Ogólne zagadnienia dotyczące praktyki stosowania przepisów z zakresu prawa pracy, ubezpieczeń społecznych, ubezpieczenia zdrowotnego, hr

Moderatorzy: admin, RobertP, anita.p

kzychu

pracodawca może wpływać na to jak spędzam swój wolny czas??

Postprzez kzychu » 2009-10-08, 13:31

Witam,

Właśnie dostałem do podpisania nowy regulamin w mojej firmie. W regulaminie tym natknąłem się na zapis, w którym było napisane mniej więcej, że pracownik powinien uzyskać pisemną zgodę swojego przełożonego na podjęcie w innym przedsiębiorstwie zajęcia zarobkowego. Czyli jakbym chciał po godzinach swojej pracy iść pracować do innej firmy, to pracodawca musi się na to zgodzić. Rozumiem, jeżeli byłaby to praca w firmie konkurencyjnej (bo taki zapis również jest w regulaminie), ale jakąkolwiek pracę?

Nie podoba mi się taki zapis, dlatego chciałbym się Was zapytać:
- czy jest to w ogóle zgodne z prawem pracy?
- czy jest jakaś możliwość na niepodpisanie takiego regulaminu (która oczywiście nie wiązałaby się z ryzykiem, że jak nie podpiszę tego regulaminu, to mnie zwolnią)?

Z góry dzięki za pomoc,
Pozdrawiam,
Krzysiek

ITD-PIP.pl

Postprzez ITD-PIP.pl » 2009-10-12, 13:00

Pracownik ma obowiązek powiadomić pracodawcę o pracy u innego przedsiebiorcy ze względu na wymiar pracy, który musi być kontrolowany i jest sumowany z obu firm lub napisac oswiadczenie, że nie pozostaje w stosunku pracy u innego pracodawcy.

Kodeks pracy okresla czas wolny jako czas gdzie parcownik SWOBODNIE zarządza swoim czasem - zatem może robic co chce - również pracować np. na zlecenie w innej firmie. Czas wolny to czas wolny - dopóki inna praca nie koliduje z innymi zapisami (praca u konkurencji, brak odpowiedniego wypoczynku, niedbalstwo) to pracodawca nie może wymagać takiej zgody. Jeśli chce korztstać z dyspozycyjności pracownika zleca mu dyżur - ale wtedy jest to odpowiednio zapisane i wynagradzane, czasy niewolnictwa dawno mineły - podpisac możesz, ale zapis niezgodny z Kodeksem pracy nie obowiązuje - jedyne co cię może spotkać to represje wewnętrzne - lub zwolnienie pod byle pretekstem... życie jest życiem i zawsze można jakoś "represjonować" pracownika.

Reklama

gonek

Re: pracodawca może wpływać na to jak spędzam swój wolny cza

Postprzez gonek » 2019-05-15, 18:48

Nie spotkałam się z takim czymś. Na pewno bywają zapisy o zakazie konkurencji, ale nie wiem czy to również pod to podchodzi.

Powrót do Prawo pracy w praktyce - tematy ogólne