Ogólne zagadnienia dotyczące praktyki stosowania przepisów z zakresu prawa pracy, ubezpieczeń społecznych, ubezpieczenia zdrowotnego, hr

Moderatorzy: admin, RobertP, anita.p

Sybil
 

regulamin wynagradzania

Postprzez Sybil » 2008-10-16, 13:26

Czy można w regulaminie wynagradzania zapisać iż dodatek nie jest pomniejszany za czas choroby i jest wliczany do podstawy zasiłku chorobowego?
Czy taki zapis jest ważniejszy od przepisów ogólnie obowiązujących?

Sybil

hadron
Znawca
Znawca
 
Posty: 455
Dołączył(a): 2008-09-25, 08:42
Lokalizacja: podkarpackie

Re: regulamin wynagradzania

Postprzez hadron » 2008-10-16, 14:40

Sybil napisał(a):Czy można w regulaminie wynagradzania zapisać iż dodatek nie jest pomniejszany za czas choroby i jest wliczany do podstawy zasiłku chorobowego?
Czy taki zapis jest ważniejszy od przepisów ogólnie obowiązujących?

Sybil


Przepisy regulaminu nie mogą być sprzeczne z przepisami prawa wyższej rangi (np. rozporządzeniami, ustawami) oraz nie mogą być sprzeczne lub w sposób mniej korzystny regulować sytuacji pracownika lub spraw z zakresu prawa pracy niż K.P. i przepisy branżowe.

Więc jeżeli reg. pracy reguluje tą kwestię korzystniej i nie jest ona sprzeczna z zapisem ustawowym to można taki zapis wprowadzić.

Napisz proszę o jaki dodatek chodzi i w jaki sposób regulują go przepisy prawa albo jak przepisy te zaliczają ten dodatek (jeżeli w ogóle jest taka norma prawna).

Reklama
sybil
 

Postprzez sybil » 2008-10-16, 15:01

Chodzi, konkretnie o premię uznaniową, z zysku, która jest wypłacana niezależnie od tego czy pracownik choruje czy nie a przepisy

USTAWY z dnia 25 czerwca 1999 r.
o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa
Art. 41. 1. [2] Przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego nie uwzględnia się składników wynagrodzenia, jeżeli postanowienia układów zbiorowych pracy lub przepisy o wynagradzaniu nie przewidują zmniejszania ich za okres pobierania zasiłku.

Co jeżeli taki zapis niezgodny z ustawą istnieje w regulaminie wynagradzania?

hadron
Znawca
Znawca
 
Posty: 455
Dołączył(a): 2008-09-25, 08:42
Lokalizacja: podkarpackie

Postprzez hadron » 2008-10-16, 17:18


hadron
Znawca
Znawca
 
Posty: 455
Dołączył(a): 2008-09-25, 08:42
Lokalizacja: podkarpackie

Postprzez hadron » 2008-10-17, 08:39

Jeżeli dodatek nie jest pomniejszany za czas choroby to nie może stanowić podstawy zasiłku chorobowego.
Tak więc dodatek gdy jest pomniejszany za czas choroby i to wtedy jest wliczany do podstawy zasiłku chorobowego.
W Twoim przypadku dodatek jest wypłacany w całości i nie może on wchodzić do podstawy zasiłku chorobowego – taki zapis winien znajdować się w regulaminie wynagradzania i jest zgodny z przepisami prawa.

Ważna rzecz i nowość !!!!
Zobacz wyrok TK z 24.6.2008 r., SK 16/06 i wyjaśnienia ZUS
i wyjaśnienia
http://www.zus.pl/default.asp?id=1&p=1&idk=757

Sybil
 

Postprzez Sybil » 2008-10-17, 09:27

OK dziękuję za wyjaśnienia

Pozdrawiam



Powrót do Prawo pracy w praktyce - tematy ogólne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron