu rehabilitacyjnym już ponad 3 miesiące nie ma go w pracy jak sformułować wypowiedzenie? czy macie może jakiś wzór? Czy należy jakoś uzasadniać to wypowiedzenie?
 
     
Kasia1973

Pomógł: 109 razy
Dołączył: 15 Paź 2009
Posty: 2874
Wysłany: 2011-01-13, 11:53   

jeśli minął okres pobierania zasiłku chorobowego (czyli 182 dni choroby) i 3 miesiące świadczenia rehabilitacyjnego...a on nie pojawia się w pracy, to możecie go zwolnić bez wypowiedzenia z art. 53 KP.
 
     
ola1234

Dołączył: 26 Sty 2011
Posty: 2
Wysłany: 2011-01-26, 18:54   

Witam
Mam podobną sytuacje z tym że pracownica była na zasiłku chorobowym 182 dni do 02 stycznia 2011 złozyła dokumenty do ZUS o przyznanie śwadczenia rehabilitacyjnego 20 stycznia dostała odpowiedź że jest częściowo niezdolna do pracy do dnia 28 luty 2012.
Co dalej z jej zatrudnieniem ?
I czy z ZUS powinny przyjść jakie dokumenty do zakładu pracy?
 
     
Kasia1973

Pomógł: 109 razy
Dołączył: 15 Paź 2009
Posty: 2874
Wysłany: 2011-01-27, 12:11   

ola1234 napisał/a:
że jest częściowo niezdolna do pracy do dnia 28 luty 2012
- czyli rozumiem że nie może pracować na danym stanowisku, ale nie ma też przyznanego świadczenia rehabilitacyjnego? dziwne...bo z czego ma żyć - nie nalezy jej się wynagrodzenie ani zasiłek....
ola1234 napisał/a:
Co dalej z jej zatrudnieniem ?
- trzeba czekać do 28 lutego, wtedy znowu wysłać pracownika na badania kontrolne - czy jest zdolny, czy nie. Jeśli zdolny - praca, jeśli nie....można zwolnić z art. 53 KP.
ola1234 napisał/a:
I czy z ZUS powinny przyjść jakie dokumenty do zakładu pracy?
- wiem , ze przysyła jak przyzna świadczenie rehabilitacyjne, ale czy jak nie przyzna to też przesyła???? nie wiem...nie miałam takiego przypadku.
 
     
Kasia1973

Pomógł: 109 razy
Dołączył: 15 Paź 2009
Posty: 2874
Wysłany: 2011-01-28, 14:32   

Problem z pracownikiem długo chorującym? Zobacz, co podpowie Sąd Najwyższy...
Choć pracownicy chorują przez cały rok, to obecny "sezon chorobowy" jest dobrą okazją, aby rozstrzygnąć najtrudniejsze dylematy, jeśli chodzi o pracownika długo chorującego. Proponujemy odpowiedzi, których nie wyczytasz wprost z przepisów -wynikają bowiem z wyroków Sądu Najwyższego.
1. Co zrobić, gdy nie ma jeszcze decyzji w sprawie świadczenia rehabilitacyjnego, a kończy się zasiłek chorobowy?
W takiej sytuacji pracownik - który nie ma jeszcze wydanej decyzji w sprawie przyznania świadczenia rehabilitacyjnego - nie jest teoretycznie chroniony przed zwolnieniem. Warto jednak zaczekać z jego zwolnieniem do czasu wydania decyzji w sprawie świadczenia rehabilitacyjnego. Może ono bowiem być przyznane z mocą wsteczną, od 183. dnia choroby - i wówczas okazałoby się, że zwolniony został pracownik w okresie ochronnym.
Zdaniem Sądu Najwyższego:
Ochrona stosunku pracy pracownika niezdolnego do pracy wskutek choroby obejmuje okres pierwszych trzech miesięcy pobierania świadczenia rehabilitacyjnego, choćby pracownik nie mógł wobec pracodawcy wykazać korzystania z tego świadczenia bezpośrednio po okresie pobierania zasiłku chorobowego (art. 53 § 1 pkt 1 lit. b k.p.).
Wyrok SN z 6 kwietnia 2007 r., II PK 263/06, OSNP 2008/9-10/128
Uwaga! Ochrona przed rozwiązaniem umowy w trybie art. 53 dotyczy tylko 3 pierwszych miesięcy (90 dni) pobierania świadczenia rehabilitacyjnego. Jeśli przyznano je pracownikowi na dłuższy okres, można więc go zwolnić od 91 dnia pobierania świadczenia. Jeśli zaś pracownik otrzymał świadczenie rehabilitacyjne tylko na 3 miesiące, trzeba przed zwolnieniem go upewnić się, że nie odzyskał zdolności do pracy (np. przedłużono świadczenie, przyznano rentę, lekarz na badaniach kontrolnych nie stwierdził zdolności do pracy). Z kolei w przypadku przyznania renty po 182 dniach choroby czy po świadczeniu rehabilitacyjnym (lub ubiegania się o rentę o ile nie przyznano świadczenia rehabilitacyjnego) ochrona nie obowiązuje i można zwolnić pracownika w trybie art. 53 kp.
Ale uwaga! Jeśli pracodawca nie skorzysta z prawa zwolnienia pracownika z powodu długotrwałej choroby (z art. 53 kp), a pracownik np. po 6 miesiącach pobierania świadczenia rehabilitacyjnego stawi się w pracy, nie można już zwolnić go w trybie art. 53, lecz trzeba skierować na badania kontrolne i - jeśli jest zdolny do pracy - dopuścić do pracy (a jeśli go zwalniać - to już za wypowiedzeniem i z innego, uzasadnionego powodu, np. likwidacji działu w trakcie jego choroby). Patrz na ten temat: wyrok SN z 17 lipca 2009, I PK 39/09.
 
     
erta_re

Dołączył: 16 Lis 2010
Posty: 122
Wysłany: 2011-02-01, 12:31   

Kasia1973 napisał/a:
.
ola1234 napisał/a:
I czy z ZUS powinny przyjść jakie dokumenty do zakładu pracy?
- wiem , ze przysyła jak przyzna świadczenie rehabilitacyjne, ale czy jak nie przyzna to też przesyła???? nie wiem...nie miałam takiego przypadku.


jeśli ZUS nie przyzna pracownikowi świadczenia rehabilitacyjnego, to przysyła decyzję w tej sprawie do zakładu pracy, do zainteresowanego pracownika i do właściwego inspektoratu ZUS
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Strona wygenerowana w 0.11 sekundy. Zapytań do SQL: 16