Wypowiadanie umów, rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia, rozwiązanie umowy za porozumieniem stron, rozwiązanie umowy przez pracownika, ochrona przed zwolnieniem, wygaśnięcie stosunku pracy
krasus
 

Rozwiązanie stosunku pracy - likwidacja oddziału

Postprzez krasus » 2010-02-26, 08:40

Witam,
moja Żona pracuje od 2,5 roku w jednym z oddziałów ogólnopolskiej firmy. Wiąże ją z firmą umowa o pracę na 3-letni czas określony (do 04.12.2010). W ostatnich dniach do udziału przyjechali Dyrektorzy i wręczyli wypowiedzenia 7 na 9 zatrudnionym pracownikom. Jedna z niezwolnionych pracownic przebywa na urlopie wychowawczym a drugi pracownik zostanie handlowcem regionalnym zatrudnionym w innym oddziale (Jego przesunięcie nastąpi z dniem wypowiedzenia umowy o najem.
Wypowiedzenie wręczone przez pracodawcę pracownikom nie zawiera powodu z jakiego są Oni zwalniani. w związku z powyższym mam takie pytania:
1. czy Żona może żądać zmiany treści wypowiedzenia o zawarcie w nim adnotacji na temat powodu zwolnienia jakim jest likwidacja oddziału,
2. czy likwidacja oddziału (jedyny w tym województwie) jest równa likwidacji zakładu pracy.
3. czy pracownicy w w/w wypadku mają prawo do odprawy mimo iż liczba zwalnianych osób jest mniejsza niż w przypadku zwolnień grupowych,
4. czy pracownikom w takim przypadku przysługują jakieś pakiety antykryzysowe.

Proszę o odpowiedź,
Pozdrawiam
krasus
Ostatnio edytowano 2015-06-08, 21:46 przez krasus, łącznie edytowano 1 raz

Kasia1973
Znawca
Znawca
 
Posty: 3527
Dołączył(a): 2009-10-15, 08:20

Postprzez Kasia1973 » 2010-02-26, 09:00

1. czy Żona może żądać zmiany treści wypowiedzenia o zawarcie w nim adnotacji na temat powodu zwolnienia jakim jest likwidacja oddziału, - może poprosić , ale nie muszą się zgodzić,
2. czy likwidacja oddziału (jedyny w tym województwie) jest równa likwidacji zakładu pracy - to jest likwidacja oddziału a nie zakładu
3. czy pracownicy w w/w wypadku mają prawo do odprawy mimo iż liczba zwalnianych osób jest mniejsza niż w przypadku zwolnień grupowych - mają prawo, jeśli pracodawca zatrudnia powyżej 20 pracowników
4. czy pracownikom w takim przypadku przysługują jakieś pakiety antykryzysowe - a co to jest pakiet antykryzysowy? o niczym takim nie słyszałam....

Reklama
krasus
 

Postprzez krasus » 2010-02-26, 09:19

Firma, w której pracują zatrudnia około 100 osób w tym oddziale było zatrudnionych 9 osób z czego jedna w dalszym ciągu pozostaje na urlopie wychowawczym a jedna zostaje do momentu wypowiedzenia umowy o najem lokalu.

Można prosić przytoczenia jakiegoś umocowania prawnego na podstawie, którego będzie mogła wnosić o wypłatę odprawy? Czy pracodawca ma obowiązek wypłaty odpraw czy tylko to będzie Jego dobra wola.

Pakiety antykryzysowe podobno dot. szkoleń pracowników, których się pozbawia miejsca pracy, warunkiem rzekomo jest w wypowiedzeniu ujęcie faktu iż zostało ono spowodowane likwidacją zakładu/oddziału.

Pzdrawiam

Kasia1973
Znawca
Znawca
 
Posty: 3527
Dołączył(a): 2009-10-15, 08:20

Postprzez Kasia1973 » 2010-02-26, 09:28

Można prosić przytoczenia jakiegoś umocowania prawnego na podstawie, którego będzie mogła wnosić o wypłatę odprawy? Czy pracodawca ma obowiązek wypłaty odpraw czy tylko to będzie Jego dobra wola - ma obowiązek, jeśli tego nie zrobi to niestety nie pozostaje nic innego jak sąd pracy....Jak to jest likwidacja oddziału to trudno będzie udowodnić pracodawcy w sądzie, że zwolnił z innego powodu...Podeprzeć się ustawą z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników.

Pakiety antykryzysowe podobno dot. szkoleń pracowników, których się pozbawia miejsca pracy, warunkiem rzekomo jest w wypowiedzeniu ujęcie faktu iż zostało ono spowodowane likwidacją zakładu/oddziału - być może, ale trzeba by było poszukać, poszperać gdzieś...może w samej ustawie antykryzysowej?

krasus
 

Postprzez krasus » 2010-02-26, 13:10

Kasia1973 napisał(a):Podeprzeć się ustawą z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników.


Można prosić o podanie nr Art. oraz pkt. o tym traktującego?

P.S.
czy o odprawę trzeba się w jakiś szczególny sposób ubiegać (stosować jakieś pisma) czy pracodawca sam jest zobowiązany wypłacić ją w jakiś konkretnym terminie, a w razie Jej nie wypłacenia rozumiem, iż sprawę należy oddać do Sądu Pracy?

Kasia1973
Znawca
Znawca
 
Posty: 3527
Dołączył(a): 2009-10-15, 08:20

Postprzez Kasia1973 » 2010-02-26, 13:26

Prawo do odprawy pieniężnej przysługującej pracownikowi w związku z rozwiązaniem z nim stosunku pracy z przyczyn niedotyczących pracownika wynika z art. 8 ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz. U. Nr 90, poz. 844 z późn. zm.) - dalej u.r.s.n.p. Przepisy tego aktu stosuje się w razie konieczności rozwiązania przez pracodawcę zatrudniającego co najmniej 20 pracowników stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, w drodze wypowiedzenia dokonanego przez pracodawcę, a także na mocy porozumienia stron, jeżeli w okresie nieprzekraczającym 30 dni zwolnienie obejmuje co najmniej:
- 10 pracowników, gdy pracodawca zatrudnia mniej niż 100 pracowników,
- 10% pracowników, gdy pracodawca zatrudnia co najmniej 100, jednakże mniej niż 300 pracowników,
- 30 pracowników, gdy pracodawca zatrudnia co najmniej 300 lub więcej pracowników.
Odprawa przewidziana w art. 8 u.r.s.n.p. przysługuje pracownikowi zawsze, gdy jest on zwalniany w ramach tzw. zwolnień grupowych, ale w niektórych sytuacjach także w przypadku zwolnień indywidualnych. W przypadkach rozwiązania umów o pracę na czas określony w warunkach zwolnień indywidualnych w rozumieniu u.r.s.n.p. pracodawcy często zadają sobie pytanie, czy skoro nie muszą w wypowiedzeniu umowy wskazywać jego przyczyny, to czy muszą wobec tego wypłacać pracownikom odprawę.
Jak wskazuje się w literaturze, nie może budzić wątpliwości to, że jeśli u podstaw dokonania wypowiedzenia tego rodzaju umowy na czas określony leżą jedynie okoliczności, które nie wiążą się bezpośrednio z osobą pracownika (przyczyny niedotyczące pracownika), pracownik ma prawo do odprawy, o której mowa w art. 8 u.s.z.r., niezależnie od tego, że pracodawca nie ma obowiązku wskazać w oświadczeniu o jej wypowiedzeniu przyczyny tego wypowiedzenia. Jeśli pracodawca odmówi wypłaty przedmiotowego świadczenia, pracownik będzie miał podstawy do dochodzenia swoich praw przed sądem.
Dotyczy to także umowy o pracę zawartej na okres próbny, która jest szczególnym rodzajem umowy terminowej. Brak wymogu istnienia przyczyny wypowiedzenia tej umowy nie pozbawia pracownika prawa do odprawy, o której mowa w art. 8 u.s.z.r., jeśli u podstaw dokonania wypowiedzenia tego rodzaju umowy leżą jedynie przyczyny niedotyczące pracownika.

krasus
 

Postprzez krasus » 2010-02-26, 14:09

bardzo dziękuję za odpowiedzi.
Żona dostała pozytywne referencje więc raczej nie można mówić o jakichkolwiek zaniedbaniach z Jej strony.
Przyczyną likwidacji oddziału jest rzekomo zła kondycja finansowa związana z niskimi obrotami generowanymi przez ten oddział.
Żona nie miała bezpośredniego wpływu na wysokość obrotu, gdyż była zatrudniona jako pracownik biurowy.

Jeszcze jedno.
Czy pracodawca sam z siebie powinien wypłacić odprawę czy trzeba się do Niego zwrócić z pisemną prośbą.
Doczytałem, iż powinna ona być wypłacona w chwili wypłacenia wynagrodzenia za ostatni przepracowany okres pracy.

Pozdrawiam

Kasia1973
Znawca
Znawca
 
Posty: 3527
Dołączył(a): 2009-10-15, 08:20

Postprzez Kasia1973 » 2010-02-26, 14:38

powinna ona być wypłacona w chwili wypłacenia wynagrodzenia za ostatni przepracowany okres pracy. - tak jest. Jak tego nie zrobi wtedy należy się upomnieć.

krasus
 

Postprzez krasus » 2010-02-26, 15:01

bardzo dziękuję za informacje

Pozdrawiam
krasus

kadry płace
Znawca
Znawca
 
Posty: 678
Dołączył(a): 2015-08-26, 11:43

Re: Rozwiązanie stosunku pracy - likwidacja oddziału

Postprzez kadry płace » 2016-03-09, 19:13

Szukasz porady z zakresu kadr, płac, zus? Potrzebujesz wiarygodnej opinii eksperta z rekomendacją działań, które trzeba podjąć aby uniknąć problemów z rozwiązaniem stosunku pracy w przypadku likwidacji działu?
Tutaj znajdziesz rozwiązanie http://www.portalkadrowy.pl/dostep-test ... cid=K000A1
Dostęp na 5 dni za darmo do największego portalu specjalistów ds. kadrowo-płacowych.

kakakaoo
Doświadczony
Doświadczony
 
Posty: 98
Dołączył(a): 2018-04-25, 08:18

Re: Rozwiązanie stosunku pracy - likwidacja oddziału

Postprzez kakakaoo » 2018-04-25, 11:47

coach factory outlet online
cheap ray ban sunglasses
louis vuitton
jordan shoes
tory burch outlet store
coach factory outlet
coach factory outlet
polo ralph lauren
uggs
yeezy boost
ralph lauren outlet
ugg outlet
air max 97
yeezy boost
kate spade bags
oakley sunglasses
adidas superstar
supreme clothing
longchamp handbags
oakley sunglasses
pandora charms
kevin durant shoes
polo ralph lauren outlet
kate spade outlet
ferragamo shoes
jordan shoes
uggs outlet
adidas yeezy
jordan shoes
pandora
birkenstock outlet
tory burch outlet
michael kors handbags
canada goose
cheap mlb jerseys
canada goose jackets
louis vuitton outlet store
ralph lauren sale clearance
louis vuitton handbags
canada goose outlet
tiffany outlet
prada outlet
coach outlet
nike air max
supreme clothing
mulberry outlet
timberland boots
adidas yeezy
michael kors outlet clearance
yeezy boost
new balance shoes
polo ralph lauren outlet
moncler jackets
skechers shoes
fitflops sale
uggs outlet
ecco shoes for men
cheap jordans
canada goose sale
michael kors outlet
michael kors outlet clearance
nike outlet
nike air max outlet
michael kors outlet
uggs
nike outlet
ugg outlet
jordan retro 11
tiffany and co
pandora charms sale
coach outlet store
mulberry uk
mbt shoes
ugg boots
canada goose jackets
cheap oakley sunglasses
coach outlet
kate spade outlet store
fitflops sale clearance
polo outlet
ugg outlet
nike outlet
canada goose jackets
cheap ray ban sunglasses
air jordans
red bottom shoes
timberland outlet
coach outlet
nike huarache
ralph lauren outlet
polo ralph lauren outlet
yeezy boost
tory burch outlet
canada goose outlet
polo ralph lauren outlet online
converse outlet store
gucci handbags outlet
abercrombie and fitch
polo ralph lauren outlet
coach outlet online
hollister clothing
canada goose outlet
valentino shoes
gucci outlet
fitflops
louboutin shoes
ray ban sunglasses discount
coach canada
adidas yeezy
ralph lauren outlet
hermens bags
michael kors outlet clearance
polo ralph lauren outlet online
converse shoes
coach outlet
fitflops
pandora charms
coach outlet
coach factory outlet
supreme clothing
ray ban sunglasses discount
coach outlet
replica watches
valentino shoes
pandora charms uk
cheap jordans free shipping
mbt shoes
ralph lauren outlet
tiffany and co
moncler outlet
birkenstocks
prada handbags
cheap nike air max
air max 2017
michael kors factory outlet
pandora charms
michael kors outlet
uggs
toms outlet
philipp plein shirt
fitflops
canada goose uk
coach outlet online
canada goose outlet
nike shoes
canada goose
christian louboutin
louis vuitton outlet online
birkenstock sandals
adidas shoes
oakley sunglasses sale
mcm handbags
cheap jordan shoes
vans store
coach outlet store
nike outlet online
michael kors outlet
pandora jewelry
coach factory outlet online
cheap nba jerseys
ray ban sunglasses
pandora charms
red bottoms shoes
cheap mlb jerseys china
adidas yeezy boost
nfl jerseys wholesale
christian louboutin outlet
michael kors outlet online
nike store
jordan shoes
salvatore ferragamo
michael kors outlet canada
fred perry
coach outlet
toms shoes
jordan retro
oakley sunglasses outlet
cheap ray bans
oakley sunglasses
polo ralph lauren outlet online
coach outlet
kate spade outlet store
moncler outlet
harden vol 1
discount oakley sunglasses
cheap nfl jerseys
nike zoom
adidas yeezy boost
timberland boots
adidas yeezy boost
ray ban sunglasses
yeezy 350 boost
adidas nmd
kate spade
new balance outlet
cheap uggs
jordan shoes
michael kors outlet
moncler jackets
michael kors outlet
coach outlet store
kate spade outlet
ray ban sunglasses
nike shoes
mont blanc
michael kors outlet
pandora jewelry
canada goose sale
oakley sunglasses
cheap jordans for sale
adidas outlet
birkenstock sandals
canada goose outlet
michael kors outlet
ralph lauren sale clearance
cheap mlb jerseys
adidas superstar
yeezy boost
birkenstock shoes
coach factory outlet
cheap oakley sunglasses
coach outlet
ugg boots
abercrombie
cheap jordans
canada goose outlet
air jordan shoes
supra shoes
moncler outlet
mlb jerseys
pandora jewelry official site
canada goose
kate spade handbag
birkenstock sandals
air max 2018
pandora store
polo outlet store
ralph lauren
tory burch outlet
pandora jewelry
ray ban sunglasses
cheap oakley sunglasses
adidas campus
cheap oakley sunglasses
north face jackets
christian louboutin outlet
canada goose jackets uk
coach factory outlet
tory burch outlet online
pandora outlet
moncler jackets
ugg boots
nike shoes
pandora charms
coach factory outlet
coach outlet store
polo outlet
yeezy boost 350
ralph lauren outlet online
supra shoes
ugg outlet
coach factory outlet
canada goose outlet
ralph lauren outlet
canada goose jackets
timberland boots outlet
nike shoes for men
pandora charms
nba jerseys
christian louboutin outlet
coach outlet
canada goose uk
louis vuitton outlet online
air max 90
air jordan shoes
michael kors
uggs canada
canada goose uk
nmd adidas
salvatore ferragamo shoes
coach factorty outlet
canada goose outlet
coach outlet online
adidas shoes
christian louboutin shoes
coach outlet
canada goose outlet
timberland boots
adidas outlet
louis vuitton outlet
mont blanc pens
jordans
louis vuitton
vans shoes
gucci handbags
asics shoes
fitflops sale clearance
coach outlet
moncler coats
north face outlet
coach outlet
fitflops
ralph lauren sale
pandora jewelry
ugg boots on sale
timberland outlet
birkenstock sandals
coach outlet store online
mulberry handbags
ralph lauren outlet
birkenstock outlet
coach outlet
adidas originals
ugg australia
fitflops sale clearance
air jordans
ferragamo outlet
canada goose outlet
oakley sunglasses
adidas shoes
nike outlet
kate spade handbags
hermes handbags
tods outlet
coach outlet
adidas
kate spade
nike shoes
louboutin shoes
michael kors outlet
michael kors outlet
pandora charms
coach factory outlet
fitflops
canada goose sale
pandora outlet
canada goose uk
adidas nmd
puma shoes
oakley sunglasses
birkenstock
moncler jackets
hermes outlet
adidas nmd
canada goose jackets
michael kors
kate spade
air max 2019
ralph lauren
oakey sunglasses
kate spade outlet
coach outlet store online clearances
supreme new york
fitflops sale
birkenstock shoes
doudoune moncler
air max 2018
michael kors outlet clearance
fred perry polo
christian louboutin
ralph lauren outlet
coach factory outlet
moncler outlet
moncler outlet
nmd shoes
coach factory outlet
nike outlet online
hermes birkin
kobe bryant shoes
canada goose jackets
reebok shoes
ralph lauren uk
adidas shoes
coach factorty outlet
adidas outlet
pandora jewelry
oakley sunglasses
coach outlet store
moncler
pandora charms sale clearance
valentino shoes outlet
toms outlet
nike air max
cheap nfl jerseys
ugg outlet
longchamp outlet
michael kors handbags
moncler outlet
air max 97
longchamp outlet online
cheap jordans
mcm outlet
pandora jewelry outlet
adidas nmd shoes
nike shoes
adidas shoes
jordans
pandora jewelry
ugg boots on sale
coach outlet
polo ralph lauren outlet online
longchamp outlet
hermes bags
north face jackets
kate spade outlet
pandora outlet
coach outlet
moncler jackets
louis vuitton outlet
adidas nmd
pandora charms
moncler jackets outlet
cheap jordans
hermes handbags
ecco shoes
rolex watches
oakley sunglasses
burberry outlet
canada goose
philipp plein outlet
pandora charms sale clearance
louboutin shoes
air jordans
coach outlet
michael kors outlet
ultra boost
mbt
michael kors outlet clearance
mulberry bags
adidas yeezy
cheap jordans
burberry outlet store
adidas yeezy
nike air max
ralph lauren
canada goose uk
nike outlet store
michael kors outlet online
red bottoms
180425yueqin


Powrót do Rozwiązanie stosunku pracy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości