Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
     Forum Forum
Pomoc Pomoc       Szukaj Szukaj       Użytkownicy Użytkownicy       Grupy Grupy            

Poprzedni temat «» Następny temat
jak się oblicza chorobowe na pół etatu??
Autor Wiadomość
arbitekt
[Usunięty]

Wysłany: 2009-10-25, 13:10   jak się oblicza chorobowe na pół etatu??

Mam problem. Pracując na pełny etat, wynagrodzenia chorobowego jest 80%, a jak jest pracując na pół etatu?? Pracodawca mówi że pracując na pół etatu wynagrodzenia chorobowego jest 40%. Wydaje mi się że nie ma racji, pomijam fakt, że pracownik jest zatrudniony na pół etatu a pracuje w pełnym wymiarze czasu pracy-5 dni w tygodniu 8 godzin dziennie, a w sobotę 4 godziny. Czy przy pracy na pół etatu chorobowego jest 80% czy 40%??

martha10
[Usunięty]

Wysłany: 2009-10-25, 21:54   

Na pół etatu chorobowe wynosi również 80%. prcodawca nie ma racji....
A to, że pracownik pracuje faktycznie w pełnym wymiarze czasu pracy nie ma znaczenia w tej kwestii, liczy się fakt, na jakie wymiar jest zgłoszony do ZUS.

martha10
[Usunięty]

Wysłany: 2009-10-25, 22:36   

Na wszelki wypadek napisze dokładniej,chociaż wiem,ze na pewno to wiesz...
Zgodnie z Art. 45. 1. Ustawy zasiłkowej - podstawa wymiaru zasiłku chorobowego z tytułu pracy w pełnym wymiarze czasu pracy nie może być niższa od kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę, po odliczeniu kwoty odpowiadającej 13,71 % tego wynagrodzenia (...)
Do powyższego przepisu analogicznie stosuje się zapis z Art. 8. 1. Ustawy o minimalnym wynagrodzeniu, że jeżeli pracownik jest zatrudniony w niepełnym miesięcznym wymiarze czasu pracy, wysokość minimalnego wynagrodzenia ustala się w kwocie proporcjonalnej do wymiaru zatrudnienia
Dla osoby zatrudnionej na 1/2 etatu kwota minimalnej podstawy zasiłku chorobowego wynosi w br. 1/2 z 1276 zł tj. 638,00 zł - 13,71 %

arbitekt
[Usunięty]

Wysłany: 2009-10-26, 07:04   re.

Tak o tym dowiedziałem się z innego źródła. Wyżej w/w temat nie tyczy się mnie, tylko mojej dziewczyny. Zdarza że człowiek może zachorować, a potem dylemat, iść na chorobowe, męczyć się w pracy czy może urlop-jeśli pracodawca tak niekorzystnie przedstawia wynagrodzenie za chorobowe. Pracodawca jest prywaciarzem właścicielem dwóch małych sklepów i raczej kombinuje jak zarobić kosztem pracowników- i wymyśla swoje teorie. Byłem pewien że pracodawca kłamie odnośnie wymyślonych 40% chorobowego. Z tego co mi się wydaje prawo pracy jakie obowiązuje w naszym kraju, jest takie samo dla prywaciarzy jak i innych pracodawców.

Odpowiedz do tematu