Stosunek pracy nauczycieli, stosunek pracy pracowników niepedagogicznych, dokumentacja kadrowa w oświacie, stanowiska kierownicze w oświacie, awans zawodowy, czas pracy pracowników oświaty, urlopy i zwolnienia od pracy pracowników oświaty, uprawnienia rodzicielskie pracowników oświaty

Moderatorzy: admin, RobertP, edzia

basiek
Początkujący
Początkujący
 
Posty: 13
Dołączył(a): 2011-05-18, 11:32

Przeniesienie na stanowisko kierownika gospodarczego

Postprzez basiek » 2011-08-16, 19:47

Witam!

W najbliższym czasie wybieram się do dyrektora z pismem o przeniesienie na stanowisko kierownika gospodarczego z dotychczasowego sekretarza szkoły. W lipcu ukończyłam studia pierwszego stopnia na kierunku administracja, co daje mi kwalifikacje do zajmowania tego stanowiska.
Poradźcie mi czy dobrze robię pisząc jako podstawę prawną

art. 20 (Pracownik samorządowy, który wykazuje inicjatywę w pracy i sumiennie wykonuje swoje obowiązki, może zostać przeniesiony na wyższe stanowisko (awans wewnętrzny),

i art. 36 p.1 (Pracownikowi samorządowemu przysługuje wynagrodzenie stosowne do zajmowanego stanowiska oraz posiadanych kwalifikacji zawodowych) ustawy o pracownikach samorządowych.

Jaka właściwie jest procedura?

[ Dodano: 2011-08-17, 08:15 ]
pomóżcie proszę
Ostatnio edytowano 2015-05-14, 00:11 przez basiek, łącznie edytowano 1 raz

magda 718
Znawca
Znawca
 
Posty: 311
Dołączył(a): 2010-10-14, 12:30

Postprzez magda 718 » 2011-08-17, 08:55

basiek napisał(a):art. 20 (Pracownik samorządowy, który wykazuje inicjatywę w pracy i sumiennie wykonuje swoje obowiązki, może zostać przeniesiony na wyższe stanowisko (awans wewnętrzny),

To daje pracodawcy prawo do awansowania pracownika powierzajac mu wyższe stanowisko bez ogłaszania konkursu zgodnie z ustawa o prac. samorządowych.
W Twoim przypadku, moim zdaniem źle robisz powołując sie na tę podstawę prawną, bo to jest prawo dla pracodawcy, a nie pracownika. Możesz poprosić, żeby Cie przeniósl na to stanowisko i wtedy on wpiszę tę podstawę (art.20), na podstawie którego Cie awansował.
basiek napisał(a):art. 36 p.1 (Pracownikowi samorządowemu przysługuje wynagrodzenie stosowne do zajmowanego stanowiska oraz posiadanych kwalifikacji zawodowych) ustawy o pracownikach samorządowych.

Tak jest, ale oprócz ustawy pracodawca musi miec wewnętrzny regulamin wynagradzania (napisany w oparciu o ustawe).I to regulamin obowiązuje w kwestii wynagradzania.
magda

Reklama
basiek
Początkujący
Początkujący
 
Posty: 13
Dołączył(a): 2011-05-18, 11:32

Postprzez basiek » 2011-08-17, 14:22

Moim zdaniem to jest dobra wola pracodawcy.
Regulamin można aneksować. U nas regulamin był utworzony ściśle pod stanowiska, które były już. Nic chyba nie stoi na przeszkodzie, aby zamiast sekretarza szkoły wpisać do tabeli kierownika gospodarczego.
W statucie szkoły mamy napisane, że dyrektor szkoły decyduje ile utworzyć stanowisk kierowniczych.
Dzięki za odpowiedź. Pozdrawiam



Powrót do Kadry w oświacie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron