Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
     Forum Forum
Pomoc Pomoc       Szukaj Szukaj       Użytkownicy Użytkownicy       Grupy Grupy            


Poprzedni temat «» Następny temat
Opieka nad dzieckiem do 14 lat
Autor Wiadomość
jolantan
[Usunięty]

  Wysłany: 2008-04-08, 13:11   Opieka nad dzieckiem do 14 lat

Kolega z pracy chce wykorzystać opiekę nad dzieckiem do 14 lat (zgodnie z kp przysługuje 2 dni). Czy należy mu się w przypadku, kiedy jego żona jest osobą bezrobotną i opiekuje się dzieckiem?
 
     
Agsza
[Usunięty]

Wysłany: 2008-04-09, 07:43   

Witam
Jak najbardziej ma prawo do wykorzystania dwóch dni na opiekę. Tylko w przypadku gdyby jego żona pracowała i korzystała z tego prawa on nie mógłby z niego korzystać.
Bycie bezrobotną nie ma wpływu na korzystanie przez męża z dwóch dni na opiekę :-)

art 189 1 KP - uprawnienia rodziców lub opiekunów

Pozdrawiam :-)
 
     
pracownik biuro
[Usunięty]

  Wysłany: 2008-04-15, 13:30   Opieka nad dzieckiem do 14 lat

Czy pracownik domagający się owych 2 dniu urlopu powinien złożyć odpowiedni wniosek urlopowy (dodam, że u nas w firmie dostępne są wnioski: u. wypoczynkowy, u. bezpłatny, u. okolicznościowy) firma zatrudnia młodych ludzi.
Z 25 pracowników, tylko dwie osoby posiadają potomstwo (dzieci w wieku do lat 2)
Może macie wzór takiego wniosku?
Kolejne moje pytanie dotyczy tego, czy powinnam dołączyć ten wniosek do listy obecności przy przesyłaniu (listy o.) do biura rachunkowego?
 
     
anita.p 


Pomogła: 6 razy
Dołączyła: 21 Lis 2007
Posty: 494
Skąd: pomorskie
Wysłany: 2008-04-15, 16:19   

Ewi nie ma jednolitego obowiązującego wzoru wniosku o udzielenie zwolnienia od pracy na podst. art. 188 KP, niemniej jednak w rozporządzeniu MPiPS z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika
jest mowa o konieczności przechowywania w aktach osobowych pracownika (w części B) oświadczenia pracownika o zamiarze lub o braku zamiaru korzystania z uprawnień określonych między innymi w powyższych przepisach.
 
     
Gość

Wysłany: 2008-04-16, 13:02   

Ewi,
w wielu firmach stosuje się praktykę, że na dni z rt 188 KP stosuje się takie same wnioski jak na urlop wypoczynkowy - z zanaczeniem oczywiście, że ten dzień dotyczy wolnego z tytuł art 188KP.

Pozdrawiam
 
     
pracownik biuro
[Usunięty]

Wysłany: 2008-04-16, 13:22   

dziękuję za pomoc :-)
 
     
edusia
[Usunięty]

Wysłany: 2008-06-13, 22:50   

czy opieka nad dzieckiem w wymiarze 2 dni przysluguje matce kilkumiesiecznego dziecka? nie znalazlam nigdzie przepisu potwierdzjacego ani zaprzeczającego temu wiec prosze o pomoc. ( niektórzy twierdza że matce dziecka w wieku do 1 roku należy sie tylko 1 dzień- dla mnie to bzdura ale wole sie upewnic)
 
     
marzena
[Usunięty]

Wysłany: 2008-06-16, 15:32   

edusia napisał/a:
niektórzy twierdza że matce dziecka w wieku do 1 roku należy sie tylko 1 dzień- dla mnie to bzdura ale wole sie upewnic

a jeszcze inni twierdzą, że należy wykorzystać po 1 dniu w każdym półroczu. To też bzdura :-)
Edusio,
przysługuje Ci w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy na 2 dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.
Możesz wykorzystać je łącznie lub po 1 dniu, wg Twojego uznania - art.188 kp.
Pozdrawiam
 
     
edusia
[Usunięty]

Wysłany: 2008-06-17, 17:54   

dokładnie z tym wykorzystaniem każdego dnia opieki w półroczu tez juz sie spotkałam każdy wymyśła swoje . Dziękuję Marzenko za pomoc! dla mnie już wszystko jasne pozdr. :-D
 
     
Gość

Wysłany: 2008-07-15, 06:42   

Jak oznaczyć na liście obecności opiekę nad dzieckiem (OND?)
 
     
marzena
[Usunięty]

Wysłany: 2008-07-15, 07:13   

Gość napisał/a:
Jak oznaczyć na liście obecności opiekę

W liście obecności najprościej jak tylko można. Wystarczy "Op."
Natomiast w programie kadrowo-płacowym musisz posługiwać się kodami.
Pozdrawiam.
 
     
Gość

Wysłany: 2008-07-15, 09:42   

dzięki, listę przekazujemy do biura rachunkowego, chciałam poprawnie nanieść oznaczenia.
 
     
Gość

Wysłany: 2008-08-14, 10:06   

czy wniosek o dzień opieki wkładamy do akt osobowych czy dołaczamy pod ewidencje urlopowa
 
     
nescafe
[Usunięty]

Wysłany: 2008-08-17, 09:55   

a czy to prawda żeby skorzystac z tych dwóch dni na opiekę na dziecko, czy osoba korzystajaca z nich musi przedstawic zaświadczenie z zakładu pracy męża że on zrzeka się z tych dwóch dni opieki na dziecko? czy bez takiego zaświadczenia też mogę korzystace?
 
     
Gość

Wysłany: 2008-08-17, 10:44   

Witaj,

Z tego co wiem każda firma wypracowała swoją praktykę. U nas poprzednia kadrowa, kazała przy każdorazowym wypełnianiu wniosku o opiekę pisać ,, żona nie korzysta''. Wiem , że PIP zakwestionowała ten sposób postępownia. Myślę, ze najlepiej jest , aby osoba zamierzajaca korzystać z opieki w danym roku napisała takie oświadczenie o zamiarze korzystania z opieki lub się jego zrzeczenia .

Pozdrawiam
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Strona wygenerowana w 0.1 sekundy. Zapytań do SQL: 16