Umowa na okres próbny, umowa na zastępstwo, umowa na czas określony, umowa na czas wykonania określonej pracy, umowa na czas nieokreślony, określanie warunków zatrudnienia, zmiana warunków zatrudnienia, zmiana danych w umowie, staż pracy, stosunek pracy, zatrudnianie w spółkach, zatrudnianie cudzoziemców
tomash123
 
Posty: 4
Dołączył(a): 2010-12-15, 10:20

Zatrudnienie emeryta - kilka pytań

Postprzez tomash123 » 2010-12-15, 10:44

Witam. W końcu znalazłem kompetentne forum ds. kadrowych :)
A więc sytuacja jest taka: Moja organizacja ma zatrudnić emeryta ( kobieta 60 +) na 1/2 etatu i tu sie rodzą moje pytania:

- Czy od wynagrodzenia odporwadza sie wszystkie składki ( słyszałem ze chorobowej juz nie ?)
- Czy wysyłac emeryta na wstępne badania lekarskie i szkolenie bhp - skoro pracował na stanowisku pracownik administracyjny i u nas również będzie pracował na takim stanowisku?

- Czy w przypadku gdy pracownik pracujący w organizacji osiąga wiek emerytalny ale umowa nie zostaje z nim rozwiązana, to czy trzeba podpisać nową umowę w związku z przekroczeniem przez tego pracownika wieku emerytalnego?

Mam nadzieje ze wyraziłem się w miare jasno. Z góry dziękuje za pomoc.

Kasia1973
Znawca
Znawca
 
Posty: 3474
Dołączył(a): 2009-10-15, 08:20

Postprzez Kasia1973 » 2010-12-15, 10:47

tomash123 napisał(a): Czy wysyłac emeryta na wstępne badania lekarskie i szkolenie bhp - skoro pracował na stanowisku pracownik administracyjny i u nas również będzie pracował na takim stanowisku?
- koniecznie należy przeprowadzić badania wstępne oraz szkolenie bhp.
tomash123 napisał(a): Czy w przypadku gdy pracownik pracujący w organizacji osiąga wiek emerytalny ale umowa nie zostaje z nim rozwiązana, to czy trzeba podpisać nową umowę w związku z przekroczeniem przez tego pracownika wieku emerytalnego?
- nie, skąd taki pomysł?

Reklama
Beata.S.
Znawca
Znawca
 
Posty: 356
Dołączył(a): 2008-12-18, 21:51
Lokalizacja: Śląsk

Postprzez Beata.S. » 2010-12-15, 10:57

Jesli chodzi o składki, to od umowy o pracę zawartej z emerytem odprowadza się wszystkie składki, chorobową tez. Byłoby inaczej, gdyby to była umowa zlecenie , wówczas rzeczywiście składka na ubezpieczenie chorobowe jest dobrowolna.

Jeśli chodzi o te nową umowę po osiągnięciu wieku emerytalnego...to pewnie chodzi Ci o te zmiany, które maja wejść ( nie wiem dokładnie od kiedy), że żeby mieć ustalone prawo do emerytury, należy rozwiązać umowe o pracę. Oczywiście można zawrzeć nowa umowę, ale niezbędne jest rozwiązanie tej starej. Tak jak pisałam to jest dość świeża sprawa i nie wiem czy juz obowiązuje.

Kasia1973
Znawca
Znawca
 
Posty: 3474
Dołączył(a): 2009-10-15, 08:20

Postprzez Kasia1973 » 2010-12-15, 11:01

ale skoro ta pracownica dopiero zacznie pracę, to oznacza że rozwiązała (lub nie pracowała) umowę z poprzednim pracodawcą i nie będziesz tego musiał robić po wejściu w 2011 nowej ustawy. W tej nowej ustawie chodzi o to, że osoby, które pobierają emeryturę a nie rozwiązały (chociażby na 1 dzień) umowy o pracę będą musiały w 2011 roku podjąc decyzję - albo dalej pracują i nie pobierają emerytury, albo rozwiązują umowę o pracę (ale już na drugi dzień mogą nawiązać nową) i pobierają emeryturę.

Kasia1973
Znawca
Znawca
 
Posty: 3474
Dołączył(a): 2009-10-15, 08:20

Postprzez Kasia1973 » 2010-12-15, 11:05

Zgodnie z art. 92 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.) okres pobierania wynagrodzenia chorobowego wynosi 33 dni w ciągu roku kalendarzowego, a w przypadku pracownika, który ukończył 50 rok życia - trwającej łącznie do 14 dni w ciągu roku kalendarzowego. Za czas niezdolności do pracy trwającej łącznie dłużej niż 14 dni w ciągu roku kalendarzowego, pracownikowi po 50 roku życia przysługuje zasiłek chorobowy na zasadach określonych w odrębnych przepisach.
Od dnia 1 lipca 2009 r. obowiązuje art. 104b ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2008 r. Nr 69, poz. 415 z późn. zm.). Pracodawcy oraz inne jednostki organizacyjne nie opłacają składek na Fundusz Pracy przez okres 12 miesięcy, począwszy od pierwszego miesiąca po zawarciu umowy o pracę, za osoby zatrudnione, które ukończyły 50 rok życia i w okresie 30 dni przed zatrudnieniem pozostawały w ewidencji bezrobotnych powiatowego urzędu pracy.
Dodatkowo w ust. 2 art. 104b ustawodawca stwierdził, iż składki na Fundusz Pracy opłaca się za osoby, które nie osiągnęły wieku wynoszącego co najmniej 55 lat dla kobiet i co najmniej 60 lat dla mężczyzn. Wnioskując z przeciwieństwa: jeżeli pracownik osiągnie ten wiek, to składek się już płacić nie będzie.
Podobne zasady obowiązują od dnia 1 lipca 2009 r. w przypadku składek na FGŚP. Zgodnie z art. 9b ustawy z dnia 13 lipca 2006 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (Dz. U. Nr 158, poz. 1121 z późn. zm.) pracodawca nie opłaca składek na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych przez okres 12 miesięcy, począwszy od pierwszego miesiąca po zawarciu umowy o pracę, za osoby zatrudnione, które ukończyły 50 rok życia i w okresie 30 dni przed zatrudnieniem pozostawały w ewidencji bezrobotnych powiatowego urzędu pracy. Dodatkowo pracodawca nie opłaca składek na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych za pracowników, którzy osiągnęli wiek wynoszący co najmniej 55 lat dla kobiet i co najmniej 60 lat dla mężczyzn.

tomash123
 
Posty: 4
Dołączył(a): 2010-12-15, 10:20

Postprzez tomash123 » 2010-12-20, 09:51

Bardzo dziekuje za pomoc :)

Linda123
Specjalista
Specjalista
 
Posty: 115
Dołączył(a): 2010-04-20, 18:56

Postprzez Linda123 » 2010-12-20, 10:46

jeszcze się spóźnienie wtrące apropo składek, od emeryta nie płacisz fp i fgśs

pozdrawiam
Ostatnio edytowano 2010-12-20, 11:36 przez Linda123, łącznie edytowano 1 raz
Linda
Obrazek

magda 718
Znawca
Znawca
 
Posty: 311
Dołączył(a): 2010-10-14, 12:30

Postprzez magda 718 » 2010-12-20, 11:09

Beata.S. napisał(a):to pewnie chodzi Ci o te zmiany, które maja wejść ( nie wiem dokładnie od kiedy), że żeby mieć ustalone prawo do emerytury, należy rozwiązać umowe o pracę

Od 01-01-2011
magda

Kasia1973
Znawca
Znawca
 
Posty: 3474
Dołączył(a): 2009-10-15, 08:20

Postprzez Kasia1973 » 2010-12-20, 11:40

ale pewne że wejdą od 01.01.2011?

Eni
Znawca
Znawca
 
Posty: 527
Dołączył(a): 2009-10-26, 12:34

Postprzez Eni » 2010-12-20, 12:32

w Rzeczpospolitej z 6.12.2010 jest artykuł o tym (zresztą w wielu innych publikacjach też ;-) ) - na początku 2011 roku ZUS ma przesłać wszystkim pracującym emerytom pismo informujące że jeśli nie zrezygnują z etatu to od 01.10.2011 zawiesi im świadczenie.

tomash123
 
Posty: 4
Dołączył(a): 2010-12-15, 10:20

Postprzez tomash123 » 2011-01-13, 23:59

Witam ponownie. Znów musze poratować sie na forum.

Wystawiając rachunek do umowy zlecenia z jaką on powinien być datą? Czy może to być inny dzień niż dzień zakończenia zlecenia? W umowie jest jedynie zapis mówiący, że wynagrodzenie zostanie wypłacone na podstawie rachunku przekazanego przez zleceniobiorce.

gaga70
Zaawansowany
Zaawansowany
 
Posty: 69
Dołączył(a): 2009-05-13, 08:07
Lokalizacja: dolnośląskie

Postprzez gaga70 » 2011-02-03, 09:47

to już w gestii zleceniobiorcy leży jak najszybsze dostarczenie rachunku aby otrzymać wynagrodzenie za wykonane zlecenie ;)) kilkudniowe spóźnienie jest do przyjęcia :) ja czasami wystawiałam rachunek (za zleceniobiorce) dwa tygodnie po wykonaniu zlecenia aby wszystko mi grało...
gaga

kadry płace
Znawca
Znawca
 
Posty: 678
Dołączył(a): 2015-08-26, 11:43

Re: Zatrudnienie emeryta - kilka pytań

Postprzez kadry płace » 2016-02-03, 23:31

Szukasz porady z zakresu kadr, płac, zus? Potrzebujesz wiarygodnej opinii eksperta z rekomendacją działań, które trzeba podjąć aby uniknąć problemów z zatrudnieniem emeryta? Tutaj znajdziesz rozwiązanie - https://prawo-pracy.wip.pl/?cid=K00135& ... rumkadrowe


Powrót do Zatrudnianie pracowników

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron