Informacje z rynku pracy, rekrutacja i selekcja, motywowanie pracowników, polityka personalna, mobbing, dyskryminacja, planowanie karier, oceny okresowe, ustanie zatrudnienia i outplacement

Moderatorzy: admin, RobertP

strzelno
Średniozaawansowany
Średniozaawansowany
 
Posty: 48
Dołączył(a): 2009-03-04, 10:45

Zwolnienie pracownika

Postprzez strzelno » 2010-06-07, 20:19

Witam, nie wiem czy był taki temat juz omawiany, jesli tak to prosze o przeniesienie mnie. Otoz sprawa wyglada nastepujaco. Dzisiaj pracownica jak kazdego dnia przyszla do pracy o godz. 8.00. Zostalo wydane jej polecenie aby nie zajmowala sie sprawami w ktorych sobie nie radzi, ona wtedy odp zeby jej pokazac jak to sie robi i bedzie robic. W odp uslyszala ze jezeli ktos ma za nia robic to ona jest juz niepotrzebna i zaczela sie wymiana zdan (niekoniecznie przyjemnych), Ok. godz. 10.30 pracownica wziela swoje rzeczy i wyszla z biura mowiac ze idzie do domu jednej z pracownic ktora byla w biurze, nie przekazujac nikomu swoich obowiazkow ani nic innego. wyszla mowiac dowidzenia i poszla. czy nalezy sporzadzic jakas notatke z tego zdarzenia i czy kwalifikuje sie do zwolnienia bez wypowiedzenia?
po ok 3-4 godz. maz tej pracownicy ktora wyszla przyniosl jej zwolnienie chorobowe i polozyl na biurku, nikomu nie wreczajac do reki i wyszedl.

Kasia1973
Znawca
Znawca
 
Posty: 3533
Dołączył(a): 2009-10-15, 08:20

Postprzez Kasia1973 » 2010-06-08, 08:34

jeśli przyszła do pracy, podpisała się na liście obecności i przystąpiła do pracy, to można ją zwolnić nawet dyscyplinarnie (najlepiej sporządzić notatkę, mieć świadków który podpiszą się pod tym co się stało). Wtedy i zwolnienie nie pomoże. .....Jeśli nie ma jej na liście obecności to już nic nie można zrobić, bo obowiązuje L4..

Reklama
strzelno
Średniozaawansowany
Średniozaawansowany
 
Posty: 48
Dołączył(a): 2009-03-04, 10:45

Postprzez strzelno » 2010-06-08, 09:06

Kasia1973 dziękuję za odpowiedź. Mam jeszcze jedno pytanie, jak ma wyglądać taka notatka - może ktoś ma wzór? nigdy wcześniej nie było u nas takiego przypadku.

Kasia1973
Znawca
Znawca
 
Posty: 3533
Dołączył(a): 2009-10-15, 08:20

Postprzez Kasia1973 » 2010-06-08, 10:56

nie ma wzoru na taką notatkę. Po prostu opiszcie całą sytuację, niech podpiszą się świadkowie. Mimo to byłabym ostrożna z tym zwolnieniem dyscyplinarnym w trakcie zwolnienia, pracownica na pewno pójdzie do sądu, a wtedy wszystko trzeba będzie udowodnić, że podpisała się na liście, że przystąpiła do pracy, etc...Ja bym poczekała aż wróci ze zwolnienia...

strzelno
Średniozaawansowany
Średniozaawansowany
 
Posty: 48
Dołączył(a): 2009-03-04, 10:45

Postprzez strzelno » 2010-06-08, 13:00

Dziękuję ponownie. Wystawiliśmy naganę i notatkę. Naganę wysłalismy listem poleconym z potwierdzeniem odbioru. Nie wiadomo czy odbierze. Nagana zostala tez wpieta do akt osobowych. Teraz nastepne pytanie, czy to chorobowe jest wazne w tym przypadku i co wpisac na liste obecnosci na te dni do konca tygodnia?

Kasia1973
Znawca
Znawca
 
Posty: 3533
Dołączył(a): 2009-10-15, 08:20

Postprzez Kasia1973 » 2010-06-08, 13:48

na listę wpisać zwolnienie L4. i jest ważne...pamiętajcie że kara w formie nagatny może być zastosowana tylko po uprzednim wysłuchaniu pracownika (Art. 109 paragraf 2 KP), więc to że wysłaliście naganę nic nie da....dopiero możecie jej udzielić jak pracownik się pojawi a firmie. poczytaj rozdział VI (odpowiedzialność porządkowa pracowników ) w kodeksie pracy....

Kasia1973
Znawca
Znawca
 
Posty: 3533
Dołączył(a): 2009-10-15, 08:20

Postprzez Kasia1973 » 2010-06-08, 14:10

Właśnie przeczytałam w rzeczpospolitej że pracownika można zwolnić z art. 52 kp w trakcie jego choroby...czyli w Waszym wypadku wysyłacie informację o rozwiązaniiu uwowy bez wypowiedzenia (jakie powody rozwiązania umowy) za pokwitowaniem odbioru, i z datą odbioru wystawiacie świadectwo pracy...

strzelno
Średniozaawansowany
Średniozaawansowany
 
Posty: 48
Dołączył(a): 2009-03-04, 10:45

Postprzez strzelno » 2010-06-09, 08:58

Kasia1973 - sporządziliśmy notatkę i dołączyliśmy załączniki. Wysłaliśmy też informację o nałożonej karze, choć nie doczytałam się paragrafu 109 kp. jak wcześniej napisałaś. Ale już poszło, zobaczymy czy odbierze wogóle. Co do zwolnienia to w jakim czasie możemy "skorzystać" (że się tak wyrażę) z tego przewinienia pracownicy i ją zwolnić na podstawie art. 52?

Kasia1973
Znawca
Znawca
 
Posty: 3533
Dołączył(a): 2009-10-15, 08:20

Postprzez Kasia1973 » 2010-06-09, 09:46

poczytaj KP - o karach, tam jest wszystko napisane,...a jeśli chodzi o zwolnienie z art. 52 to możecie w każdej chwili..

strzelno
Średniozaawansowany
Średniozaawansowany
 
Posty: 48
Dołączył(a): 2009-03-04, 10:45

Postprzez strzelno » 2010-06-17, 22:34

Witam, kontynując temat, sytuacja przedstawia się następująco: pracownica nie wróciła jeszcze ze zwolnienia chorobowego. Pierwsze miała do 11.06 pozniej od 12.06 do 15.06 od tej samej pani doktor. nastepne od 16.06 do 22.06 juz od innego lekarza. nie odbiera telefonow. co mozna zrobic w tej sytuacji. wydaje mi sie ze ona zyje w przeswiadczeniu ze skoro jest na zwolnieniu chorobowym to nic jej nie grozi i nic nie mozna jej zrobic (w tym znaczeniu zwiazanym z praca oczywiscie).

strzelno
Średniozaawansowany
Średniozaawansowany
 
Posty: 48
Dołączył(a): 2009-03-04, 10:45

Postprzez strzelno » 2010-06-17, 22:57

Dodam ze te pierwsze 2 zwolnienia byly od lekarza chorob wewnetrznych i rodzinnego a to ostatnie jest od lekarza psychiatry!? Nie jest tajemnica ze ona nie choruje bo duzo ludzi widzi ja na miescie. Chodzi nam o to zeby zalatwic te sprawe delikatnie. Pracownica wysluzyla sie juz w firmie i nie ma z niej duzego pozytku duzo sie myli, nie wykazuje sie zadna kreatywnoscia, nie jest na biezaco z aktualnymi przepisami (co u nas w branzy jest potrzebne), zamiast obslugiwac klientow wychodzi na caly dzien i robi porzadki w magazynie. Jest zawzieta i lubi sie klocic z szefem, nie przyzna sie do winy czy bledu, woli zwalic na innych.

Kasia1973
Znawca
Znawca
 
Posty: 3533
Dołączył(a): 2009-10-15, 08:20

Postprzez Kasia1973 » 2010-06-18, 08:07

jeśli jest zwolnienie od lekarza psychiatry to zapewne może chodzić po mieście, nic jej nie zrobicie. Tak jak pisałam wcześniej możecie zwolnić z par. 52 KP ale tutaj naprawdę trzeba mieć bardzo dobre argumenty, przyczyny, etc. Obawiam się że w tym przypadku co piszesz nie będzie to miało zastosowania i musicie czekać aż jej upłynie 182 zasiłku chorobowego a potem 3 miesiące świadczenia rehabilitacyjnego i wtedy zwonić z par. 53 KP.

strzelno
Średniozaawansowany
Średniozaawansowany
 
Posty: 48
Dołączył(a): 2009-03-04, 10:45

Postprzez strzelno » 2010-06-24, 13:05

Witam, pracownica nadal przysyla zwolnienia chorobowe, tym razem do 11.07.10r. Mamy pytanie czy mozna ja zwolnic z 3-miesiecznym wypowiedzeniem jesli przebywa na zwolnieniu chorobowym? Ma umowe na czas nieokreslony.

Kasia1973
Znawca
Znawca
 
Posty: 3533
Dołączył(a): 2009-10-15, 08:20

Postprzez Kasia1973 » 2010-06-24, 14:38

jeśli ktoś jest na zwolnieniu to nie można go zwolnić za wypowiedzeniem (dopiero jak minie 182 dni zasiłku chorobowego + 3 miesiące świadczenie rehabilitacyjne i dalej będzie nieobecna to można zwolnić bez wypowiedzenia z art. 53KP), można tylko bez wypowiedzenia, tzw. dyscyplinarnie, ale pracownik musi naprawdę podpaść pracodawcy (ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków, popełnienie przestępstwa, utrata uprawnień) i nie może być później niż w ciągu 1 miesiąca od uzyskanai przez pracodawcę wiadomości o okoliczności uzasadniającej rozwiązanie umowy.
Jeśli na zwolnieniu lekarskim ma "nie może chodzić" to zróbcie kontrolę (ale tylko w przypadku jeśli zatrudniacie powyżej 20 pracowników a jeśłi mniej to zlećcie to ZUS-owi). A nawet jak ma "może chodzić" to też możecie taką kontrolę zrobić - pracownik ma robić wszystko żeby jak najszybciej odzyskać zdrowie, więc jeśli w tym czasie wyjeżdża poza miejsce zamieszkania, pracuje np. gdzieś na zlecenie, tzn. dorabia to też może być powód do zwolnienia, ale tutaj naprawdę trzeba być ostrożnym).

strzelno
Średniozaawansowany
Średniozaawansowany
 
Posty: 48
Dołączył(a): 2009-03-04, 10:45

Postprzez strzelno » 2010-06-25, 09:25

Witam, czy na zwolnieniu chorobowym dostarczanym do zakładu pracy musi widnieć kod choroby?

Następna strona

Powrót do Zarządzanie personelem (HR)

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość