Urlop wypoczynkowy, urlop okolicznościowy, urlop na żądanie, urlop macierzyński i wychowawczy, urlop bezpłatny, urlop szkoleniowy, wnioski urlopowe, dni opieki nad dzieckiem, wymiar urlopu, świadczenia urlopowe.

Moderatorzy: admin, RobertP, xaltuton

Nowa86

zwolnienia grupowe w trakcie urlopu macierzyńskiego

Postprzez Nowa86 » 2018-11-26, 07:24

Witam, bardzo proszę o informację zwrotną w sprawie mojej sytuacji, która jest dość nietypowa i tak naprawdę nie wiem dokładnie czego mogę spodziewać się po ew. powrocie do pracy z urlopu macierzyńskiego oraz po wykorzystaniu zaległego urlopu. W trakcie trwania tego urlopu pracodawca zlikwidował komórkę, w której byłam zatrudniona i z dnia na dzień zostało zwolnionych ok 20 pracowników tej komórki, którzy otrzymali odprawy z związku z faktem, że likwidacja ich stanowisk nastąpiła w ramach przeprowadzonych zwolnień grupowych. Pozostałe osoby, które nie zostały zwolnione zostały przeniesione do innych komórek w firmie. Ja oficjalnie nie otrzymałam informacji z kadr o tym, że moje stanowisko zostało zlikwidowane, ale wiem, że prawdopodobnie tak się stało. Czy informację o likwidacji stanowiska powinnam otrzymać bezpośrednio po jego likwidacji, czy dopiero po powrocie do pracy ? Czy jeśli otrzymam taką informację po powrocie do pracy to czy pracodawca będzie zobowiązany do wypłaty odprawy?

Kasia1973
Znawca
Znawca

Re: zwolnienia grupowe w trakcie urlopu macierzyńskiego

Postprzez Kasia1973 » 2018-12-09, 13:59

jeżeli pracodawca ma zamiar Cię zwolnić, to zapewne otrzymasz taką informację po powrocie z urlopów - wtedy będzie musiał Ci wypłacić odprawę. Chyba że złożysz podanie o zmniejszenie wymiaru czasu pracy - masz do tego prawo, przez okres kiedy mogłabyś przebywać na ulopie wychowawczym. Wtedy przez 12 miesięcy od daty złożenia wniosku jesteś chroninoa przed zwolnieniem. Niestety część ekspertów twierdzi, że taki wniosek nie chroni w przypadku zwolnienia z przyczyn niedotyczących pracowniak, czyli jak w tym wypadku z powodu likwidacji stanowiska.

Powrót do Urlopy pracowników i zwolnienia